Maminka.czPředškolák

Syn se u babičky opil. Ještě mu nebylo ani 5 let!

6. 5. 2015
Syn se u babičky opil. Ještě mu nebylo ani 5 let!
Malý Vašík se u prarodičů velmi nepozorovaně opil. Chlapci bylo špatně a zvracel – je takový stav nebezpečný? Kdy volat lékaře?

„Nyní se celé situaci už jen směju, ale před několika měsíci jsem zuřila a se svou maminkou jsem déle než měsíc nemluvila. Představte si situaci, kdy si vyzvedáváte své dítě od prarodičů, a místo veselého kluka, který vám nadšeně běží sdělovat, co všechno s babičkou a dědou prožil, se k vám potácí pobledlá škytající postava, jejíž dech páchne etanolem!“ Je taková událost vůbec omluvitelná, nebo paní Zuzana vše zbytečně nafukuje?

Opil se a usnul

Alkoholový exces malého Vašíka se udál několik dnů před Vánocemi. Prarodiče se nabídli, že skoro pětiletého Vašíka přes víkend pohlídají, aby si jeho maminka mohla v klidu napéct, nakoupit poslední dárky a ustrojit stromek. U prarodičů se však v té době konala i neplánovaná rodinná sešlost, a tak si chlapec užíval pozornosti širšího příbuzenstva a dvou starších sestřenic.

Děti babičce pomáhaly připravovat chlebíčky a odnášet talíře a sklenky ze stolu. Chlapec byl v úklidu opravdu důkladný, skleničky putovaly do myčky vždy prázdné … (Ale to se ukázalo až o něco později.) Chlapec každý zbyteček poctivě dopil – vodku s džusem, rum a kolou i sladké likéry...

Ve veselém mumraji si nikdo nevšiml chlapcovi abnormální rozjařenosti a nestandardního chování. Než návštěva odešla, usnul Vašík na koberci. Prarodiče vylekalo chlapcovo probuzení, bylo mu velmi zle a zvracel. Brzy jim bylo jasné, k čemu došlo. Vašíkova babička je naštěstí dětská zdravotní sestra, a tak si věděla v takové situaci rady.

Vašík nebyl ve své kůži ještě druhý den, kdy ho prarodiče předávali právem nazlobené mamince. Vašík i všichni zúčastnění měli štěstí, že zmožený chlapec nakonec usnul. Únava mu pravděpodobně zabránila vypít ještě více alkoholu, což by mohlo mít velmi vážné důsledky.

Ještě nebezpečnější než etanol je jeho metabolit acetaldehyd

„Smrtelná dávka pro dítě se pohybuje kolem 3 g alkoholu/kg váhy (4 ml čistého alkoholu/kg). Pro dítě vážící 50 kg pak 0,5 l vodky může představovat již smrtelné množství. Alkohol ovlivňuje prakticky všechny orgány, nejvýrazněji asi centrální nervovou soustavu,“ tvrdí lékař a specialista na užívání návykových látek u dětí, Pavel Kabíček.

Je tedy patrné, že Vašíkova maminka byla na prarodiče nazlobená oprávněně. Alkohol může malému dítěti velmi uškodit. Vždyť jde o jed, který poškozuje buňky; zvláště mozkové, jaterní, slinivkové i další. Navíc alkohol jak známo silně odvodňuje, zhoršuje motorické funkce a mentální schopnosti. Ještě nebezpečnějším jedem, než samotný etanol je jeho metabolit acetaldehyd.

Ten v těle vzniká právě po konzumaci alkoholu. Mimochodem právě acetaldehyd stojí za nevolnostmi provázejícími kocovinu. „Málokdo ví, že nevolnost při pití nezpůsobuje alkohol, ale jeho produkt acetaldehyd!“ tvrdí lékař Zbyněk Mlčoch. I Vašík si bohužel „užil“ nejen opojení, ale také zmíněnou kocovinu – nevolnost, zvracení, průjem, žaludek na vodě, pálení žáhy, pachuť v ústech, nechutenství, nervozitu, migrénu, extrémní citlivost na určité zvuky a ostré světlo.

Jak se projevuje otrava alkoholem

  1. Excitační stádium je oním příjemným rozpoložením, pro které se alkohol konzumuje. Duševní i tělesná aktivita narůstá, sebevědomí se zvyšuje, zábrany padají. Je však již patrné narušení koordinace pohybů s prodloužením reakčního času.
  2. Narkotické stádium z nás činí „červená rajčátka“; pokožka v obličeji je překrvená, chůze vrávoravá, krevní tlak a puls stoupají, objevují se závratě (i v horizontální poloze), zvracení a časté močení. Po předešlé euforické a energií nabyté excitaci dochází k útlumu a pasivitě.
  3. Kómatózní stádium je velmi nebezpečné, vyznačuje bezvědomím a motorickým ochabnutím. Dýchání je zpomalené a při zvracení hrozí vdechnutí žaludečního a následná zástava dechu.

Dítě je v alkoholovém opojení? co dělat?

Že prarodiče neměli tuto situaci vůbec dopustit, je jasné. Vzhledem k tomu, že je Vašíkova babička velmi zkušená zdravotní sestra a byla ochotná na sebe vzít plnou odpovědnost za chlapcův stav, nebylo pravděpodobně nutné, kontaktovat lékaře. Nicméně pokud dítě požije větší množství alkoholu, je vždy na místě lékaře kontaktovat!

Na webových stránkách Toxikologického informačního střediska se v těchto souvislostech doporučuje: „Nevyvolávat zvracení, ani nepodávat aktivní uhlí, které neovlivňuje vstřebávání alkoholu. Podat slazený nápoj a kontaktovat Toxikologické informační středisko. U dětí do 10 let v případě požití více než 0,4 ml/kg čistého etanolu (například více 8 ml/kg 5% piva, 4 ml/kg 10% vína, 1 ml/kg 40% destilátu), nebo u symptomatických dětí (viz příznaky otravy) je zapotřebí hospitalizace v nemocnici.“ V akutních případech je samozřejmě nutné volat přímo Zdravotnickou záchrannou službu!

Telefonní číslo na Toxikologického informační středisko: 224  91 92 93 nebo 224 91 54 02 (Připravte si přesné informace o nehodě, celé jméno, rodné číslo, zdravotní pojišťovnu). Číslo by měl mít v telefonu uložen každý rodič či opatrovník malého dítěte.

 

Témata: Zdraví, Děti, Předškolák, Školák, Chování a vztahy, Likér, Ostré světlo, Syn, Let, Časté močení, Zbyněk Mlčoch, Aktivní uhlí, Otrava, Zástava dechu, Slazený nápoj, Množství alkoholu, Dítě vážící, Středisko, Rodné číslo, Celé jméno

Mohlo by vás zajímat
Miminko v manželské posteli? Nedělejte to, varuje tahle máma. Proč?
Tohle je přesné! Nejšílenější momenty, které zažíváme s dětmi na mateřské
S bývalým mužem mě usmířila jeho nová žena. Díky ní začal fungovat i jako táta
Miminko ve vlastním pokoji? Nejlépe už od čtyř měsíců, radí studie
Jakub dceru rozmazluje, tak jsem to zakázala, říká Agáta Prachařová
To je ale bříško! Takhle vypadá těhotenství s trojčaty týden po týdnu
Teď, nebo nikdy! Na poslední pokus o miminko si půjčili. A mají trojčata
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
Mateřská je někdy vojna. A Mates není žádná uťáplina, říká Nikol Štíbrová

Horoskopy

Panna Momentálně vám nechybí zapálení pro dobrou věc. Pomáháte potřebným lidem, ale také kolegům v práci.…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Drahomíra, Drahomír, Arnold

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu