Maminka.czČtení

Tablet? Ne, raději knihu. Čtení dětem je investice do jejich budoucnosti

Vanda Stöckbauerová 30.  5.  2024
Čtení dětem je jednou z nejcennějších aktivit, které se svými ratolestmi můžete dělat. Má mnoho výhod pro mentální a emocionální rozvoj, posiluje vazbu mezi rodičem a dítětem, podporuje slovní zásobu a kognitivní dovednosti.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Předčítání od útlého věku pomáhá vytvářet pozitivní asociace s knihami a čtením obecně. Když děti vidí, že si to rodiče užívají, mají tendenci vidět knihy jako zdroj zábavy a poznání. Nenásilně se rozvíjí jejich slovní zásoba a schopnost porozumět složitějšímu textu. Analyzování příběhu, odhadování, co se stane dál, a porozumění postavám a jejich motivacím jsou všechno procesy, které stimulují mozek dítěte a podporují jeho intelektuální rozvoj.

„Čtení knih je možností, jak prožívat spoustu dalších životů. Když vstoupím do příběhu, rázem se stávám někým jiným. Můžu být klukem, který chodí do první třídy, nebo třeba psem či kočkou. Dostanu se do pouště mezi surikaty, do vesmíru, klidně i do jiného století. Proto tak ráda píšu knihy a proto tak ráda čtu dětem na besedách,” říká jedna z nejčtenějších českých spisovatelek pro děti a mládež Ivona Březinová.

Příběhy dětem přibližují různé situace, perspektivy a kultury, což může malým posluchačům posílit empatii a porozumění světu kolem sebe.

VIDEO: Tři encyklopedie o zvířecí říši, které byste neměli minout

 

Čtení, nebo tablet? 

Čtení dětem má zkrátka svou nepostradatelnou úlohu i v dnešní době digitálních technologií. Dalo by se říct, že čtení je dnes ještě důležitější… Světoznámý český neurolog a vysokoškolský pedagog Martin Jan Stránský ve svém otevřeném dopise vládě, Ministerstvu školství a České pediatrické společnosti s názvem Jak nástup digitální technologie negativně ovlivňuje mysl a budoucnost našich dětí uvádí: „Hlavním viníkem současného stavu není technologie nebo uživatel, ale ten, kdo ji umožňuje. Je čas klást otázku: Kde jsou v tom všem rodiče? Dnešní rodiče zcela rezignovali na svůj hlavní životní úkol vychovávat a věnovat se svým dětem.“ V jednom ze svých rozhlasových rozhovorů dodává: „Když děti narazí na jakýkoli problém, jsou zvyklé zmáčknout knoflíček, který se jmenuje DELETE, a problém vymažou. A pak jdou do světa a narazí na tvrdou realitu, a realita nemá knoflíček DELETE.“

Proto dětem na zkrácení dlouhé chvíle raději nabídněte knihu než tablet. Ať už vyberete pohádku před spaním, nebo dobrodružný román na odpolední čtení, jedno je jisté – je to investice do jejich budoucnosti. 

Skvělé tipy na knihy, které si vaše děti zamilují. Rozvíjejte v nich lásku ke čtení!

začíná týden čtení dětem

Týden čtení dětem je každoročním vrcholem celonárodní osvětové kampaně Celé Česko čte dětem, která byla založena před 18 lety. Do Týdne čtení dětem se mohou registrovat školy, školky, knihovny a další organizace. 

Slavnostní zahájení čtrnáctého ročníku Týdne čtení dětem v ČR se letos odehraje v Brně, v Divadle Bolka Polívky, a to již zítra, 31. května. Následně se díky zapojeným institucím uskuteční v městech a obcích po celé zemi. Bude se číst, vyprávět, tvořit, zpívat, hrát a sdílet radost ze společného čtení.

Celé Česko čte dětem je nezisková organizace a celostátní osvětová kampaň, jejímž hlavním posláním je šířit myšlenku o zásadním vlivu předčítání dětem na jejich emoční vývoj.

Pohádky na dobrou noc: Čtete je dětem? Tady jsou důvody, proč byste to měli dělat
Témata: Děti, Rodiče, zábava, Vývoj, Kniha, Pohádky, Čtení, Tablet, Inteligence, Ivona Březinová, Slovní zásoba, Martin Jan Stránský, Ratolest, Investice, Zásoby, Organizace, Česká republika, Brno, Tablety na Heureka.cz

Video