[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Brní vás prsty? Jsou ztuhlé a méně citlivé? Objevuje se nepříjemné mravenčení? Trpíte křečemi nebo bolestmi zápěstí? Otékají vám ruce? Pak se možná i vás týká problém zvaný syndrom karpálního tunelu. Vzniká především v důsledku jednostranného zatěžování zápěstí a tlakem na nervové zásobení ruky.
Ohroženi jsou jím zejména lidé, kteří často pracují s počítačem a počítačovou myší, nebo ti, kteří v zaměstnání vykonávají stereotypní práci spojenou s držením předmětů nebo vibracemi. Syndrom karpálního tunelu může ale vzniknout také jako následek úrazu zápěstí nebo po zánětu šlach a vazů v této oblasti.
U žen může být za vznikem tohoto onemocnění také jakákoli výraznější hormonální změna v organismu, jako je užívání antikoncepce, těhotenství či menopauza. „Ženy také pravděpodobně provádějí častěji činnosti, při kterých více přetěžují svoje drobnější ruce,“ říká lékařka Michaela Tomanová, primářka Infinity Clinic.
„Tento syndrom se projevuje zhoršenou jemnou citlivostí a nepříjemným brněním prstů, palce, ukazováku, prostředníku a části prsteníku. Typicky přicházejí nepříjemné záchvaty bolesti či brnění během noci, které nutí člověka ruce protřepat. Bolesti při zátěži mohou vystřelovat až k lokti. Oslabena bývá také jemná motorika, ochabují svaly dlaně v oblasti palce. Dříve, a tedy i silněji, bývá postižena dominantní ruka (tedy u praváka pravá), nicméně pokud se syndrom rozvine, je třeba počítat s postižením obou rukou. Lidé obecně o projevech syndromu karpálního tunelu příliš nevědí a k lékaři jdou někdy až ve fázi, kdy prsty již nemohou nabrat například ani špetku soli a z rukou jim vypadávají věci,“ říká chirurg MUDr. Viktor Fiker z Perfect Clinic.
Syndrom karpálního tunelu je způsoben zúžením prostoru karpálního tunelu, čímž dochází ke zvýšenému tlaku na nervy a šlachy v zápěstí ruky.
Pozorujete na sobě, že máte ruce tak trochu „neohrabané“, brní vás prsty a často vám něco upadne? V noci se budíte kvůli nepříjemným křečím a otékají vám občas zápěstí? Nečekejte, zda se obtíže samy od sebe nezlepší a vyhledejte ošetřujícího lékaře a vše s ním konzultujte. Doporučí vám, co dělat nebo odešle za odborníky. Mezi typické projevy tohoto onemocnění patří bolesti v zápěstí, které doprovází brnění, necitlivost a ztuhlost. Dále dochází i k oslabení drobných svalů rukou a ke zhoršení jejich obratnosti. Výjimkou nejsou otoky a úporné večerní či noční bolesti.
Předcházet tomuto onemocnění můžete tak, že nebudete přetěžovat zápěstí a svaly v oblasti ruky stereotypními pohyby nebo je nechávat dlouho v jedné poloze. Když už zatěžující činnost vykonáváte, je dobré dělat si pravidelné přestávky na uvolnění, protažení ruky včetně protřepání prstů a celé horní končetiny.
Někdy ale bolest a brnění pochází od krční páteře, což může posoudit jen odborník. Měli byste dodržovat pravidla správného sezení a práce na PC včetně uspořádání pracovní plochy. Při správně nastavené výšce židle i stolu byste měli mít v loktech ideálně pravý úhel, ramena a paže by měly být uvolněné a počítačová myš ve velikosti lidské dlaně, nejlépe ergonomicky tvarovaná. Při jejím držení mějte dlaň, zápěstí i předloktí v přirozené pozici.
Hodně pomoct také může, když do práce zapojíte i druhou ruku. Například se naučíte držet počítačovou myš nedominantní rukou, tzn. pravák zkusí pracovat levou rukou.
Prevencí syndromu karpálního tunelu je třeba používání tzv. vertikální myši.
Pokud je onemocnění podchyceno v počáteční fázi, je možné dosáhnout poměrně výrazného zlepšení stavu za pomoci speciálních protahovacích a uvolňovacích cviků. Lékař vám doporučí rovněž klidový režim a vhodnou rehabilitační terapii. Když problémy budete jen „snášet“ a otálet s léčbou, riskujete trvalé následky.
Pomohou lehké, ale účinné protahovací a relaxační cviky včetně cviků na stabilizaci zapěstí. „Při rehabilitaci ruky se zaměřujeme na speciální cviky ruky, ať už jde o prsty, zápěstí či předloktí. Například doporučuji polohu a cvik, kdy si můžete celou paži včetně zápěstí a prstů buď ve visu, nebo na stole dát do opačného postavení než při práci s myší, to znamená, že paži vytočíme zevně a s mírným odporem protáhneme včetně ruky, jejíž hřbet protáhneme směrem k hřbetu předloktí. Tak si můžeme lehce uvolnit celou paži, zápěstí a ruku,“ vysvětluje MUDr. Michaela Tomanová.
V případě ještě mírného nálezu se mohou podávat léky proti otoku či na podporu regenerace nervu a provádí se dlahování.
Pokud nejsou příznaky včas rozpoznány a řešeny, může onemocnění dojít do fáze, kdy už je syndrom karpálního tunelu plně rozvinutý. V takovém případě je již řešením pouze chirurgický zákrok, tedy operace. Jak probíhá a co obnáší?
"Provádí se obvykle tak, že lékař v místní anestezii protne pevný vaz, který tunel, obsahující šlachy a nerv, pevně uzavírá, a tím vrátí nervu potřebné krevní zásobení. Ruka je pak obvykle fixována ve správné poloze, bolestivost a otok se mírní analgetiky spolu s polohováním ruky nad úrovní srdce a zahajuje se včasná rehabilitace. V případě neřešení problému může dojít k nevratnému poškození nervu a svalů a tím trvalému postižení ruky, kde už ani operace nepomůže,“ popisuje chirurg MUDr. Viktor Fiker.