Maminka.czKojenec

Svět všemi smysly

, Časopis Maminka
11. 5. 2011
Svět všemi smysly
Kdy miminko začíná vnímat a objevovat? Jak můžete svému dítěti pomoci poznávat svět? Velmi snadno, uvidíte.

Každé ze svých tří dětí jsem jako novorozence důvěrně nazývala „housenkou“. Zabalené v dece tak také vypadaly. Když jsem je přebalovala, hýbaly maximálně ručičkama, občas byly překvapené, že se šťouchly do oka...

Nejspokojenější byly zabalené, protože se cítily jako v těsném bříšku. Jakmile jsem po pár dnech povolila a zavinovaček a podobných vymožeností se zbavila, holčičky se začaly měnit před očima. Z housenek se staly průzkumnice...

1. To smrdí...

Čich je jedním z nejvyvinutějších smyslů dětí, už novorozenci vnímají pachy okolo sebe. Z vás cítí mléko, tudíž vás milují, zatímco táta je ten, co trochu škrábe a divně voní... Na konci prvního trimestru vaše ratolest v děloze cítí jídla, která konzumujete.
Odborníci se dokonce shodují v tom, že co jíte ráda v těhotenství, si vaše dítě také oblíbí, až bude větší - takže pozor na divoké chutě. Ale zpět k novorozencům. Ti bezpečně poznají rozdíl mezi cizím a maminčiným mateřským mlékem a dožadují se toho svého.

Tip pro vás: Musíte-li potomka na chvilku opustit, dejte mu k dispozici tričko vonící vámi. Bude klidnější. Stejně tak uklidňujícím způsobem funguje vůně levandule nebo heřmánku.

Věděla jste? Děťátko dokáže už v děloze rozpoznat pach cigarety a snaží se před ním schovat.

2. Dotkni se mě

Hmat je pro děti důležitý už před porodem. Díky němu vnímají svět ještě v děloze. Těsně před porodem se stávají pasivnějšími, protože nemají moc prostoru k hýbání - ovšem později si vše vynahradí. Dětská kůže je velmi senzitivní. Proto své miminko od narození masírujte,hlaďte a mazlete se s ním.

Tip pro vás:Svou ratolest můžete uhladit ke spánku. Vaše doteky jí jsou tak příjemné, že pod vašima rukama „roztaje“.

Věděla jste? V osmém měsíci života dokáže kojenec identifikovat předměty hmatem, aniž by je viděl.

3. Dobrou chuť

V okamžiku narození je chuť plně utvořena. Už novorozenci dávají přednost sladkému před slaným. V šesti měsících pak upřednostňují ovoce před zeleninou, takže s příkrmy nezačínejte ovocem. Miminko si na ně zvykne a zeleninu bude odmítat!

Tip pro vás:Špenát je mírně nahořklý. Podávejte ho s bramborami, které jeho výraznou chuť zakryjí. Samotný špenát by vaše zlatíčko mohlo odmítat.

Věděla jste? Děti se rodí se zhruba deseti tisíci chuťovými buňkami. Ženy je začnou ztrácet přibližně kolem čtyřicítky, muži přibližně až o deset let později.

4. Poslouchej

I když novorozenec pláče tiše, slyší lépe, než si myslíte. Fakticky se lidský sluch dovyvíjí tak, že přibližně na konci prvního měsíce života miminko slyší lépe než vy. Uši totiž nemá „opotřebované“ hudbou, křikem a každodenním hlomozem. Zda vaše dítě slyší dobře, si můžete ověřit tak, že se asi ve třech měsících života alespoň náznakem otáčí za vaším hlasem. Ve čtyřech měsících si začíná povídat a o šest či sedm měsíců později by mělo říci první slůvko.

Při osmiměsíční prohlídce pediatři provádějí kontrolní test sluchu, a pokud by něco nebylo v pořádku, budete společně s potomkem odeslána na specializované vyšetření.

Tip pro vás: Miminka nesnášejí vysoko posazené hlasy, šišlání a fistulky. Pamatujte na to, nechcete přece, aby děťátko při komunikaci s vámi plakalo.

Věděla jste? Děti mají úžasnou poslechovou paměť. Pokud během období v děloze poslouchají stále stejnou píseň v pravidelném intervalu, poznají ji novorozenci po příchodu na svět, stejně jako kojenci, kteří ji od doby narození neslyšeli.

5. Pohled na svět

Schopnost vašeho potomka vidět svět se vyvíjí během prvních šesti měsíců života. Novorozenci dokážou zaostřit přibližně na 15 cm, po měsíci života již na dvojnásobek. Nebuďte vyděšená, jestliže vaše miminko občas zašilhá - teprve si posiluje oční svalové úpony a oči ještě nefungují koordinovaně. Pokud tento problém přetrvává po třech měsících věku, informujte pediatra. Ve čtyřech měsících dítě sahá po hračkách výrazných barev, produkty v pastelovém provedení jsou sice krásné, ale kojence nezajímají. Kolem sedmého měsíce věku konečně dochází ke spolupráci mezi okem a rukou a začíná období: „Co vidím, to vezmu a strčím do pusinky.“

Tip pro vás: Odmalička se na svého potomka dívejte zblízka a pomozte mu tak fixovat pohled na váš obličej.

Věděla jste?Novorozenci a kojenci chtějí vidět obě vaše oči zároveň. Jakmile jedno zavřete, vaše ratolest zcela ztratí zájem, bude si totiž myslet, že u ní nejste.

Další zajímavé články najdete v aktuálním vydání časopisu Maminka.

Témata: Děti, Časopis Maminka, Novorozenec, Kojenec, Dětská kůže, Specializované vyšetření, Smysl, První slůvko, Svět, Oční sval

Mohlo by vás zajímat
Fejeton Marie Doležalové: Tady můžu s klidem říkat MY, kašlík a prdíky
Rodičovské vychytávky. Co dospělí nevymyslí, aby měli klid od dětí?
Děti mají náš smysl pro humor, takový drsnější, říká Aňa Geislerová
Mateřská je někdy vojna. A Mates není žádná uťáplina, říká Nikol Štíbrová
Děti musí zažít i nepohodlí. Nevozte je jen autem a nedělejte vše za ně!
Nemůžeme si dovolit bohatého ježíška. Děti jsou nespokojené
Syn se narodil s jinou barvou pleti, než má jeho táta. Podezírali mě z nevěry
Rodičovská dovolená 2018 – vše, co potřebujete vědět
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit

Horoskopy

Kozoroh S jistým finišem týdne začíná nabírat pracovní prostředí zajímavé obrátky. Posvítíte si na jednoho z…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Etela, Isabel

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu