Maminka.czZajímavosti

Tahle máma vyrůstala jako jedináček, dnes má 16 dětí a učí je doma. Za týden spotřebují přes 20 kilo masa a 40 litrů mléka

Simona Procházková 17.  6.  2024
Připadají vám tři či čtyři děti až dost? Pak čtěte dál. „Přiznávám, že už dlouhé roky není jediný den, který bych mohla nazvat poklidným. Vládne u nás chaos, který se snažím organizovat,“ říká Lyette. Jak se žije rodině, která má 18 členů?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Američanka Lyette Reback vyrůstala jako jedináček. Tvrdí, že tím nijak netrpěla, spíše naopak, ani trochu jí nevadilo, že netrávila odpoledne po škole hlídáním mladších sourozenců, nemusela nemluvňatům měnit pokakané plenky a vodit je na hřiště. „Přestože jsem jako jediné dítě v rodině nijak nestrádala, dnes vím, že v hloubi duše jsem, navzdory nulovým zkušenostem s dětmi, vždycky toužila po tom, mít jednou v budoucnosti velkou rodinu a plný dům roztomilých rošťáků,“ vzpomíná Lyette.

VIDEO:  Ivka Sovadinová - maminka 9 dětí

Těhotná víc než 10 let

Svého současného manžela, realitního makléře Davida, potkala velmi brzy, když jí bylo pouhých 19 let. Údajně šlo o lásku na první pohled, která je okamžitě pobláznila. Až do té míry, že pouhých deset dní od seznámení se bez váhání a dlouhého přemýšlení spontánně vzali. Bláznivé, momentální rozhodnutí, které se ale vyplatilo. Dnes jsou spolu přes 30 let a klape jim to na jedničku. S první dcerou otěhotněla Lyette dva roky po svatbě, bylo jí tedy lehce přes dvacet. A pak už to šlo ráz na ráz. Dnes žije v domě této spontánní a akční rodiny na slunné Floridě 18 členů. Lyette s Davidem jsou rodiči 12 biologických a 4 adoptovaných dětí, jejich klan tvoří 7 chlapců a 9 dívek.

Někteří tvrdí, že jsme šílenci. Ale šťastní!

„S tím, jak nám děti postupně přibývaly, si z nás občas lidé dělali legraci a vtipkovali ve smyslu, ať si už raději pořídíme do ložnice televizi. Přátelé a kolegové mi neustále opakují, že jsem jednoduše šílená, občas někdo nevěřícně zakroutí hlavou, že to všechno přece nemůžu stíhat. Ptají se, jak je možné vychovávat takovou bandu dětí. No, upřímně, ani nad tím moc nepřemýšlím. Jistě, mluvíme o 40 várkách prádla a více než 80 různých sportovních trénincích a dalších kroužcích a zhruba 10 tisících korun za nákupy potravin každý týden, ale i přesto, neměnila bych své rozhodnutí,“ přiznává Lyette.

Její početná smečka spořádá týden co týden prý asi 100 vajec, 40 litrů mléka a přes 20 kilo masa, o hromadách ovoce a zeleniny ani nemluvě. Pravidelně pořádají společné filmové večery a na čem si tahle máma hodně zakládá, že každé dítko zvlášť jde večer uložit, popovídat si s ním a políbit na dobrou noc.

Maminka sedmi synů a její hektický život: 4 pračky prádla za den, 200 plenek týdně. A když je večer klid, nudí se

Je to dřina, ale dává smysl

Lyette je žena činu, denně vstává v půl šesté a sepíše si seznam úkolů. Říká, že neumí odpočívat, kromě toho, že se věnuje práci v několika charitativních organizacích, zvládá všechny své ratolesti učit sama doma. Nemá jich už v domě všech 16, některé děti již odrostly a odešly studovat na univerzity. I tak je ale během „vyučování“ v jejich nepříliš velkém domě dost rušno. Do školy docházejí děti jen na pravidelné přezkoušení. Se svým manželem svorně tvrdí, že jim zkrátka bylo souzeno mít tolik dětí a za tento dar jsou velmi vděční. Oba již překročili padesátku, energie a elánu jim neubývá a uvažují dokonce o případném osvojení dalšího potomka, kterému by nabídli šťastný domov.

„Jsme přesvědčení, že není nic lepšího a úžasnějšího, než mít děti a vychovávat je. Je to úžasná možnost dělat něco, co má skutečně smysl,“ říká hrdá maminka.

Pětatřicetiletá Britni, maminka 12 dětí, stále touží po dalších. 10 let těhotenství jí nestačí. Kolik utrácí za potraviny?
Témata: Děti, Příběhy, Rodina, Kuriozita, Zajímavosti, Sociální sítě, Životní příběh, Inspirativní ženy, Jedináček, Litr, Máma, Mléko, Kilo, David, Florida, Maso, Ivka Sovadinová