Maminka.czZdraví

Tajemná endometrióza

, Časopis Dieta
25. 8. 2010
Tajemná endometrióza
Přestože se o ní příliš mnoho neví, patří k nejčastějším gynekologickým onemocněním. Způsobuje bolestivou menstruaci, nepříjemný pocit v podbřišku i problémy s otěhotněním. A to není rozhodně všechno.

Ptali jsme se MUDr. Jiřího Květáka gynekologa, Gyneko spol. s r. o. www.gyneko.cz

Endometrióza je zjednodušeně řečeno výskyt děložní sliznice mimo její původní lokalizaci,“ vysvětluje gynekolog MUDr. Jiří Květák a dodává: „Existuje několik typů tohoto onemocnění.

Liší se od sebe hlavně svou lokalizací, rozsahem a z těchto faktorů vycházejícím stupněm postižení zejména pánevních orgánů.“

Roztroušená děložní tkáň se může objevit na vaječnících, vejcovodech, v močovém měchýři nebo střevech. Na nesprávném místě pak způsobuje dráždění, záněty, bolesti, tvorbu cyst a srůstů a často může být příčinou neplodnosti.

Ani lékaři nevědí

Termín endometrióza není příliš starý. Poprvé byla nemoc pojmenována ve dvacátých letech minulého století. Bohužel dnes nejsou lékaři o moc chytřejší, protože ani současná medicína nezná přesnou odpověď na otázku, jak tato nemoc vzniká.

„Teorií je mnoho a v průběhu let vznikají další, ale ani jedna nebyla bezpečně prokázána, nebo naopak vyvrácena.“ Základní podmínkou tohoto onemocnění je přítomnost menstruace. Na vzniku endometriózy se podílí také genetický faktor (vyskytuje se u 80 % dvojčat), nechybí ani imunologický a hormonální faktor.

Ach, ta bolest!

Ačkoli se o této nemoci příliš nemluví, vyskytuje se u 20-50 % neplodných žen a 50 % žen, které trpí tzv. pánevní bolestí. „Endometrióza se projevuje různě. Některé ženy o její přítomnosti ani nevědí a je pouze náhodně nalezena např. při laparoskopii, kdy se řeší zcela jiný problém. Nebo se naopak projevuje silnými bolestmi - při menstruaci či dokonce i nezávisle na menstruačním cyklu,“ říká MUDr. Květák. Mezi další příznaky onemocnění patří bolest při pohlavním styku, výskyt krve v moči, problémy s otěhotněním či přímo neplodnost.

Pozor na neplodnost!

„Endometrióza většinou plodnost zhoršuje. Záleží na lokalizaci a rozsahu procesu. Menší vliv bude mít drobné ložisko na pánevní pobřišnici, horší budou samozřejmě velká ložiska, která dále způsobují rozsáhlé srůsty, které mohou zapříčinit i neprůchodnost vejcovodů,“ říká Jiří Květák a podotýká, že pokud se ženě podaří otěhotnět, ložiska endometriózy se často redukují.

Hormony nebo chirurgie

„K léčbě je nutno vždy přistupovat individuálně, oba způsoby léčby (hormonální i chirurgický) se mohou kombinovat, opět záleží na lokalizaci, rozsahu a přání gravidity,“ říká lékař.

Úspěšnost hormonální léčby je poměrně vysoká (75-95 %,) ale stává se, že téměř u poloviny pacientek se po roce mohou obtíže opakovat. Tato léčba je založena na užívání léků, které blokují hormony, a ty se pak nevyplavují z vaječníků a neuskuteční se tak pravidelná přeměna endometria. Mohou se objevit dočasné nežádoucí účinky, jako je ztráta menstruace, návaly či náladovost, které po vysazení léčby okamžitě mizí.

Mezi další způsoby léčby patří také užívání hormonální antikoncepce. „Endometriózu většinou zcela vyléčit nelze. Léčebné kúry nebo operační zákroky se mohou opakovat, v oblasti sterility (nemožnosti otěhotnět) je možno zvážit metody asistované reprodukce.“ Mezi chirurgickými zákroky je nejčastěji využívána laparoskopie. Díky ní může lékař vidět všechny orgány v oblasti pánve a břicha a rovnou provést potřebný chirurgický zákrok.

Pomoc z přírody

Mezi doplňkovou léčbu patří také přírodní preparáty. Nemají za úkol endometriózu vyléčit nebo ji úplně odstranit. Hlavním cílem je snížit hladinu estrogenů v těle a jejich vliv na růst děložní sliznice.

Přidejte do jídelníčku více ovoce a zeleniny. Ze stravy je doporučeno vynechat potraviny, které zvyšují hladinu estrogenu, např. celozrnnou pšenici, citrusové plody, sóju nebo sladké brambory. Důležité je také podporovat funkci jater, a to zdravým životním stylem. Doporučuje se vynechat chemicky konzervované potraviny, cukr, kofein a alkohol.

Více se dočtete v aktuálním vydání časopisu Dieta.

Témata: Zdraví, Časopis Dieta, Přírodní preparát, Pánevní orgán, Genetický faktor

Mohlo by vás zajímat
Takhle vypadá život s batoletem! Vtipná kreslířka skvěle zachytila mateřství
Starat se o dítě je mnohem těžší než vrcholově sportovat, tvrdí nová studie!
Miminko v manželské posteli? Nedělejte to, varuje tahle máma. Proč?
Záhada jménem syndrom ruka-noha-ústa. Pozor na záměnu
Od narození do puberty. Táta točil své děti každý týden. Výsledek je skvělý
Tohle je přesné! Nejšílenější momenty, které zažíváme s dětmi na mateřské
Upečte si měkké a voňavé perníčky. Dají se jíst hned po vyndání z trouby
Fejeton Marie Doležalové: Tady můžu s klidem říkat MY, kašlík a prdíky
Už pěkně kope! Fanoušci zachytili pohyby miminka Meghan a Harryho

Horoskopy

Vodnář Dostanete hned několik pozvánek na soukromé večírky, firemní párty nebo plesové merendy. Je zřejmé, že…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Jiřina, Jorika, Jorga

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu