[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Přiznám se, že jsem jedna z těch hysterických matek, které už na porodním sále křičely, že chtějí monitor dechu. Zelené světýlko se na pár měsíců stalo mou mantrou.
Kontrolovala jsem dech syna a blikání zelené světlušky i dvacetkrát za noc a nutila manžela, aby každý večer testoval, jestli vše správně funguje. I dnes, kdy jsou synovi téměř tři roky, hlídám, jak v noci dýchá…
Syndrom náhlého úmrtí neboli SIDS je postrachem novopečených rodičů. Snad nikdo si nedokáže představit tu bolest, když ráno přijdete k postýlce a najdete své miminko bez života.
„SIDS je náhlé úmrtí kojence, tj. dítěte ve věku od 1. týdne, někdy se uvádí od 1. měsíce, až do 1 roku. Nejčastěji se vyskytuje mezi 2.–5. měsícem života,“ říká k tomuto tématu doc. MUDr. Hana Houšťková, CSc., která se syndromem náhlého úmrtí dlouhodobě zabývá.
SIDS je pro odborníky stále tak trochu „neznámou krajinou“. Doposud nedokázali objasnit, zda je prvotní příčinou postižení dechového centra, které vede k zástavě dechu, nebo jestli je příčinou porucha srdečního rytmu a zástava srdce.
I když se jedná o úmrtí miminka, které nemá jednoznačnou a objasnitelnou příčinu, existuje několik faktorů, které mohou hrát při vzniku SIDS významnou roli. A které můžeme my rodiče ovlivnit, a minimalizovat tak možné riziko.
Podle statistik se SIDS vyskytuje častěji u dětí, které nebyly vůbec kojeny nebo jen po minimální dobu. Příčina, proč tomu tak je, zatím není zcela jasná. „Předpokládá se pozitivní účinek imunologicky aktivních látek v mateřském mléce u kojených dětí i kvalita rodiny u kojených dětí,“ vysvětluje doc. MUDr. Hana Houšťková, CSc.
Kouření v těhotenství a pobyt nastávající maminky v kuřáckém prostředí nejsou pro vývoj miminka samozřejmě nic dobrého. Nikotin ve vyšší koncentraci má totiž tlumivý účinek na dechové centrum a pronikne-li do dětského organismu, má na něj velmi neblahý vliv. Zákaz kouření by měl platit pro členy rodiny a návštěvy po narození miminka v celém bytě či domě.
Spaní v přetopené místnosti nesvědčí ani dospělým, natož malým dětem. Při přehřátí by mohlo dojít k větší aktivaci mikrobiální flóry a následně některých imunitně aktivních látek, které by mohly nepříznivě působit na dechové centrum dítěte.
Děťátku byste proto měli před spaním vždy vyvětrat a pustit do místnosti čerstvý vzduch. Ideální teplota na spaní je mezi 18–20 stupni.
Oblečeno by mělo být pouze v pyžamku, čepičku mu na noc sundejte. Přikryjte mu pouze dolní polovinu těla a peřinku nebo přikrývku podhrňte pod matraci, aby si ji miminko nemohlo shrnout přes obličej. Výborné jsou spací vaky na zapínání, pořídíte je i v lehké letní variantě.
Poloha, v jaké miminko ukládáte ke spánku, je velice důležitá pro jeho zdraví. Jedinou správnou polohou je podle současných rad lékařů spaní na zádech. I když se někdy miminka ukládají na bok, není to úplně ideální, protože se během noci mohou překulit na bříško.
Postýlka plná plyšových hraček je roztomilost sama, není to ale pro malé miminko nic bezpečného. Na noc z lůžka odstraňte všechny plyšáky, deky a polštářky. Miminko by mělo mít pod hlavičkou pouze čistou bavlněnou plenu, která musí být pevně zahrnuta pod matraci, aby se do ní dítě nemohlo ve spánku zamotat.
Nenechte ho samotné: I když se matkám po porodu vyvine sluch téměř komiksového hrdiny, neměli byste podcenit blízkost s malým človíčkem. Miminko by nemělo spát samo v místnosti ani pokud máte monitor dechu. Na druhou stranu by mělo spát spíše ve své postýlce, která je pro něj bezpečnější než společná postel s rodiči.
Nejde ani tak o zalehnutí jako spíše o polštáře a peřinu, pod které se může miminko snadno zachumlat a přijít o přísun vzduchu.
Na vznik SIDS má vliv také to, jestli vaše dítě používá dudlík, nebo nikoli. „Dá se předpokládat, že dudlík u dítěte s drobnými horními dýchacími cestami uvolňuje prostor pro nádech, zejména při ne zcela ideálně průchozích dýchacích cestách – otok sliznic v nose apod. Jeho účinek může fungovat jako tzv. vzduchovod, který se používá pro zajištění volných dýchacích cest v některých vážnějších situacích, např. úrazy apod.
Při použití dudlíku je také mělčí spánek – u dítěte lze pozorovat tzv. nenutritivní sání,“ hovoří k tématu odbornice doc. MUDr. Hana Houšťková, CSc.
I když je SIDS spíše ojedinělou záležitostí, ročně takto nevysvětlitelně v ČR zemře asi 30 dětí. Přesto je to snad jeden z největších strašáků maminek po porodu. Velkým pomocníkem se pro vás může stát monitor dechu, který při sebemenší dechové odchylce spustí alarm.
Tím vyburcuje nejen rodiče, ale vzbudí se také samotné miminko a tím se jeho dech opět nastartuje. Není radno se ale na takovou technickou pomůcku bezhlavě spoléhat a kvůli tomu potlačit své mateřské instinkty. Spíše ho berte jako jeden z doplňků péče o vaše miminko.
Video: Malé dítě se topilo, i když mělo plovací kruh