[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Američanka Kristen Schroder (35) porodila během osmi let sedm potomků a se všemi, kteří jsou již školou povinní, praktikuje tzv. homeschooling – učí je doma. A tak se rozhodla sdílet své zkušenosti a snímky z rodinného života na sociálních sítích, aby alespoň trochu podpořila rodiče po celém světě, kteří se v podobné situaci ocitli kvůli pandemii koronaviru nyní poprvé.
Přiznává, že domácí výuka není jednoduchá a vypořádat se s ní vyžaduje velké odhodlání a obrovskou míru trpělivosti. Přesto neváhá povzbuzovat ostatní rodiče, aby si maximálně užili čas strávený se svými dětmi.
Kristen i její manžel navštěvovali běžné školy, vystudovali stejným způsobem jako miliony dalších, s domácím vyučováním neměl ani jeden z nich žádnou zkušenost. Teprve, když se narodily děti, rozhodli se pro „domácí školu“ a časem zjistili, že je to ten nejlepší způsob, jak se jim naplno věnovat a trávit společně co nejvíce času.
„Ano, budou to dlouhé a náročné týdny a budete mít pocit, že snad nikdy neskončí. Budete se topit v pochybách, jestli se děti učí dost, přemýšlet, zda jim dokážete pomoci a jak to všechno zvládnete.
Navzdory tomu se pokuste využít čas, který se nabízí, a těšit se ze společnosti milovaných potomků. Vyrostou neuvěřitelně rychle, nenechte si to uniknout mezi prsty. Mám sedm malých dětí, nejmladší je ještě kojenec, nejstaršímu je osm. Homeschooling je moje povolání. Mým úkolem a posláním je starat se na plný úvazek o děti a manžela a všechny je milovat,“ říká Kristen.
Otevřeně přiznává, že i když ji baví a naplňuje vzdělávat své děti a trávit s nimi téměř veškerý čas, neznamená to, že neexistují dny, kdy má všeho nad hlavu a tajně přemýšlí o tom, jak by bylo krásné vyrazit na velký nákup do supermarketu bez smečky ratolestí v závěsu.
Jak vypadá její typický všední den s domácí školou? „Vyučování“ začíná po snídani, obvykle kolem deváté ráno. „Asi po hodině si uděláme přestávku na deset nebo patnáct minut, pak se vrátíme k rozdělanému a dokončíme probíranou látku, na závěr je pak nějaká samostatná činnost.
Zbytek dne trávíme hraním, čtením, výukovými hrami nebo pohybem. Účastníme se i celé řady mimoškolních aktivit, chodíme do sportovních oddílů, zájmových kroužků a hudební školy. Tam všude se setkáváme s dalšími rodiči a kamarády. Samozřejmě počítám s tím, že kdykoli můžou přijít věci, které náš běžný denní rozvrh mohou změnit, je dobré být na to připraven. Večer před spaním si děti čtou v posteli, těm mladším předčítám já nebo manžel,“ vypráví Kristen. Doufá, že v současné „Covid“ době, kdy se spousta rodin ocitla ze dne na den v nečekané a velmi náročné situaci, pomohou její tipy a zkušenosti zmírnit nejistotu, obavy a úzkosti, které trápí mnoho rodičů. Proto sdílí své každodenní zážitky i starosti s desetitisíci sledujících na Instagramu.
Jednou z nenáročnějších a nejvíce vyčerpávajících věcí je podle ní mít nepřetržitě kolem sebe ty nejmenší ratolesti, které vyžadují nepřetržitou pozornost a péči. Kristen se osvědčilo požádat o pomoc (nejlépe někoho z rodiny nebo známých) s jejich hlídáním na dopoledne, aby se mohla naplno věnovat výuce těch starších.
„Domácí vzdělávání může být těžká disciplína, nebudeme si nic nalhávat. A není určitě pro každého. Je to práce, kdy se nedočkáte okamžitého uznání nebo poděkování, výsledky a odměna se dostaví až o mnoho let později. Zásadní je proto vytrvalost, trpělivost a víra,“ říká Kristen. Velkou oporou je jí manžel, který je ochoten pomoci a podpořit ve dnech, kdy už zkrátka nemá dost energie. Pochvaluje si, že ji pokaždé povzbudí a ve chvílích, kdy má pocit, že už nemůže, dodá jí sílu, zdůrazní, že společně to zvládnou.
„Důležité je uvědomit si, že nemá smysl pokoušet se doma simulovat tradiční školu se vším všudy. Dětem stačí dvě až tři hodiny výuky denně, zbytek „vzdělávání“ může probíhat hrou a jinými aktivitami, zábavnou formou, venku na procházce, při návštěvě divadla nebo muzea, prostě „praxí“. Při domácí výuce má máma celých 18 let na to naučit dítě vše, co potřebuje znát, umět a vědět. A to všechno nemusíte zvládnout během několika měsíců,“ je přesvědčena Kristen.
Na co klade tahle akční máma největší důraz? Tím nejdůležitějším benefitem domácí školy je podle jejích slov možnost vytvořit si s dětmi opravdu silné a úzké citové pouto, obohatit vzájemný vztah. Poznáte své ratolesti po všech stránkách, budete jim blíže, odhalíte jejich osobnost, vlohy a nadání, které můžete dále rozvíjet.
Podle vlastního uvážení můžete upravovat učební osnovy podle toho, co je aktuálně zajímá, do čeho mají chuť a tím pádem si to snadněji osvojí.
„Zkuste se zaměřovat více na jejich praktické dovednosti a charakterové vlastnosti než „akademické“ výsledky. Jen málokdo z nás, dospělých, si pamatuje matematické a chemické vzorce, letopočty, větný rozbor nebo násobení zlomků, těmi skutečnými hodnotami jsou morálka, schopnost empatie a mezilidské komunikace a tak dále. To v nás zůstane celý život,“ zdůrazňuje Kristen a dodává: „Je potřeba dětem číst. Hodně.
Objevit pro ně svět fantazie a moudra, který knížky nabízejí. Láska ke knihám je tím nejlepším dárkem, který jim můžete dát. A pak ještě dovednost „sociální inteligence“, navazovat přátelské vztahy, jednat férově, umět se domluvit… Moc ráda čtu zprávy a emaily, které dostávám od rodičů z mnoha zemí. Často mi píšou: Když vy tohle všechno dokážete se sedmi dětmi, povzbudilo mě to a nakoplo. Vlastně neexistuje důvod, proč bych to nezvládla i já s tím svým.“
Koronavirus se objevil poprvé na začátku prosince 2019 v čínském městě Wu-chan. Onemocnění, které tento koronavirus způsobuje, dostalo označení COVID-19. Koronaviry vyvolávají nemoci od běžného nachlazení po syndrom akutního těžkého onemocnění dýchacích cest. Onemocnění se přenáší vzduchem kapénkovou infekcí a nejčastěji zasahuje sliznice horních a dolních dýchacích cest a spojivky. Inkubační doba je 7 - 14 dní. Mezi příznaky koronaviru patří zvýšená teplota, dušnost, kašel, únava a bolesti svalů.