[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
4–6 porcí, 20 minut + marinování a pečení
Potřebujeme: 220 g mořské soli, 1 bobkový list, 1 lžička celého černého pepře, 900 g králičích stehen, 6–7 stroužků, česneku 2, lžíce čerstvého tymiánu, 1 l olivového oleje, 1 svazek ředkviček, 1 salátová okurka, 2 lžíce brandy, 100 g kachního sádla, řapíkatý celer a zelené výhonky na ozdobu, celozrnný chléb
Mořskou sůl, bobkový list, pepř a králičí stehna promíchejte a nechte marinovat přibližně 3 hodiny. Pak maso vyjměte, omyjte a důkladně osušte. Troubu zapněte na 130 °C. Maso spolu s nadrceným česnekem, tymiánovými lístky a olejem vložte do pekáče, překryjte alobalem a dejte na 4 hodiny péct. Jakmile lze maso jednoduše oddělit od kosti, je hotovo. Nechte vychladnout.
Mezitím nakrájejte ředkvičky a okurky oškrábejte, zbavte semínek a rovněž nakrájejte na kousky. Králičí maso vyjměte a oberte z kostí. Smíchejte s připravenou zeleninou, brandy a rozpuštěným sádlem. Podávejte s celozrnným chlebem, řapíkatým celerem a zelenými lístky.
4–6 porcí, 2 hodiny
Potřebujeme: 1,4 kg vepřové pečeně, sůl a pepř, 2 lžíce rostlinného oleje, 2 lžíce másla, 1 pórek, 2 stroužky česneku, 55 g parmazánu, 1 snítka rozmarýnu, 2 lžíce anglické hořčice
Troubu zapněte na 190 °C. Vepřovou pečeni osolte, opepřete a potřete olejem. Rozpalte pánev a ze všech stran na ní maso opečte. Vyjměte a nechte odpočinout na teplém místě. Na másle zpěňte na kolečka nakrájený pórek a restujte doměkka. Osolte. Přidejte prolisovaný česnek a restujte. Sejměte z plotny.
Vmíchejte strouhaný parmazán i nasekaný rozmarýn, dochuťte solí a pepřem. Opečené maso potřete anglickou hořčicí (pozor, je ostrá!) a poklaďte orestovanou pórkovou směsí. Vložte do trouby a pečte asi 1,5 až 2 hodiny. Vyjměte a nechte 10 minut odpočinout zakryté poklicí. Jako příloha se hodí šťouchané brambory.
4 porce, 40 minut
Potřebujeme: 750 g jehněčího hřbetu s kostí a dlouhými žebry, sůl a pepř, slunečnicový olej, 4 lžíce másla, 2 stroužky česneku, 200 g strouhanky, svazek plocholisté petržele, 2 lžíce francouzské hořčice, 150 g fazolových lusků, 100 g mraženého hrášku, malá hrst máty
Podle potřeby očistěte maso a ze všech stran jej osolte, opepřete a potřete olejem. Rozehřejte 2 lžíce másla. Přidejte jemně nasekaný česnek a nechte ho zpěnit. Důkladně do tuku vmíchejte strouhanku, pak přidejte nasekanou petržel a dochuťte pepřem. Troubu zapněte na 200 °C. Maso potřete hořčicí a pokryjte krustou. Vložte do trouby a pečte asi 10 minut, dokud krusta nezezlátne.
Vyjměte z trouby a nechte 5 minut odpočinout (pozor ale, ať maso nevychladne). Lusky a hrášek vhoďte do vroucí vody a asi 3 minuty vařte. Pak je vyjměte, prudce zchlaďte v ledové vodě. Prohřejte na zbytku másla. Smíchejte s trochou máty a podávejte k masu.
4 porce, 30 minut
Potřebujeme: 2 brambory typu B, 1 menší mrkev, 500 g fazolových lusků, 400 ml smetany na vaření, čerstvý estragon, římský kmín, mletý koriandr, sůl a pepř, 8 plátků anglické slaniny, 4 plátky celozrnného chleba, plocholistá petržel na ozdobu
Brambory a mrkev oškrábejte, nakrájejte na menší kousky a uvařte doměkka. Slijte z nich vodu jen tak, aby zbyl asi 1 cm nad zeleninou. Vývar zatím nevylévejte! Fazolové lusky omyjte a vhoďte do vroucí vody. Vařte asi 5 minut doměkka. Lusky přidejte k mrkvi a bramborám a vše ponorným mixérem rozmixujte na hladký krém.
Vmíchejte 300 ml smetany a podle potřeby i trochu slitého vývaru. Ochuťte estragonem, římským kmínem, koriandrem, solí a pepřem. Podle potřeby znovu promixujte. Plátky slaniny na pánvi opečte dokřupava. Polévku podávejte ozdobenou slaninou, trochou smetany a petrželí a s plátky chleba.
koláčová forma o Ø 20 cm, 55 minut
Potřebujeme: 1 větší pórek, 2 lžíce másla, sůl a pepř, 3 pláty filo těsta, 250 g creme fraîche nebo zakysané smetany, 250 ml smetany ke šlehání, 4 vejce, 150 g čedaru, 150 g plátků uzeného lososa
Troubu zapněte na 180 °C. Pórek nakrájený na kolečka doměkka orestujte na másle. Filo těsto urovnejte do formy. Pórek smíchejte s creme fraîche, smetanou a vejci. Osolte a opepřete. Promíchejte a vmíchejte nastrouhaný čedar. Hmotu rozprostřete do filo těsta a pečte asi 40 minut dorůžova. Quiche podávejte zchladlý, ozdobený plátky lososa.
Potřebujeme: 600 g menších brambor, olivový olej, 1 pórek, 1 fenykl, 2 lžičky směsi koření Ras el Hanút, 1 lžička sladké papriky, 400 g sterilované cizrny, 150 g mangoldu, sůl a pepř, 2 lžíce petržele
Brambory uvařte ve slupce doměkka. Zchlaďte je v ledové vodě a překrojte na poloviny. V pánvi wok rozehřejte trochu oleje. Vhoďte pórek pokrájený na kolečka, fenykl nakrájený na nudličky a restujte asi 3 minuty doměkka. Přidejte koření, nechte zpěnit a vmíchejte scezenou cizrnu.
Za stálého míchání restujte ještě další 3 až 4 minuty, pak přidejte mangold. Přiklopte poklici a chviličku duste. Dochuťte solí i pepřem, posypte petrželí a podávejte. Jako příloha se hodí arabský chléb.
Jedná se o typickou severoafrickou směs koření. Nesmí v ní chybět mletá skořice, kardamom, kurkuma, nové koření, mleté chilli, muškátový oříšek, černý pepř, hřebíček a římský kmín. Někdy se do něj přidávají také růžová poupata, plody koriandru nebo zázvor.
Foto: Profimedia.cz, Shutterstock.com