Maminka.czPředškolák

Synechia vulvae: záludný problém malých děvčátek

Bohužel i malá děvčátka mohou mít gynekologické problémy, mezi ty nejčastější patří srůsty v oblasti genitálií. Diagnóza souhrnně označovaná jako „synechia vulvae“ zahrnuje několik typů tohoto onemocnění; od prostého slepení až po srůsty poševního vchodu.
11. 4. 2012
Synechia vulvae: záludný problém malých děvčátek

Jak vypadá? Pozná ji i laik?

Každá pozorná maminka pozná, že její holčička vypadá „tam dole“ jinak. Otázkou je, zda je maminka pediatrem poučena, že dceřin genitál není pro její oči tabu. A že je důležité pečovat o tyto tělesné partie nejen při přebalování a koupání, ale i v rámci prevence. Ta v případě, že je holčička viditelně v pořádku, obnáší pouze pravidelnou vizuální kontrolu.

Synechia vulvae se ve své nejčastější formě projevuje jako jakési slepení normálně vyvinutých zevních rodidel. Pokud tuto ranou fázi nepostřehnete, mohou protilehlé sliznice srůst pevně k sobě. Vyústění pochvy a později i močové trubice přestávají být viditelné. Zůstává pouze malý otvor na močení. Proud moči pak mívá nestandardní směr, močení se jeví jako namáhavé. V případě jakýchkoliv pochybností neváhejte kontaktovat vašeho pediatra!

ČTĚTE TAKÉ: Má už vaše dítě cestovní pas? S pořízením zbytečně nečekejte. Platnost zápisu u rodičů končí

Proč vzniká?

Vznik srůstů v oblasti genitálu ovlivňuje nepřítomnost estrogenů, proto synechia nikdy nevzniká u novorozeňat (vliv estrogenů matky), dospívajících slečen a dospělých žen. Teoreticky jí však může být zaskočena seniorka, která je již mnoho let po přechodu. Ale nejčastěji samozřejmě trápí malá děvčátka okolo 2 až 5 roku. Tehdy je sliznice rodidel vzhledem k nepřítomnosti estrogenů velmi jemná a tenká. Protilehlé strany se snadno slepí a mohou mít tendenci ke srůstům.

Jak se léčí

Pokud má dítko sliznice pouze slepené (ne srostlé!), může je lékař jemně oddělit. Skutečné srůsty se uvolňují chirurgicky v lokální, či celkové anestezii. „Potvůrka“ synechia má bohužel tendence k recidivám, a tak vám lékař většinou klade na srdce pečlivou hygienu (nejlepší mycí nástroj je čistá ruka a voda, popř. trocha dětského mýdla) a každodenní kontrolu s jemným oddálením stydkých pysků. Nic nezkazíte ani pečlivým mácháním prádla a používáním nedráždivých pracích prostředků. Lékař obvykle dále doporučí oblast lehce promazávat nějakou epitelizační mastí typu Bepanthen, Calcium pantothenicum apod. Dříve se předepisovaly i masti s obsahem estrogenů, které napomohly zesílení a rozlepení sliznic. Dlouhodobé mazání mastí s obsahem ženských hormonů však může negativně ovlivnit zdraví dítěte, a tak od této praxe mnoho odborníků upouští.

Povzbuzením pro rodiče malých „synechiček“ je skutečnost, že z nepříjemných obtíží děvčátko vyroste. Nu, během puberty si na srůsty možná ještě nostalgicky vzpomenete…

Mohlo by vás zajímat
„Nechodťe spát s mokrou hlavou, vlasy se poškodí a pokožka zapaří,“ radí odbornice
4 tipy, jak zklidnit malé „torpédo“. Nepřikazujte, ale hrajte si s ním
Jak rodit, když nechcete vleže? Každá porodní poloha má svou funkci
Sluneční brýle jsou v létě pro děti nezbytné. Čím dříve je naučíte nosit, tím lépe

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu