Maminka.czMaminka roku 2023

Synovi byl rok a půl, když u mě lékaři zjistili pokročilé stadium rakoviny, vzpomíná Šárka. Dnes pomáhá ostatním nemocným maminkám

Semifinálové hlasování v soutěži Maminka roku 2023 je v plném proudu, a vy tak máte jedinečnou příležitost podpořit svou favoritku. Dnes vám představujeme soutěžící Šárku Šteinochrovou z kategorie Maminka hrdinka. Založila a vede neziskovou organizaci zaměřenou na podporu onkologicky nemocných maminek a na pomoc jim.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

„Jsem maminkou dvou dětí. Když mi bylo 25 a synovi 1,5 roku, diagnostikovali mi lymfom. Zhoubné nádorové onemocnění bylo vyřčené 14 dní od nálezu karcinomu prsu mojí mámy. Zahajovaly jsme chemoterapie společně, a přesto vzdálené od sebe 130 km. Za tři měsíce si vyslechl podobnou diagnózu také dědeček. Rakovina ten rok ochromila celou naši rodinu a já začala psát blog maminysrakovinou.cz,“ říká Šárka Šteinochrová.

VIDEO: Patronky Maminky roku v redakci: Vybrat semifinalistky bylo složité

„Když děda zemřel, zakládala jsem stejnojmennou neziskovou organizaci, která zajišťuje rodinám to, co jsem potřebovala tehdy já, tedy klidnou mysl a harmonickou domácnost. Lékař mě označil za tzv. polymorbidního pacienta. Nehezké slovo skrývá diagnózy od endometriózy přes celiakii, regurgitaci aortální chlopně, diabetes po další obtíže související s léčbou. V roce 2020 jsem potratila a pak naprosto vyhořela. Díky osobnímu rozvoji a velkému přání být znovu mámou jsem toto období překonala. Dcery Elišky jsem se dočkala v listopadu 2021. Opakovaně jsem si dokázala, že pravá přání s odhodláním se vyplní i přes všechny překážky,“ je přesvědčena Šárka.

3 otázky pro maminku

Proč jste se rozhodla se do soutěže přihlásit?

Vzpomínám si, jak jsem o soutěži Maminka roku slyšela prvně v roce 2019, vyhrála ji tehdy Andrejka Chaloupková, pacientka s rakovinou, jako jsem byla tehdy já. Neskutečně jsem jí to přála a říkala si tehdy: to bych mohla někdy taky zkusit... Ale pak jsem záhy vyhrála kategorii v jiné soutěži, zjistila jsem, že to není jen tak, a říkala jsem si, že tímto nemám čas se zabývat, na to jsem jako pracující máma v ostrém režimu vedení neziskovky už neměla pomyšlení. A když mě letos nominovala bez mého předchozího vědomí naše členka klubu Mamin s rakovinou Barča, prostě jsem to jen odklepla a odsouhlasila.

Nenapadlo mě, že by náš příběh vůbec někoho zajímal, a už vůbec ne, že bych se mohla dostat do semifinále. Nechtěla jsem se tím původně vůbec zabývat. Díky mé profesní náplni, kdy nejvíce usiluji o pochopení problematiky onkologicky nemocných matek a pracuji hlavně na advokační práci, která postupuje mravenčími krůčky, mi došlo, že se tu asi něco děje. Příležitost, která by mohla pomoct našemu tématu a problematice být více vidět... A věděla jsem, že dostat se do semifinále asi nebylo jen tak. Proto jsem moc ráda, že se za naši práci mohu více postavit a stát se hlasem našich rodin, maminek, členek a kamarádek, které naší organizací procházejí se svými trápeními. A postavit se i za ty, které teprve přijdou, protože rakovina sama o sobě je ve společnosti velmi tabuizované téma – natož v roli matky.

Co pro vás znamená být mámou?

Pro mě je to čest, být mámou dvěma tak úžasným dětem. Děkuji za to, že si mě za mámu vybraly, a často o nich říkám, že jsou to naši „vybraní spermíci“ – a vysvětlím proč. Před osmi lety jsme se snažili o miminko, velmi dlouho se nedařilo, až zdravotní analýzy prokázaly, že jsme s partnerem oba neplodní, kvůli mé endometrióze a srůstům a kvůli manželově diabetu I. typu. Děti jsme nikdy neměli mít. Osud to ale naplánoval jinak a přinesl mi dar největší. Synka za pomoci IVF. Rok a půl po jeho porodu zjistili lékaři pokročilé stadium nádorového onemocnění, které tam zřejmě bylo už v době těhotenství, které rakovinu překrylo.

Jako rodič jsem si prošla náročným obdobím, hlavně v odloučení od svého dítěte, a to pro mě jako mámu byla největší muka. Když jsme po onkologickém onemocnění o další miminko přišli, hodně mě to semlelo, začala jsem více pracovat a profesně jsem vyhořela. Když mi následně ze zdravotních důvodů a kvůli progresi zdravotních obtíží hrozilo, že přijdu o ženské orgány, postavila jsem si hlavu a přála si být znovu mámou. Cítila jsem, že to potřebuji. Opět za pomoci IVF se to podařilo a posunulo mě to do vnitřní harmonie, kterou jsem poslední roky hledala. Být jejich mámou je pro mě veliká čest, protože s každým dítětem jsem něco překonala, posunula se. Moje děti mi daly sílu, jsou pro mě styčným bodem a motivací, pro ně chci všechny překážky překonat a pochopit. Být mámou je radost i starost a není to dovolená, ale být nemocná máma je těžký kříž, a proto neustále usiluji o balanc nejen u sebe, chci pomoct ho najít i ostatním maminám s rakovinou.

Jak nejraději trávíte volný čas?

Rádi trávíme čas s rodinou na výletech, objíždíme rozhledny, památky, ale nejvíce času nyní věnujeme našemu domu, pozemku a stavbě svépomocí. Protože když se bydlí na vesnici, je pořád něco, do čeho je potřeba kolem domu investovat čas. Stavěli jsme společně třeba zahradní domeček pro děti, dřevník nebo venkovní kuchyňku ze starého nábytku. 

Klepněte pro větší obrázek

HLASUJTE PRO SVOU FAVORITKU!

Semifinále soutěže Maminka roku 2023 je tu. Společně s patronkami jsme vybrali patnáct semifinalistek – pět z každé kategorie – a teď je na vás, pro koho budete hlasovat. Hlasujte na maminka-roku.cz

Hledáme Maminku BLOGERKUHRDINKU PODNIKATELKU. Hlasování běží až do 20. července 2023. Poslat můžete celkem 10 hlasů kterékoli semifinalistce, a to každou hodinu.

O pořadí soutěžících v semifinále rozhodnete hlasováním právě vy! Z každé kategorie postoupí do finále tři soutěžící s největším počtem hlasů.

O vítězkách jednotlivých kategorií a absolutní vítězce rozhodne porota složená z redakce, patronek a partnerů soutěže. Vyhlášení proběhne během slavnostního galavečera 17. října 2023.


 

Témata: Maminka roku 2023, Inspirativní ženy, Maminka roku 2022, projekt, Maminka hrdinka, patronka, Rakovina, galavečer, IVF, Šárka Šteinochrová, Kategorie, Stádium, Lékař, Maminka, Máma, Soutěž
Mohlo by vás zajímat