Maminka.czVaše porodní příběhy

Syn se narodil hodinu po přijetí do porodnice, sama jsem mu nahmatala hlavičku: Jana se s námi podělila o porodní příběh i fotky

Simona Formánková 24.  6.  2022
Zanedlouho to bude rok, kdy Jana Černá přivedla na svět svého druhého syna. Jak sama říká, byl to pro ni krásný zážitek, který přispěl k lepší důvěře v samu sebe, ve své tělo a jeho moudrost a sílu. Za to vděčí v neposlední řadě své porodní asistentce, kterou nazývá andělem. Přečtěte si celý její příběh.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

"U druhého zrození jsem volila menší porodnici ve Šternberku, věděla jsem, že porod může být ještě daleko hlubší zážitek, ale potřebovala jsem k tomu porodní asistentku, která bude důvěřovat ženskému tělu a vytvoří mi intimní prostředí pro stvoření zázraku. Našla jsem si na doporučení svého anděla Bibianu," říká dvojnásobná maminka Jana.

VIDEO: Maminka Podcast: Jak se připravit na porod?

"Po příjezdu do porodnice mi zapálila svíčky ve sprše a umístila mi na poličku mou sošku těhotné bohyně. Porodní asistentka ukázala manželovi, jak mi správně tlačit body na bedrech, aby mi ulehčil od kontrakcí. Vklouzli jsme oba do sprchy, ten se postupně vysvlékl do trenek. Příště ti zabalíme plavky, okomentovala jsem mezi sílícími stahy."

"Bibiana stála opodál a dala mi důvěru, že to zvládnu. Čelo jsem si opírala o stěnu, v ruce držela sprchu, mírně pohupovala pánví a snažila jsem se jít bolesti naproti a co nejvíce se uvolnit. Pomáhal mi k tomu i můj hlasový doprovod. Bibi nám k tomu ještě pustila relaxační hudbu," vzpomíná Jana na chvíle těsně před tím, než přivedla svého druhého syna na svět. 

"Já už cítila, že děťátko chce jít hlavičkou ven, nahmatala jsem ji a s další kontrakcí byla venku. Bibi zavolala, že rodíme, neproběhlo žádné přenášení na lůžko do 'přirozené pozice' na zádech. Zbytek tělíčka už šel snadněji, díky gravitaci a poloze ve stoji to šlo opravdu rychle a manžel si za asistence mohl zachytit syna do rukou. Až teď dorazil zbytek porodního týmu."

"Syn mě vůbec neporanil a téměř bez pláče přišel na svět. Hodinu po přijetí do porodnice. Následovalo dotepání pupečníku, manžel po dvaceti minutách přestřihl pupeční šňůru. A pak jsme si užili nerušený více než dvouhodinový bonding. Měřilo se a vážilo až poté. Děkuji Bibi za důvěru, svému manželovi za oporu a sobě za vnitřní sílu," dodává Jana nakonec.

Andrea porodila dceru doma a ukázala fotky: Kéž by byla každá žena po porodu tak silná a šťastná jako já, říká

Nyní si Jana užívá mateřské dovolené a svých dvou krásných synků. Sama uznává, že porodní asistentka nebyla tím jediným, co jí pomohlo ke krásnému zážitku z porodu.

"Určitě mi pomohl absolvovaný tříletý program Vědomé tělo, který mi nabídl hluboký ponor do vývojové kineziologie, pohybových vzorců, autentického vyjádření a somatické terapie. Jsem také certifikovaná lektorka hatha jógy a u obou těhotenství jsem praktikovala gravid jógu."

Byt v Praze vyměnili už před rokem za chatičku na venkově v Nízkém Jeseníku, kde žijí poklidným životem. "I toto bylo rozhodnutí, kdy jsem poslouchala své tělo a intuici, což bylo z nějaké části ovlivněno příchodem druhého syna na svět. Ladím se na venkově na rytmus přírody a sbírám divoké byliny, které následně zpracovávám nebo suším na čaj. A byliny mi často slouží i jako základ pro přípravu ceremoniálního kakaa. Od září bych chtěla nabídnout kurzy vědomého tance a jógy pro ženy ve Šternberku a následně pro ně a další zájemkyně pořádat pobyty v přírodě. Pro tyto účely dokončuji i své webové stránky," dodává Jana.

S porodní asistentkou Bibianou je stále v kontaktu, především prostřednictvím sociálních sítí. "Navzájem se sledujeme a občas si napíšeme. Je to pro mě inspirativní bytost v mnoha ohledech," říká Jana nakonec.

Témata: Porod, Vaše příběhy, Fotografie, Syn, Porodnice, Vaše porodní příběhy, Porodní asistentka, Otec u porodu, Emoce, Bibiana, Jana P, Šternberk, Praha, Jana, Zážitek, Důvěra, Nízký Jeseník, Manžel, Bibi, Hlavička
Mohlo by vás zajímat
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
První těhotný muž světa porodil 3 děti. Nechtěl jsem zůstat lesbickou ženou, opačné pohlaví je pro mě přirozenější, říká
Formánková Simona
transgender
Použitý kondom nebo ojetá pneumatika? Tyhle těhotenské fotky jsou kreativní až za hranu! Posuďte sami
Formánková Simona
Galerie
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Princ George nebo princezna Charlotte jako dospělí: Jak se promění tváře dětí z královských rodin za několik let?
Formánková Simona
Galerie
Herečka Alicia Silverstone a její šokující rodičovství: Spí s jedenáctiletým synem v posteli, když byl malý, předžvýkávala mu jídlo
Mrázková Dita
Slavné maminky
Intimněji už to nejde: Tyhle fotky zachycují první vteřiny dítěte na světě. Podívejte se na dechberoucí detaily
Víchová Tereza
Porod
Upečte si dokonale vláčný perník. S nastrouhanými jablky bude nepřekonatelný
redakce
Recepty
Chlapec žil pouhých 10 dní. Společně strávený čas pro nás byl požehnáním, tvrdí rodina. Jejich dojemný příběh obletěl celý svět
Formánková Simona
Příběhy