Maminka.czSvětový týden kojení

Světový týden kojení: Češky kojí a chtějí kojit. Jak dlouho to vydrží?

4. 8. 2020
Světový týden kojení: Češky kojí a chtějí kojit. Jak dlouho to vydrží?
České ženy mají velmi pozitivní vztah ke kojení. Vědí, jak je prospěšné, a proto by rády své dítě kojily. Při příležitosti Světového týdne kojení vznikl průzkum ohledně zvyklostí českých maminek. Jak dlouho plánují kojit? Jak dlouho kojí? A mění kvůli kojení jídelníček?

Důležitost kojení je nepopíratelná. Potvrzuje to většina matek i prvorodiček (čekají první dítě nebo dítě plánují.) Obě skupiny se shodují, že kojení je prospěšnější než náhradní kojenecká výživa. Téměř všechny ženy po porodu plánují kojit, jen 2 % prvorodiček a 1 % matek uvádí opak. 

Každopádně dobrou zprávou je, že 46 % prvorodiček plánuje kojit 7–12 měsíců, 43 % matek nakonec kojilo více než 12 měsíců. Na délku doby kojení má vliv i informovanost, kterou matky nejčastěji získávají z webových stránek, zatímco prvorodičky si nechají poradit od rodiny nebo kamarádek.

Klepněte pro větší obrázek

Všechna tato data vyplývají z průzkumu, který k příležitosti Světového týdne kojení nechal vypracovat Nadační fond 1000 dní do života, zřizovaný společností Nutricia, ve spolupráci se Společností pro výživu. Účastnilo se ho 511 matek a prvorodiček.

Tajemství úspěšného kojení: Uvolněte se, pijte a miminku lechtejte ouško

A důvody, proč kojení nejde?  Nejčastěji je to nedostatek mléka. „Zhruba třetina dotazovaných matek uvedla, že měla při kojení problémy. Nejčastěji šlo o nedostatek mléka (59 % z matek, které problémy indikovalo), dítě nebylo schopné se přisát (36 % – proti loňskému průzkumu o 8 % více), případně šlo o nezralost nebo zdravotní problémy dítěte či matky,“ říká Petr Tláskal, vedoucí lékař oddělení léčebné výživy Fakultní nemocnice Motol a člen správní rady Nadačního fondu 1000 dní do života. 

Fakta o kojení

  • Téměř všechny ženy po porodu plánují kojit, jen 2 % prvorodiček a 1 % matek uvádí opak.
  • 46 % prvorodiček plánuje kojit 7–12 měsíců, 43 % matek nakonec kojilo více než 12 měsíců.
  • 98 % prvorodiček věří, že kojení je prospěšnější než náhradní kojenecká výživa, 10 % matek nesouhlasí.

Chválí hlavně pozitivní přístup maminek ke kojení: „Ačkoliv má každá žena právo se rozhodnout, že z jakéhokoliv důvodu kojit nechce, měla by tak učinit s jistotou, že je informovaná jak o výhodách kojení, tak i nevýhodách nekojení. Z průzkumu vyplývá, že jen 2 % prvorodiček kojení po porodu neplánují, což ukazuje na velmi zodpovědný přístup matek ke kojení,“ dodává lékař. 

Sedm mýtů o kojení: Musím kojit v intervalech a vypít šest litrů vody!

A co jídelníček kojících maminek? 

Ženy se kojení kompletně přizpůsobují, o čemž svědčí i tendence změn jídelníčku, pitného režimu i příjmu vitamínů a doplňků stravy. Více než 7 z 10 z oslovených prvorodiček plánuje během kojení zařadit do jídelníčku více ovoce a zeleniny, dvě třetiny matek zase uvádí, že během kojení konzumovaly více mléka a mléčných výrobků.

77 % matek uvedlo, že v průběhu těhotenství užívaly kyselinu listovou, téměř polovina svou stravu obohacovala také o železo, jen 7 % matek neužívalo žádné vitamíny nebo doplňky. Avšak přesto, že k těhotenství přistupují zodpovědně, nemusí se jim kojení vždy dařit, což stresuje nejen je, ale i dítě.

Věděli jste, že...

…letošní Světový týden kojení se věnuje tématu dopadu kojení na životní prostředí? Cílem je podporovat kojení pro zdraví planety a obyvatel. 

Tohle vám doktoři neřeknou! Část žen kojit nemůže, ale všichni je nutí
Maminka Den matek
Témata: Jídelníček, Kojení, Světový týden kojení, Průzkum, Mléko, Nutricia, Vitamín a, Výživa, Matka, Petr Tláskal, Prvorodička, Vztah, Fakultní nemocnice Motol, Maminka, Nadační fond

Mohlo by vás zajímat
Dojemné, syrové, lidské. Nahlédněte do největší galerie porodních fotek!
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Autismus u dětí: Pozor na první příznaky již u kojenců a batolat
8 úžasných proměn ženské sexuality: Od děvčátka k víle, matce a bohyni
Nechce se vám v noci vstávat k miminku? Nechte se inspirovat trikem téhle maminky!
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Čtvrté dítě? Princ William už další nechce, prozradila vévodkyně Kate. Proč?
Učíme ji vše jako zdravé sestry, říká máma Anežky s Downovým syndromem
Sedmé dítě jen tak do počtu? Ekonomka Markéta Šichtařová trhá rekordy!

Horoskopy

Štír Jupiter je v nepříjemnému postavení k vašemu znamení, přesto se vám ode dneška otevřou dveře ke…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Ctibor

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné