Maminka.czPorod

Tajemný Rh faktor. Proč je důležité jej znát?

Většina lidí svoji krevní skupinu nijak neřeší až do té doby, než je k tomu něco donutí. Takovým případem je i porod dítěte s odlišným Rh faktorem.
, Časopis Maminka
26. 3. 2016
Tajemný Rh faktor. Proč je důležité jej znát?

Vědět, jakou máme krevní skupinu, se vyplatí, a u dětí dvojnásob. Znalost krevní skupiny je totiž důležitá v případě akutní potřeby krevní transfuze. 
Krevní transfuze neidentické krevní skupiny by vedla k okamžité imunologické reakci a shlukování a rozpadu krvinek darované krve. Ta by byla organismem odmítnuta a výsledkem reakce by byly zásadní zdravotní problémy, které by mohly skončit selháním ledvin, šokem a smrtí.

Výjimkou jsou lidé s krevní skupinou AB, kteří mohou přijímat krev jakékoli skupiny, protože jejich krev neobsahuje žádné protilátky. Naopak lidé s krevní skupinou 0 jsou univerzálními dárci pro lidi všech krevních skupin, ale krev mohou přijmou také jen 0. 

Vedle krevní skupiny lze krev rozlišit také podle takzvaného Rh faktoru, který je buď Rh+, tedy pozitivní, nebo Rh-, tedy negativní. Člověk s Rh negativní krví nesmí dostat transfuzi s Rh pozitivní krví, lidé s Rh+ ale mohou dostat krev s oběma faktory. Většina lidí (85 %) má Rh faktor pozitivní.

Áčko, AB, nula nebo béčko? 

Ve světě je rozložení zastoupení krevních skupin v populaci různé; od západu k východu přitom ubývá osob s krevní skupinou A a přibývá „béček“. 
V České republice má 41 % lidí skupinu A, 32 % nulu, 18 % B a pouhých 9 % skupinu AB. 

Jednovaječná dvojčata mají vždy shodnou krevní skupinu i shodný Rh faktor, protože pocházejí z jednoho vajíčka, které se po oplození rozdělilo. Oproti tomu dvojvaječná dvojčata mohou mít různé krevní skupiny i Rh faktor, neboť se v tomto ohledu podobají běžným sourozencům.

Pokud nevíte, jakou máte krevní skupinu, můžete si ji nechat za poplatek zjistit. Pokud již jste těhotná, bude vyšetření krevní skupiny a Rh faktoru součástí krevních testů, takže se můžete zeptat svého gynekologa. Každopádně platí, že pokud by pro vás a vaše dítě existovalo v souvislosti s krevní skupinou a Rh faktorem nějaké potenciální riziko, dozvíte se to včas, nejpozději v porodnici.

Kdy je plod ohrožen 

Jedinou rizikovou situací je stav, kdy má matka krev Rh negativní a plod je Rh pozitivní, a to ještě teprve v tom případě, jde-li o druhé těhotenství. Při prvním těhotenství totiž krvinky plodu neprocházejí placentou do krevního oběhu matky a naopak – lidově řečeno se krvinky ve společném oběhu nesmíchají. To může nastat až při samotném porodu, kdy krvinky plodu s pozitivním Rh faktorem proniknou do krevního oběhu matky, její tělo je považuje za cizorodé a začne proti nim vytvářet protilátky.

V tuto chvíli se stále ještě nic nebezpečného neděje. Rizikové je až druhé těhotenství, protože zmíněné protilátky v těle matky stále číhají a v další graviditě již mohou pronikat do krevního oběhu plodu s Rh pozitivní krví. Tam mohou způsobit rozpad červených krvinek plodu, čímž by došlo k jeho poškození. S každým dalším těhotenstvím je pak tvorba protilátek intenzivnější. 

Můžete být v klidu 

Vypadá to hodně nebezpečně, řešení je ale docela snadné a také se u nás zcela běžně aplikuje. Jestliže gynekolog při krevních testech zjistí, že vaše krev je Rh negativní, automaticky zaznamená tento údaj do vaší karty i těhotenské průkazky. V porodnici pak po narození dítěte vyšetří Rh faktor novorozence. Pokud je pozitivní, a vaše Rh faktory jsou tedy v neshodě, dostanete do 72 hodin po prvním porodu injekci s protilátkou, která ve vaší krvi vyhledá Rh pozitivní krvinky plodu a zničí je dříve, než začne vaše tělo tvořit protilátky, jež by při dalším těhotenství mohly ohrozit vaše druhé dítě. Totéž se dělá i v případě potratu.

U Rh negativních nastávajících matek se navíc pro jistotu v průběhu těhotenství kontroluje hladina protilátek, a pokud by došlo k jejich nárůstu, porod by byl vyvolán o něco dříve než v termínu. V extrémních případech, které jsou naštěstí velmi vzácné, je potřeba po porodu novorozenému dítěti transfuzí krev vyměnit (a dokonce to lze i u plodu, který je ještě v děloze). 

Bude žluťásek? 

Něco podobného se týká také neshody krevních skupin, tedy pokud má dítě jinou krevní skupinu než matka, tyto stavy ale mají v naprosté většině případů lehký průběh a většinou se projeví novorozeneckou žloutenkou. Pak se v porodnici sleduje míra rozpadu červených krvinek, a pokud hodnota překročí určitou mez, přistoupí personál porodnice k takzvané fototerapii, tedy léčbě modrým světlem.

Novorozenecká žloutenka není důvod k panice

Novorozenecká žloutenka naštěstí patří k těm komplikacím, které se dají poměrně dobře řešit: miminko se žloutenkou je vhodné co nejvíce vystavovat dennímu světlu (nikoli přímému slunci). Při pravidelných preventivních kontrolách pak pediatr sleduje barvu kůže a postupný návrat k normálu.

Nekompatibilita Rh faktoru matky a novorozeného dítěte je každopádně vyřešena zmíněnými injekcemi v porodnici a další vývoj děťátka již nijak neovlivňuje. „Ano, odchodem z porodnice by to mělo být vyřešené. Pokud bylo dítě léčeno modrým světlem, pediatr pouze při progresi žloutenky dítě sleduje pečlivěji a eventuálně odebírá krev pro kontrolu hladiny bilirubinu,“ potvrzuje dětská lékařka Klára Šillerová. 

Darujte krev, pomůžete 

Pokud chcete pomoct lidem a dětem v ohrožení života, darujte krev. Koneckonců, nikdy nevíte, jestli vy sami nebo vaše dítě nebudete transfuzi někdy potřebovat. Podmínkou je:

  • věk mezi 18 a 65 lety,
  • hmotnost alespoň 50 kilogramů a
  • dobrý zdravotní stav (netrpíte vážnou alergií, neprodělali jste zánět či jiné onemocnění jater, zánět ledvin, toxoplazmózu, netrpíte nemocemi srdce a cév, neměli jste pohlavní nebo tropickou nemoc, rakovinu či transplantaci orgánu).

Dalšími podmínkami odběru je dobrý aktuální zdravotní stav, tedy že právě nejste nemocní, v posledním půlroce jste nebyli v kontaktu s člověkem nakaženým žloutenkou nebo TBC, v posledních šesti měsících jste nebyli na operaci, v posledním měsíci jste neměli klíště a neužívali antibiotika, nemenstruujete, jste alespoň půl roku od posledního porodu a v posledním týdnu vám netrhali zub.

Podrobnosti a seznam transfuzních stanic najdete na stránkách Českého červeného kříže. 

Témata: Děti, Zdraví, Porod, Novorozenec, Časopis Maminka, Klíště, Preventivní kontrola, Extrémní případ, Poplatek, Novorozené dítě, Lehký průběh, Fakta, Potenciální riziko
Mohlo by vás zajímat
Jak vybrat lyže pro děti? Dbejte na kvalitu a bezpečnost
Poradna: Nákup dárků v eshopech. Jak řešit výměnu zboží?
Tyhle 3 dárky na Vánoce nikomu nekupujte
Nejlepší vánoční cukroví: Klasické linecké, vinné a další recepty

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu