Maminka.czInspirativní ženy

Synovi se víc líbilo sedět s dědou v traktoru, teď už ale vítězí sedlo koně, říká trenérka a ošetřovatelka koní Kateřina Wáclavíková

Dita Mrázková 2.  11.  2022
Už za pár dní se v Praze uskuteční největší parkurová show na světě, kde si přijdou na své nejen milovníci koní, ale i ti úplně nejmenší. Jednou z účastnic bude i trenérka Katka, která koním věnuje téměř všechen svůj čas. Jak zvládá skloubit svou krásnou práci s rodinou a péčí o malého synka?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Pamatujete si na den, kdy jste sedla na koně poprvé?

Podle fotografií mi byly asi dva roky. Díky mé mamince, která sama aktivně jezdila a závodila a která mě taky na koně poprvé posadila, jsem měla možnost být ve stáji a u koní úplně odmala. Když mi bylo deset, dostala jsem poníka Nelču a od té doby mě už nebylo možné ze stáje dostat.

Byla to tedy láska na první pohled, nebo jste si ke koním musela tu cestu najít?

Řekla bych, že tak trochu obojí. Zhruba v pěti letech jsem z koně spadla, začala jsem se bát a jezdit jsem nechtěla. Nicméně chodit ke koním do našeho života tak nějak patřilo, a tak jsem strach postupně překonala a zase začala jezdit. Po škole jsem si i vyzkoušela pracovat v "mimokoňském" sektoru, ale právě asi ta láska ke koním mě přivedla zpátky.

VIDEO: Atmosféra na Global Champions Prague PlayOffs

Jak vypadá váš den u koní, co všechno musíte obstarat?

Všední dny vypadají většinou tak, že se ráno nasnídám doma se synem a odvážím ho do školky. Pak jedu do své domovské stáje, kde mám šest koní. Jsou to převážně mladí koně, které mám ve výcviku, zastupuju roli jak jezdce, tak ošetřovatele. Každého koně si sama vyčistím, nasedlám, odjezdím a pak opět obstarám. U těchto koní zajišťuju i veškerý management. Určuji, kdy který kůň jak pracuje, kdy má skákat, kdy mít naopak volno, kdy mají chodit do výběhů, jaké mít krmení, ale také to, kdy potřebují kováře či veterináře. Ze stáje odjíždím většinou kolem druhé hodiny. Odpoledne jsou různorodá. Některý den dojíždím do jiných stájí trénovat, jiný den jedu pomoct s ježděním koní z Czech Equestrian Team, jiný den se povede jet domů a mít volno. Takových dní ale moc není...

A co víkendy, ty máte volné?

Víkendy se snažím kombinovat tak, abych měla alespoň jeden den volno a byla doma s rodinou. Ten druhý den bývá pracovní, buď jsem na závodech, nebo trénuji.

Jste hodně vytížená, jak se vám daří skloubit práci s rodinou?

Myslím si, že kdybych byla nadále zaměstnaná ve sportovní stáji čistě jako ošetřovatelka koní, bylo by téměř nereálné dělat tuto práci naplno a zároveň mít fungující rodinu.  Poslední tři roky jsem ošetřovatel, jezdec a trenér v jednom, a přestože je to časově nesmírně náročné, práce "na volné noze" mi umožňuje být alespoň trochu pánem svého času. Nic by ale nešlo bez veliké podpory mojí rodiny. Často pracuju do večera, a tak odpoledne hlídá syna většinou manžel, babičky nebo děda. Můj manžel nepochází z koňského prostředí, ale mou práci toleruje a velmi mě v ní podporuje. Myslím si, že ho ten můj koňský svět už také baví. V listopadu si dokonce bere v práci dovolenou, aby se se mnou mohl jít podívat do O2 Areny na Prague PlayOffs.

Právě tam proběhne stejnojmenná největší parkurová show na světě. Máte zkušenost i s tímto druhem jezdectví?

Ano. Od dvanácti let mám jezdeckou licenci a aktivně závodím. Myslím, že nebyl rok, kdy bych si alespoň jednu soutěž neskočila. Od čtrnácti jsem se pravidelně zúčastňovala závodů až po úroveň mistrovství republiky. Před pár lety jsem se ke sportu vrátila, dokonce jsem si mohla vyzkoušet i pár mezinárodních závodů na vyšší úrovni. V současné době závodím na nižší až střední úrovni, kde předvádím mladé koně, kteří potřebují nabírat zkušenosti.

Od kdy mohou parkur zkusit děti? A jak mají být staré?

Děti se mohou zúčastňovat oficiálních závodů od osmi let na ponících a od dvanácti let na velkých koních. Nicméně existují i neoficiální, takzvané hobby závody, na nichž velmi často pořadatel vypíše soutěž i pro nejmenší závodníky. Jsou to buď soutěže v úplně malém skákání, nebo takzvané jízdy zručnosti. Tu může malý závodník absolvovat za pomoci vodiče, není tedy nutné, aby koně nebo poníka sám ovládal.

Seznámila jste se světem koní už i syna?

Samozřejmě, Adámka s sebou beru ke koním úplně od miminka. Nikdy se nebál, když jsem ho na koně či poníka posadila, ale víc se mu líbilo s dědou v traktoru. Letos v létě jsem ho párkrát s sebou vzala na víkendové závody a to si hodně užívá. Myslím, že hlavně díky kolektivu dětí, které na závodech potkal, je u něj nyní ježdění více oblíbené. Na konci léta dostal svého vlastního ponyho Punťu. Uvidíme, zda u ježdění a koní zůstane.

Prozraďte na závěr – je pravda, že svět je skutečně nejkrásnější ze sedla koně? 

Určitě ano, přála bych každému tento pocit zažít. Pro nás, kdo to zažívá každý den, to může trochu zevšednit, ale myslím, že pohled na prosluněnou barevnou podzimní krajinu ze sedla čtyřnohého parťáka se nikdy neokouká.


Největší parkurová show na světě Prague PlayOffs míří opět do O2 Areny.

Během čtvrtého ročníku se v Praze představí celkem šestnáct družstev. Diváci uvidí olympijské vítěze i světové šampiony. Šanci dostanou také přední světoví jezdci v kategorii do 25 let. Galashow opět nabídne vedle vrcholového sportu i unikátní doprovodný program určený nejen pro všechny obdivovatele koní. Poprvé v O2 Areně vystoupí slavný Lorenzo, který stádo svých koní ovládá vestoje z jejich hřbetu a komunikuje s nimi jen pomocí neviditelných gest, jemných doteků tušírkou, případně v rukou drží několik opratí. Chybět nebudou ani spektakulární artistická show, závody poníků a mnoho dalších představení. 
Vstupenky na parkurový svátek, který se uskuteční od 17. do 20. listopadu 2022, jsou v prodeji v sítích Ticketmaster a Ticketportal. 
https://www.pragueplayoffs.com/vstupenky

Témata: Mateřství, Rodina, Rodičovství, Děti a sport, Syn, Životní příběh, Pracující matky, Sport, Inspirativní ženy, sportovec, koně, Anna Kellnerová, vstupenky, Tickeportal, parkur, jezdkyně, pony, trenérka, Prague PlayOffs, Kateřina Wáclavíková, O2 Aréna, Traktor, Lorenzo, Stáj, Show, Sport na Heureka.cz