Maminka.czČasopis Moje psychologie

Tajemství květů - díl II.

Pavla Millerová 23.  5.  2010
Tajemství květů - díl II.
Květinové esence vám pomohou v případě strachu, nejistoty, pocitu osamělosti, žárlivosti, netrpělivosti, nedostatku sebedůvěry, při beznaději, pocitu viny a dalších negativních stavech mysli, stejně tak je ale můžete cíleně využíttřeba při únavě či potížích, kterým lékaři nemohou přijít „na kloub“.

Pomoc v kapce přírody

Pomohou vám při trémě, emocích souvisejících se životními změnami, jako je třeba těhotenství, rozvod či změna práce, nastartují kreativní myšlení, usměrní nežádoucí emoční stavy dětí a osvědčují se dokonce i při hubnutí. Bachovy esence samozřejmě nerozpustí zásoby tuku, pomohou ale zvládnout chutě a dodají trpělivost a motivaci.

„Sklon k přejídání se je v mnoha případech zapříčiněn stresem či jiným druhem psychické nevyrovnanosti. Čeho se člověku emočně nedostává, to dohání jídlem nebo jinými náhražkami, což neplatí pouze v případě přejídání se, ale také při kouření či nutkavé potřebě alkoholu nebo drog,“ říká specialistka. I když výtažky z květů přinášejí užitek zejména jako prevence, jsou rovněž skvělou podporou či doplňkem klasické léčby.

Nemusíte se přitom bát předávkování ani vedlejších účinků, Bachovy kapky jsou bezpečné pro lidi všech věkových kategorií včetně dětí a těhotných žen, jsou užitečné dokonce i pro zvířata či vadnoucí rostliny. Kapky nemohou vyléčit vše – se zlomenou nohou či zápalem plic si určitě neporadí.

Rovněž nedokážou zcela nahradit lékařskou péči, primárně nejsou určené k léčbě fyzické, ale psychické stránky. Mohou tedy práci lékaře doplnit a ovlivněním psychiky urychlit uzdravování. Protože pokud je v pořádku naše mysl, tělo je schopné správně pracovat a pak nemají fyzické problémy šanci.

Tajemná terapie

Je známo, že kapky mají pozitivní vliv na emoční problémy a zlepšují fyzický stav. Jak přesně ale v těle působí z fyziologického hlediska, není zcela jasné. Mnozí je přirovnávají k ozdravným schopnostem hudby, která vlivem na naši mysl dokáže posílit imunitní systém. Stejně tak správně zvolené výtažky nastolí harmonii v těle, díky které náš organismus funguje tak, jak má. S výběrem konkrétních kapek si ale raději nechte poradit od zkušeného terapeuta. Jarmila Vernerová vysvětluje: „Abychom dokázali najít vhodnou esenci pro svůj problém, musíme dobře znát sami sebe. A to je velmi nesnadná věc.

Obvykle totiž platí, že čím větší problém člověk má, tím méně objektivně jej dokáže vidět. Osobní konzultace a pohovor s odborníkem, stejně jako tomu je při psychoterapii, pomůže nejlépe najít váš emoční problém a následně přesně určit nejvhodnější směs esencí, kterou obvykle tvoří kombinace 3–6 různých květů.“ Chcete-li doporučit kapky na základě udání konkrétní nemoci, asi nepochodíte. Každý člověk je jiný a původ potíží je rovněž rozmanitý.

„Je pravděpodobné, že dva různí lidé ze stejnou diagnózou budou na svůj problém užívat zcela odlišné esence, protože u jednoho je příčinou jeho problémů vnitřní rezignace, a u druhého naopak netrpělivost,“ konstatuje léčitelka, která nedoporučuje ani aplikaci Bachových esencí „na vlastní pěst“. Třebaže znáte původ emoce, která vás trápí, problémem může být výběr konkrétních kapek. Nevhodně vybraná esence vám sice neublíží, ale nebude správně účinkovat.

Více se dočtete v aktuálním vydání časopisu Moje Psychologie.

Témata: Jen pro maminku, Časopis Moje psychologie, Bachovy esence, Tajemství, Osobní konzultace, Kreativní myšlení, Životní změna, Květ, Fyzický stav
Mohlo by vás zajímat
Vlasatá Barbie? Teď je plešatá. Ken už taky není, co býval. Proč?
Kolinová Gabriela
Hračky pro děti
Nejkrásnější fotky porodů? Vyhrála holčička koukající na novorozeného bratra
Wallerová Radka
Porod