Maminka.czRecepty

Sýry na gril: Tady je přehled, jak a s čím je připravit nejlépe

redakce 4.  6.  2022
Grilovací sezona je díky teplému a slunečnému počasí v plném proudu. Pokud však před krvavým steakem upřednostníte spíše voňavý sýr, kuchařka Koko vám poradí, jak co nejchutněji připravit ten váš nejoblíbenější.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Sýrů určených ke grilování je na trhu nepřeberné množství. Každý z nich však vyžaduje jinou přípravu a péči. Samozřejmě vždy záleží na vašich chuťových představách a preferencích. Kuchařka Koko vás naučí nejen sýry na gril připravit, ale také si k nim přichystat skvělé přílohy a dipy.

Suroviny:

  • sýry na grilování: rougette, camembert nebo hermelín, pološtiepok
  • olivový olej
  • grilovací koření
  • zelenina: chilli papričky, jarní cibulky, salát little gem, rajčátka
  • brambory vařené ve slupce
  • brioška
  • případně brusinková marmeláda nebo čatní k sýrům 
  • oblíbená omáčka nebo majonéza v případě, že děláte sýrové hamburgery

Postup:

Sýr, který může rovnou na gril (v tomto případě grilovací sýr rougette), jenom potřete ze všech stran olejem.

Camembert nebo hermelín vyjměte z původního obalu a přendejte ho do nového (ideálně grilovacího) alobalu. Opět ho promáchněte v oleji. Potom sýr obalte v koření a zabalte ho do alobalu jako chlebíček v lahůdkářství a okraje uplácněte k sýru – vizte video.

Pološtiepok grilujte na tálu nebo na grilovací pánvi, protéká totiž roštem. Vytvořte mu z alobalu úhlednou postýlku, postříkejte ho olivovým olejem z obou stran a na grilu ho pak případně otočte. 

K sýrům přihoďte i zeleninu: očištěné jarní cibulky, papričky propíchané nožem, cherry rajčátka nebo rozpůlený salát little gem, případně uvařené brambory ve slupce. Z grilovaných sýrů můžete udělat i hamburger – rozpulte briošku, přidejte k zelenině a všechno zastříkněte olivovým olejem. Připravte si čalamády, marmelády, čatní, do kterých budete sýry namáčet, a jděte grilovat! 

U sýrů, které můžou rovnou na gril bez alobalu, se čeká, až se pořádně nahřejí a povolí, lehce opečou a rošt na nich zanechá vzhledné proužky. Papričky i cibulku klidně nemilosrdně opalte, chutnají tak nejlíp. Stačí jen trocha soli a pepře.

U hermelínů a camembertů je zásadní, aby byly na prudkém žáru dostatečně dlouho, aby byl střed pořádně tekutý. Poznáte to jednoduše – nikdy je nerozbalujte dřív, než se v alobalu nafouknou. A když budete pokračovat dalších pár minut, povrch sýru místy zhnědne a víc se opeče. Ostatním komponentům stačí na grilu pobýt jen minutu, maximálně dvě, a můžete kompletovat burger.

Chce to samozřejmě vaši oblíbenou omáčku nebo ochucenou majonézu. A spoustu ubrousků. Pološtiepok i brambor vyžadují taky víc času, opékejte je z obou stran a hezky dozlatova. Servírovat se musí okamžitě, tenhle druh sýra rychle tuhne, takže s ním nikdy na nic nečekejte. 

Témata: Video, Recepty, jídlo, Video recept, Vaření, Výživa a stravování, Mall.tv, Vaření pro rodinu, Slunečné počasí, Brambory, Sýr, Alobal, Camembert, Gril, Olivový olej, Cher, Zelenina, Steak, Kuchařka, KOKO
Mohlo by vás zajímat
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Použitý kondom nebo ojetá pneumatika? Tyhle těhotenské fotky jsou kreativní až za hranu! Posuďte sami
Formánková Simona
Galerie
Princ George nebo princezna Charlotte jako dospělí: Jak se promění tváře dětí z královských rodin za několik let?
Formánková Simona
Galerie
První těhotný muž světa porodil 3 děti. Nechtěl jsem zůstat lesbickou ženou, opačné pohlaví je pro mě přirozenější, říká
Formánková Simona
transgender
Upečte si dokonale vláčný perník. S nastrouhanými jablky bude nepřekonatelný
redakce
Recepty
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Chlapec žil pouhých 10 dní. Společně strávený čas pro nás byl požehnáním, tvrdí rodina. Jejich dojemný příběh obletěl celý svět
Formánková Simona
Příběhy
„Český Ken” Robert Paulát exkluzivně o synovi, kterého mu odnosila náhradní matka: Andreas se mnou chodí i na záchod!
Mrázková Dita
Slavní tatínci