Maminka.czChování a vztahy

Syndrom CAN

26. 4. 2011
Syndrom CAN
V Antice patřilo dítě otci. Ten si s ním mohl dělat, co uznal za vhodné, klidně i zabít. Postupem času se postavení dětí zlepšoval, jejich zabití bylo například uznáno za vraždu. Až na konci 19.století se dítě stalo plnohodnotným členem společnosti a je považováno za stejně hodnotné jako dospělý.

V současné Evropě jsou děti z hlediska práva chráněny. Je však jejich bezpečí zajištěno i v běžné životní realitě? U nás, obdobně jako v jiných zemích, trpí syndromem týraného dítěte (CAN) asi 1 – 2% dětí. Tedy 25 000 dětí je u nás vystaveno psychickému, fyzickému či sexuálnímu týrání nebo zanedbávání. Z toho pouhá pětina případů vyjde najevo.

Jaké děti jsou týrány a zanedbávány?

Většina dětí trpících syndromem CAN je ve věku 0 – 6 let, přičemž nejčastější skupinou jsou kojenci a batolata. Naprostá většina týraných dětí je ve věkové skupině do 15 let. Odhadem jich u nás na následky týrání a zanedbávání zemře okolo padesáti.

Určité typy dětí jsou týrány a zanedbávány častěji než jiné. Jsou to děti mentálně retardované, s poruchami chování a pozornosti, děti somaticky nemocné, slabé, apatické, pomalé či naopak hyperaktivní. Obecně jsou to děti, které mají nějaké zvláštní potřeby a péče o ně není snadná. Navíc jsou mnohdy slabé, čímž jsou dobrým terčem pro různé druhy násilí, nevyžadují příliš pozornosti, což zase může vést k zanedbávání nebo jsou naopak hodně náročné a pro vychovatele „otravné“.

Jací rodiče týrají a zanedbávají své děti?

Týrajícím rodičem se často stává ten, kdo byl v dětství také týrán. Z toho se utváří bludný kruh, který je velmi těžké rozseknout. Zanedbávání či týrání se také častěji dopouštějí rodiče s psychiatrickou diagnózou, alkoholici, ale i rodiče velmi mladí, nebo ti, co si dítě nepřáli. Více náchylné jsou k tomuto chování například i matky samoživitelky.

Čtěte také: Dokáže být týraná žena dobrá matka?

Svou roli možná sehrává i celkový postoj společnosti, například k fyzickým trestům. Zatímco u nás zakázány nejsou, v jiných zemích k tomuto legislativnímu kroku přistoupili, například v roce 1979 ve Švédsku, 2000 v Německu nebo v roce 2003 ve Skotsku.

Tělesného týrání se nejčastěji dopouštějí matky, následují otcové. Za sexuálním týrání, které se odehrává v rodině, nejčastěji stojí partneři matek a na druhém místě jsou vlastní otcové.

SLEVÍN.CZ - Každý den nové slevy na jednom místě!

Témata: Chování a vztahy, Syndrom, Bludný kruh, Syn, Týraná žena, Porucha chování

Mohlo by vás zajímat
Kdo pohlídá moje dítě? Na co dávat pozor, když hledáte chůvu!
Snědl neznámé bobule, léky, čistidla?  Víme, co dělat při otravě
Vyšla nová Maminka! Velký rozhovor s Lejlou Abbasovou a dárek navrch
Žárlím na vlastního manžela. Děti ho mají radši než mě!

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu