Maminka.czŠkolák

Tahle období nesou dětem největší míru stresu. A rodičům též

8. 3. 2020
Tahle období nesou dětem největší míru stresu. A rodičům též
Pravděpodobně největším stresorem je pro děti škola. Sice jsme ji vymysleli k jejich dobru, pro jejich budoucnost, ale bohužel se často stane, že právě ona přináší do života dětí nejvíce stresu.

Že je škola stresující, tvrdí i řada psychologů. „Jen velice málo lidí souhlasí s otřepanou frází, že školní léta jsou nejšťastnějším obdobím života, i když někteří samozřejmě chodili do školy rádi. Mnozí říkají, že se to dalo vydržet, ale žádná radost to rozhodně nebyla, a jiní vzpomínají na školu jako na dost nepříjemnou či dokonce traumatickou zkušenost,“ tvrdí v jedné ze svých populárních knih Ursula Markham. Naštěstí je možné si v dnešní době školu již většinou vybrat a také s ní komunikovat jako s partnerem a řadu vzniklých situaci řešit bez toho, aby měla jedna strana na vrch.

Proč má tak špatné známky? Třeba mu chybí ta správná motivace

Čtyři období, která dětem nesou největší míru stresu

Dle výzkumů i pozorování populárního britského psychologa a výzkumníka Davida Lewise jsou děti nejvíce zatěžovány stresem během školní docházky. Jistá míra stresu je pochopitelně zdravá a prospěšná, ale v posledních desetiletích se zdá, že je tato míra velmi často překračovaná – a to bohužel zvláště u dětí, což pochopitelně negativně ovlivňuje nejen jejich zdraví, ale i duševní vývoj a formování osobnosti.  Dle Lewise jsou nejkritičtějšími stresovými obdobími nástup do první třídy, období puberty a dále pak poslední ročník základní školy a první ročník střední školy.

Melancholik, nebo flegmatik? Různí školáci vyžadují různý přístup
  • První třída bývá pro mnoho dětí velmi náročným obdobím. Ta tam je doba, kdy si mohly celé dopoledne hrát a třeba být až do oběda venku! Najednou musí několik hodin toporně sedět, být potichu a podrobovat se neustálému hodnocení, srovnávání a známkování. Ostatně není lehké být zařazen do nějaké škatulky, z níž často není cesta zpět. První třída je zkrátka velká změna.
  • Puberta je „mazec“! Vlastně je to jedno z nejkřehčích období v životě, všechno si berete dvojnásob osobně, vše se vás dotkne, každá starost je násobně větší než ve skutečnosti (včetně pupínků na nose a jednoho kilogramu navíc). Dalo by se tvrdit, že sám v sobě ztracený „puboš“ potřebuje mnohem více pochopení než batole.
  • Poslední ročník základní školy, kdy se „dorostenec“ připravuje na přijímačky na střední školu a všichni kolem mu tvrdí, že nejde o nic méně než o život, rozhodně nebývá procházka růžovým sadem. Pokud vše zahustí ještě těžká puberta, lze stres doslova krájet. Ale pozor, dítko se nám pochopitelně nemusí vždy ochotně svěřovat! Svůj stres může překlopit do smutku, přejídání či naopak nejedení, agresivity či nespavosti, anebo nasadit masku „všechno je v pohodě!“ – stres má zkrátka mnoho podob i masek.
  • První ročník střední školy bývá krokem do neznáma. Zatímco na základní škole měli mladíček či dívenka svou jasnou pozici, své kamarády, své jisté, najednou je všechno jinak. Navíc je stále zužuje nevypočitatelná, přecitlivělá a často značně labilní „paní puberta“.
Šikanu dcery zavinila třídní učitelka! Vyhlašovala koktu týdne a podobně
Maminka roku - Hlasování
Témata: Láska a vztahy, Školák, Péče o dítě a jeho výchova, Výchova, Rodina, Puberta, Základní škola, Míra stresu, Děti, Přijímačky, Stres, Život dětí, Střední škola, Období, Škola

Mohlo by vás zajímat
Mateřská dovolená 2020: Vše, co potřebujete vědět
To byla ostuda! Účesy, s nimiž už byste dneska mezi lidi nevylezli
Tohle napsal muž o břichu své ženy! Na internetu z toho byl poprask!
Ve třinácti matkou! Těhotenství tajila, její máma ale ucítila pohyby dítěte
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Vše, co vás zajímá o hlenové zátce. Jak vypadá, jak dlouho odchází před porodem
Dcery Karla Gotta: Která zdědila tátův talent? A která se mu nejvíc podobá?
Matka rodila na zahradě, kde si hrály děti. Porod natočila a zveřejnila
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?

Horoskopy

Blíženci Nepodceňujte své síly prosadit se. Sice to nejde bez značného úsilí, ale i snaha se počítá. Nadřízený…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Maxmilián, Max, Maxim

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné