Maminka.czČasopis Maminka

Syndrom polycystických ovarií: častý problém na cestě za miminkem

, Časopis Maminka
8. 4. 2013
Syndrom polycystických ovarií: častý problém na cestě za miminkem
Snažíte se měsíce otěhotnět a nedaří se? Je čas začít s kompletním vyšetřením, aby se odhalila příčina. Řešení se pak najde, někdy může být na vině problém zvaný syndrom polycystických ovarií, který zdaleka není ojedinělý.

Co to znamená? Syndrom polycystických ovarií (PCOS) patří k nejčastějším endokrinním poruchám u žen. Vzhledem k tomu, že postihuje ženy v reprodukčním věku (8 až 10 % žen v Evropě, v Americe je procento ještě o něco vyšší), je jednou z hlavních příčin neplodnosti.

Jak se pozná

Normální vaječník má rozměry asi 30 x 20 x 15 milimetrů a nachází se na něm několik drobných folikulů, které jsou velké přibližně 6 milimetrů. Na rozdíl od polycystických ovarií, která jsou větší (na délku asi 40 milimetrů), a folikulů je na každém z nich alespoň 10 (12) a jsou uspořádané do pravidelného tvaru náhrdelníku. Ovaria mají porcelánový hladký povrch, protože vaječníky jsou uložené ve ztluštělém obalu. Tento příznak ovšem není vidět na ultrazvuku nebo při sonografickém vyšetření, ale pouze při invazivním vyšetření, tedy laparoskopii.

ČTĚTE TAKÉ: Jarní detox: Pročistěte se bez hladovek a nepříjemných procedur

Signály, které svědčí jasně pro PCOS

Přítomnost zvýšeného množství mužského pohlavního hormonu testosteronu v krvi ženy. Zjišťuje se běžným krevním testem. Ženy se zvýšenou hladinou androgenů mívají zcela charakteristický vzhled: nadměrné ochlupení v mužských partiích - na hrudníku, v podbřišku, v oblasti knírku, ale i na rukou a nohou, zhrubnutí hlasu. Ženy jsou obézní v oblasti břicha (ale není to pravidlem, některé ženy se syndromem polycystických ovarií mají štíhlou postavu), trpí akné a vypadáváním vlasů (alopecie je ztráta vlasů na větších plochách).

+ Menší počet menstruačních cyklů v průběhu roku (nepravidelná menstruace) nebo naprostá absence měsíčků.

+ Při menstruaci má žena málokdy ovulaci nebo ji nemá vůbec. Cykly jsou tedy anovulační, nezraje při nich vajíčko.

+ Někteří odborníci přidávají i na UZ patrný nález typický pro takto postižená ovaria: každý vaječník je objemný, obsahuje 12 a více cyst v průměru velkých 2-9 milimetrů. Ovšem to může být i zavádějící, protože až 20 % žen, které běžně ovulují, vykazuje na ultrazvuku obraz, který by napovídal diagnóze PCOS, a naopak 20 % pacientek s PCOS na UZ patologický nález nemá.

Příčiny onemocnění

Jsou stejně sporné a nejednoznačné jako příznaky. To dokazuje množství teorií, které vznik nemoci vysvětlují. Ovšem žádná není ideální, vždy má nějaké slabé místo. V současné době se odborníci přiklánějí ke dvěma základním vizím.

Jedna vidí jako hlavní úlohu v rozvoji PCOS zvýšenou produkci androgenů, druhá zase poruchy inzulinového systému - rezistence (tedy zvýšená hladina cukru v krvi). Je pravda, že 50 až 70 % žen s tímto syndromem má příznaky metabolické poruchy, ale na druhé straně inzulinová rezistence u velkého počtu žen se syndromem polycystických ovarií chybí úplně. Je prokázáno, že toto onemocnění je dědičné. Závěr by tedy mohl znít takto: Podstatou PCOS je nerovnováha v produkci mužských a ženských hormonů v organismu ženy.

Další rizika syndromu

Ženy s polycystickými ovarii v průběhu života častěji onemocní cukrovkou a poruchami oběhového systému v důsledku kornatění tepen, mají vyšší riziko spánkové apnoe (dočasná zástava dechu) a typické kožní poruchy (bradavičnaté černé pigmentové změny v oblasti kožních řas, například na šíji).

Jsou také zatíženy vyšším rizikem onemocnění rakovinou dělohy. Jak probíhá gravidita při PCOS Je samozřejmě riziková. Častěji dochází k samovolným potratům (riziko je vyšší o 30-50 % než v případě fyziologické gravidity). Hrozí specifické potíže v těhotenství, například vysoký krevní tlak, preeklampsie (vysoký krevní tlak a ztráta bílkovin v moči, které způsobují ohrožení života matky i dítěte, v těžkých případech je nutné vyvolat porod), těhotenská cukrovka a po porodu je často potřeba intenzivní péče o novorozence.

Jaká existuje léčba?

Poruchy plodnosti a ovulace se daří léčit s poměrně vysokým procentem úspěšnosti. Stejně tomu je u zvýšené produkce mužských hormonů a jejích následků, ale spíš jednotlivě, takže léčba jednoho typu obtíží nedokáže odstranit zároveň i příznaky v dalších oblastech. Příznaky hyperandrogenismu se nejčastěji léčí antiandrogenní terapií. Ta je poměrně úspěšná, jak uvádějí různé studie. Po v průměru tříleté léčbě se výrazně zlepšuje stav hormonálních hladin, akné i vypadávání vlasů. Často se používá také běžná hormonální antikoncepce.

Léčba tedy není pro pacientky fyzicky náročná, jde spíš o psychiku, zvlášť u starších žen, které by chtěly dítě. Je potřeba dávka trpělivosti, odhodlání a disciplíny. Další léčebnou metodou je léčba inzulinové rezistence. Léčí se antidiabetiky (např. metformin) - léky, které posilují vstřebávání glukózy z krve, snižují částečně mužské hormony, ale výsledky v oblasti akné a vypadávání vlasů jsou už méně přesvědčivé.

Standardní terapií na chybějící ovulaci u žen s PCOS je podávání antiestrogenu v lécích (např. klomifen). Tato léčba se používá především u pacientek, které se snaží otěhotnět. Účelem léků je obnovit ovulaci. Účinnost se podle výzkumů zlepšuje při současném podávání antidiabetik. Samotná antidiabetika upravují nepravidelný cyklus, ale k vyvolání ovulace je třeba ještě přidat antiestrogeny. Chirurgická léčba směřuje především k poruchám plodnosti.

Nejčastější je laparoskopická úprava ovarií. Vaječníky se zbaví cyst, naruší se ztluštělá svrchní vrstva, aby se usnadnilo dozrávání folikulů. K samotné léčbě samozřejmě přispívá změna celkového životního stylu. Pohyb, změna jídelníčku, to vše vede ke snižování nadváhy (jedné ze základních brzd otěhotnění), ke zlepšení psychické kondice, k větší pohyblivosti a uvolnění svalů.

To vše pomáhá ke snížení dalších příznaků syndromu polycystických ovarií, tedy dává větší šanci na těhotenství a vyšší kvalitu života ženy v produktivním věku (a nejen v něm). Na změnu stylu není nikdy pozdě, pomůže i ženám ve středním věku, které se v lepší fyzické pohodě snadněji přenesou přes období menopauzy a předejdou nejrůznějším onemocněním spojeným s nadváhou a středním věkem. „PCOS je opravdu syndrom, který nemusí mít vždy vyjádřeny všechny součásti najednou, tedy jednou chybí UZ nález, jindy je UZ nález, ale není pro změnu klinický projev a podobně.

Není tedy jednoduché, pokud nejsou zastoupeny všechny ukazatele, jednoznačně stanovit diagnózu. Je ale vždy potřeba pomyslet na ni u všech žen, které ,netěhotní‘, ať se o to snaží, či mají špatný menstruační cyklus (tedy buď dlouhé nepravidelné cykly, či vůbec žádné).

Na druhou stranu je zbytečné vyšetřovat a strašit ženu, která sice vypadá, že má jasný PCOS syndrom, ale pravidelně menstruuje či už byla normálně těhotná,“ vysvětluje MUDr. Martina Hourová.

Předplatné Matka
Témata: Časopis Maminka, Neplodnost a IVF, Syndrom, Sonografické vyšetření, Nepravidelná menstruace, Klinický projev, Produktivní věk, Těžký případ, Reprodukční věk, Chirurgická léčba, Patologický nález, Zástava dechu, Pól, Čas, Syn, Mimi, Mužský hormon, Slabé místo, Častý problém

Mohlo by vás zajímat
Výborný domácí chleba i bez pekárny - vyzkoušejte náš recept!
Dcery Karla Gotta: Která zdědila tátův talent? A která se mu nejvíc podobá?
Marie Doležalová: Celé léto jsem tajila, že znovu čekáme zázrak
Dítě, které vás dokáže nejvíc vytočit, se vám prý nejvíc podobá
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
Nejčastější mateřské hříchy: Tímhle brzdíte vývoj dítěte a možná to nevíte
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Tereza Ramba to schytala od matek. Kvůli nosítku! Co jí píše Třeštíková?

Horoskopy

Blíženci V hlavě máte tolik myšlenek, ale miláčkovi se prostě žádný z vašich nápadů nelíbí. Prý jsou obyčejné a…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Radomil, Darja, Darie

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné