Maminka.czPředškolák

Syn miluje princezny. Společnost ho ale nutí, aby si hrál s kamiony

29. 5. 2018
Můj tříletý syn odjakživa miluje princezny. Jeho nejoblíbenější je Elsa z Ledového království. Ne ta ve fialovém plášti, ale ta, které její sestra Anna říká: „Změnila ses, jsi jiná.“ I můj syn je jiný – podle většinové společnosti, která od něj očekává něco úplně jiného.

A já jsem rozpolcená – jsem na svého syna hrdá pro jeho představivost a fantazii, ale zároveň i plná strachu a obav. Je tak zapálený pro svou věc, tak dokonalý. A taky dokonalá oběť pro posměšky a šikanu.

Lidé se mu zcela jistě budou posmívat, budou krutí. Vím to. Přijde okamžik, kdy ho budou zesměšňovat kvůli tomu, že má rád Elsu a její šaty ze sněhu a ledu, o které prosí vždy, když v obchodě procházíme kolem regálů s hračkami od Disneyho.

Možná hledáme právě vás! Soutěž Maminka roku stále běží

A pokaždé, když se po nich ptá, nevím, jak reagovat. Nechci ho ani povzbuzovat, ani odrazovat, protože obě cesty povedou k budoucnosti plné bolesti.

ČTĚTE TAKÉ: Dcera touží po jiném těle: Až budu větší, chci být kluk

Zažila jsem u svých blízkých, že ti, kteří se něčím odlišovali, trpěli kvůli svazujícím společenským očekáváním. A pokud se jim přizpůsobili, trpěli kvůli vlastním strachům a nulovému sebevědomí.

Je růžová jen pro holky?

Tolik bolesti jen proto, že společnost vytvořila mustr, podle kterého mají malé holčičky milovat sukénky a třpytky a malí chlapečci se mají vyžívat v převodovkách a lokomotivách. Je to ironie, protože společnost svými klišé přímo vybízí k tomu, abychom se stali individualitami: Buď sám sebou. Naslouchej sám sobě. Poslouchej svůj vnitřní hlas. Přijmi své odlišnosti. Buď odvážný. Buď tím, kým jsi.

Ale každé klišé je lež. Společnost schvaluje, že vy jste vy, jen tehdy, pokud se jako holka třesete na sukýnku a jako kluk na parní vláček.

Rodina si oblékla sushi a baví internet. Nejlepší zabiják nudy, tvrdí

Být sám sebou může být sakra těžké, obzvlášť pokud jste malý kluk, kterému se nelíbí to, o čem společnost tvrdí, že by se mu líbit mělo. Malé holčičky, které si rády hrají s míčem a šplhají na stromy, nikomu nevadí (tohle odsuzování přijde až později). Ale kluci, kteří mají rádi princezny a růžovou barvu? To je společensky nepřijatelné!

Můj syn už na to začíná přicházet. Někdo už mu to dal najevo, protože v posledních měsících za mnou chodí a ptá se: „Mami, je růžová a fialová barva jen pro holky?“

Staňte se MAMINKOU ROKU. Můžete vyhrát ceny v hodnotě až 700 000 Kč!

Pokaždé se celá přikrčím. „Ne. Kluci také můžou nosit růžovou a fialovou. Každý, kdo chce, je může nosit. Tatínkův fotbalový tým má přece fialové dresy, ne? A jsou to samí chlapi,“ odpovídám. A on se na mě vážně dívá a přikyvuje: „Ano, každý si může obléct růžovou nebo fialovou barvu.“

Já ho pak pevně obejmu a přeju si, abych mohla svého syna uchránit od toho, aby mu celý svět diktoval, co se mu má líbit a co ne. „Já a Elsa jsme jiní,“ opakuje on, zatímco se balí do své sněhově bílé flísové přikrývky.

HLEDÁME MAMINKU ROKU

Nejste náhodou MAMINKA ROKU? Pokud se přihlásíte do naší soutěže, můžete se jí stát. Hledáme největší hrdinky, skvělé bloggerky a podnikatelky. Všechno o soutěži najdete ZDE. Přihlásit můžete sama sebe nebo třeba svou kamarádku. Těšíme se na vás. 

Nevím, zda ho princezny pustí. Pokud ne, je to v pořádku

Odmítám, aby se totéž stalo mému sladkému, nevinnému synovi. Jestliže miluje princezny, růžovou barvu, jahodový dort, prasátko Peppu a panenky Barbie – pak mu rozhodně nikdy neřeknu, že by je milovat neměl. Nebudu jeho pocity zakrývat metaforami a upírat mu přístup k jeho pravému já.

Vím, že mé rozhodnutí jednoho dne ublíží nám oběma. Jeho nevinnost bude dřív nebo později zničena a moje srdce matky to rozbije také. Ale věřím, že ho to bude bolet mnohem méně, než kdybych ho učila, aby nenáviděl to, kým je a jak se cítí.

Balet není jen pro holky, vzkazuje jedenáctiletý tanečník

Nemám tušení, jestli můj syn bude i v dalších letech pokračovat po cestě, jakou si vybral teď. Nevím, jestli z něj bude i teenager, který miluje princezny, a muž, který miluje princezny. Ale pokud to tak bude, je to v pořádku. A pokud ne, bude to rovněž v pořádku.

Miluji svého syna. A opravdu věřím, že jediná věc, která může zastavit nenávist, je láska. Abychom tohle dokázali, musím nejdřív milovat sami sebe. Takže to je moje odpověď, pokud mi syn opět řekne, že chce k Vánocům šaty pro Elsu: „Dobře, máš je mít.“ Musím mu ukázat, že je to – že on je – v pořádku. Víc než v pořádku.

 

Heather Candela je 55letá máma dvojčat a dospělých dcer, učitelka angličtiny, manželka fotbalového trenéra. Píše blog s názvem Postmoderní rodina (Postmodernfamily.blog), protože pohrdá konvencemi.  Zkoumá, jak mateřství měnilo a mění její tělo, zdravý rozum, manželství i způsob života.

Pořád se rvou jako koně. Už si se syny nevíme rady, svěřila se zoufalá máma
„To, že se nám druhý syn narodil postižený, nás semklo,“ říká Lenka Koenigsmark
Poradna: Čtyřletý syn má nadání pro tanec. Jak ho podpořit?
Témata: Děti, Batole, Předškolák, Chování a vztahy, Rodina a vztahy, Pořádek, Jedenáctiletý tanečník, Syn, Malý kluk, Zdravý rozum, Ledové království, Anna, Holka, Malá holčička, Upír, Nenávist, Heather, Tříletý syn, Barva, Elsa, Růžová barva, Klišé, Must, Disney, Princezna

Mohlo by vás zajímat
Mateřská dovolená 2021: Vše, co potřebujete vědět
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Maminka roku: Miluši Smékalové bylo 23, když se rozhodla postarat se o sourozence
Očekávání vs. realita. Kresby mateřství, které pobaví i uklidní! Jedeme v tom všichni
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Brutálně upřímné momentky? Ano, protože přesně takové mateřství je
Na věku nezáleží, otěhotním i ve 40! Jaké jsou další největší mýty o neplodnosti?
Představy vs. realita. Vánoční fotky dětí, které se tak úplně nepovedly
Dětství před rokem 1989. Pamatujete tyhle stavebnice, panenky a autíčka na ovládání?

Horoskopy

Panna V minulých měsících jste byli ve vztahu spíše odcizení, ale teď to zas míří k lepšímu. S protějškem…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Ingrid, Ingeborg, Inna

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné