Jak poznat, že se toto nepříjemné a bolestivé onemocnění týká i vás? Jaké jsou příčiny jeho vzniku, jak se projevuje a proč je potřeba začít ho včas řešit s lékařem? Jaké jsou možnosti léčby a kdy je nutná operace?
Brní vás prsty? Jsou ztuhlé a méně citlivé? Objevuje se nepříjemné mravenčení? Trpíte křečemi nebo bolestmi zápěstí? Otékají vám ruce? Pak se možná i vás týká problém zvaný syndrom karpálního tunelu. Ohroženi jsou jím zejména lidé, kteří často pracují s počítačem a počítačovou myší, nebo ti, kteří v zaměstnání vykonávají stereotypní práci spojenou s držením předmětů nebo vibracemi. Syndrom karpálního tunelu může ale vzniknout také jako následek úrazu zápěstí nebo po zánětu šlach a vazů v této oblasti.
U žen může být za vznikem tohoto onemocnění také jakákoli výraznější hormonální změna v organismu, jako je užívání antikoncepce, těhotenství či menopauza. „Ženy také pravděpodobně provádějí častěji činnosti, při kterých více přetěžují svoje drobnější ruce,“ říká lékařka Michaela Tomanová, primářka Infinity Clinic.
Jak vzniká syndrom karpálního tunelu?
Syndrom karpálního tunelu je způsoben zúžením prostoru karpálního tunelu, čímž dochází ke zvýšenému tlaku na nervy a šlachy v zápěstí ruky. Karpální tunel je, zjednodušeně řečeno, název pro místo na zápěstí, kde se nacházejí šlachy zodpovědné za ohýbání prstů a také mediální (střední) nerv. Je to úzký prostor (průchod), který je z tří stran ohraničen zápěstními kůstkami. Když je střední nerv stlačen, způsobuje necitlivost, brnění, trnutí, mravenčení, otupělost a svalovou slabost v ruce nebo dokonce v celé paži. Nejčastější příčinou „útlakového syndromu“ je tedy dlouhodobé nepřiměřené zatěžování ruky.
Příznaky nepodceňujte
Pozorujete na sobě, že máte ruce tak trochu „neohrabané“, brní vás prsty a často vám něco upadne? V noci se budíte kvůli nepříjemným křečím a otékají vám občas zápěstí? Nečekejte, zda se obtíže samy od sebe nezlepší a vyhledejte ošetřujícího lékaře a vše s ním konzultujte. Doporučí vám, co dělat nebo odešle za odborníky. Mezi typické projevy tohoto onemocnění patří bolesti v zápěstí, které doprovází brnění, necitlivost a ztuhlost. Dále dochází i k oslabení drobných svalů rukou a ke zhoršení jejich obratnosti. Výjimkou nejsou otoky a úporné večerní či noční bolesti.
Prevence existuje a je důležitá!
Předcházet tomuto onemocnění můžete tak, že nebudete přetěžovat zápěstí a svaly v oblasti ruky stereotypními pohyby nebo je nechávat dlouho v jedné poloze. Když už zatěžující činnost vykonáváte, je dobré dělat si pravidelné přestávky na uvolnění, protažení ruky včetně protřepání prstů a celé horní končetiny. Někdy ale bolest a brnění pochází od krční páteře, což může posoudit jen odborník. Měli byste dodržovat pravidla správného sezení a práce na PC včetně uspořádání pracovní plochy. Při správně nastavené výšce židle i stolu byste měli mít v loktech ideálně pravý úhel, ramena a paže by měly být uvolněné a počítačová myš ve velikosti lidské dlaně, nejlépe ergonomicky tvarovaná. Při jejím držení mějte dlaň, zápěstí i předloktí v přirozené pozici.
Léčbu je nutné začít co nejdříve! Co pomůže?
Pokud je onemocnění podchyceno v počáteční fázi, je možné dosáhnout poměrně výrazného zlepšení stavu za pomoci speciálních protahovacích a uvolňovacích cviků. Lékař vám doporučí rovněž klidový režim a vhodnou rehabilitační terapii. Když problémy budete jen „snášet“ a otálet s léčbou, riskujete trvalé následky. Pomohou lehké, ale účinné protahovací a relaxační cviky včetně cviků na stabilizaci zapěstí. „Při rehabilitaci ruky se zaměřujeme na speciální cviky ruky, ať už jde o prsty, zápěstí či předloktí. Například doporučuji polohu a cvik, kdy si můžete celou paži včetně zápěstí a prstů buď ve visu, nebo na stole dát do opačného postavení než při práci s myší, to znamená, že paži vytočíme zevně a s mírným odporem protáhneme včetně ruky, jejíž hřbet protáhneme směrem k hřbetu předloktí. Tak si můžeme lehce uvolnit celou paži, zápěstí a ruku,“ vysvětluje MUDr. Michaela Tomanová.
Kdy je nutná operace?
Pokud nejsou příznaky včas rozpoznány a řešeny, může onemocnění dojít do fáze, kdy už je syndrom karpálního tunelu plně rozvinutý. V takovém případě je již řešením pouze chirurgický zákrok, tedy operace. Jak probíhá a co obnáší? „Operační výkon pro syndrom karpálního tunelu spočívá v protětí tzv. příčného vazu zápěstí. Provádí se buď klasická operace, tedy řezem v patě dlaně, a následně se protíná výše uvedený vaz, čímž dojde k uvolnění tísněného nervu. Po této operaci je vzhledem k místu jizvy vhodné po dobu cca 6 až 8 týdnů ruku šetřit. Další možností je operace endoskopická, kdy se ze dvou drobných vstupů proniká mezi nerv a vaz a pod kontrolou kamery se protíná pouze vaz. Kůže a podkoží se ponechávají nedotčené, což má za následek výrazné urychlení hojení a obnovení plné funkce ruky v řádu dnů,“ popisuje MUDr. Jan Zlatohlavý, chirurg ruky a zápěstí z Galerie Medical Center.