Maminka.czZdraví

Tajné téma: Předkožka - vše co byste o ní měla vědět

Maminky chlapečků řeší její přetahování, péči o ni a stále dokola se ptají i na možnosti obřízky. My jsme zjistili, že medicínsky téma předkožky až tak zajímavé není, že byste měla dát především na zdravý selský rozum. A doporučení vašeho pediatra.
, Časopis Maminka
2. 1. 2013
Tajné téma: Předkožka - vše co byste o ní měla vědět

Pokud máte dceru, není třeba, abyste četla dál. Jestliže na vás z postýlky pokřikuje chlapeček, měla byste se zastavit a následující řádky si pozorně přečíst, protože jen díky medicínskému názoru můžete svému synkovi pomoci. Rozhodně platí, že nemá cenu tomuto tématu přikládat větší váhu, než jakou doopravdy má. Takže pokud vám vaše kamarádky tvrdí, že předkožku musíte oddělovat od žaludu násilným přetahováním, neposlouchejte je. Mikrotrhlinky, které způsobíte, by mohly být pro dítě velice bolestivé, je zapotřebí nespěchat a nechat všemu dostatek času.

Měsíční miminko se také nesnažíte postavit nebo ho nenutíte, aby tleskalo do rytmu jednoduché básničky. Co vše se může stát, když budete příliš aktivní? Již zmíněné mikrotrhlinky rozhodně nejsou procházkou růžovým sadem, také může dojít k parafimóze – překážce při močení, která se odstraňuje chirurgicky a v neposlední řadě může v důsledku mikrotrhlin docházet i k neoddělitelným srůstům, které jsou teprve tou skutečnou komplikací.

BUDE SE VÁM HODIT: Aby miminko netrápily první zoubky

Vývoj

Penis se stejně jako ženské pohlavní orgány tvoří v prvním trimestru, kolem šestého týdne vývoje. Předkožka následně tak, že do dvanáctého týdne vývoje je jakýmsi dvojitým záhybem, ze kterého později, až se spojí, vyrůstá močová trubice. Předkožka bývá u novorozenců k žaludu, který je jí dokonale překryt, přilepená. K tomu, aby došlo k jejímu oddělení od žaludu, je potřeba poměrně hodně času, někdy se tak může stát až kolem patnáctého roku věku.

Chirurg Jiří Povolný vysvětluje: „Není to zas až tak závažné medicínské téma, ale problémy s předkožkou chlapců jsou často středem zájmu jejich rodičů. Předkožka je kožní kryt glandu neboli žaludu penisu. Vnitřní list je tvořen sliznicí, stejně jako je sliznicí pokryt žalud. Po narození je tento sliznicí krytý list pevně srostlý se sliznicí žaludu. Sliznice má sekreční schopnost, tvoří maz, který se běžnou hygienou z jejího povrchu odstraní. V případě, že je sliznice vzájemně slepena, hromadí se tento mazový sekret mezi oběma listy. Poté, co chlapec dospívá, všímá si více svého penisu a při těchto příležitostech srůst obou listů postupně rozrušuje.“ Takže teoreticky vzato, váš syn pomoc při oddělování předkožky od penisu vlastně nepotřebuje, s trochou nadsázky se dá říci, že si pomůže sám.

Komplikace

Povolný ale jedním dechem dodává: „Rodiče však mohou znepokojovat jiné záležitosti s tímto spojené. V prvé řadě nahromaděný sekret, který je bílý a trochu připomíná hnis. Skutečně se toto depo sekretu může stát i zdrojem zánětu. Dále i při částečném rozrušení tohoto slepení vzniká výraznější bolest, někdy doprovázená drobným krvácením. Kromě toho, a to je hlavní problém, při neodborném a nešetrném zacházení může dojít k jizevnatému svraštění předkožky penisu a pak ji často nelze přesunout přes žalud a vykonat běžnou hygienu. Avšak pod dohledem znalého lékaře jsou veškeré tyto problémy snadnou záležitostí.“ V úvahu přichází terapie mastí, případně mechanické rozrušení předkožky. Došlo-li již neodborným zákrokem anebo proběhlým zánětem k jejímu zúžení, pak je nutno předkožku operativně upravit.

A funkce?

Možná by bylo namístě říci si, jaké funkce předkožka na penisu má. Je to především ochrana, udržuje správné teplo a vlhkost v okolí žaludu, chrání před poraněním, u dětí, které ještě nosí plenku, ochraňuje močové ústrojí před stolicí a jejím proniknutím do míst, kam nepatří. Kromě toho produkcí mazu chrání před bakteriální infekcí a podílí se na imunitním ochranném štítu chlapce produkcí specifických buněk. Funkce sexuální je jasná.

Kdy může dojít k potížím?

U některých chlapců může dojít k fimóze, tedy k tomu, že se zúží prstenec obepínající žalud a ten brání stažení předkožky. K tomuto dochází především tehdy, je-li tkáň zajizvená po předešlých zákrocích. Fimóza může způsobit záněty močových cest, bolesti při močení atd. V případě neléčených obtíží může dojít až k zánětu ledvin a podobně. Maminky ale často nerozlišují mezi fimózou a fyziologickou fimózou, která se u chlapců upravuje s věkem. Ta sice vypadá stejně jako ta nefyziologická, ale zajišťuje dostatečný průtok moči, takže nemůže dojít k jakýmkoli dalším komplikacím a s věkem se obtíže samy upraví. Doktor Povolný potvrzuje, že u velké většiny chlapců je předkožka stáhnutelná za žalud již v předškolním věku, aniž by bylo zapotřebí chirurgického zákroku. A závěrem ještě uklidňuje: „Pro úplnost uvádím, že bolestivé zákroky, jako je zmíněné mechanické rozrušení předkožky anebo operační zákrok, provádíme raději v celkové anestezii. A stejně tak, jako když operujeme dětské kýly, není dítě hospitalizováno a po výkonu jde ihned domů.“
Obtíže u kojenců

Balooning: V deseti měsících věku můžete pozorovat, že se při močení předkožka vašeho syna „vzdouvá“, jde o takzvaný balooning, tedy proces, kdy se předkožka naplní močí, následně ale vyprázdní. To je dodnes považováno za příznak fimózy, ale není tomu tak. Balooning je normálním stadiem vývoje, a pokud nepřetrvává ve školním věku, není důvod ke znepokojení. Důležité je především dodržovat hygienické návyky a co nejdříve je učit i dítě. Balooning je naopak předzvěstí úplné separace předkožky.

Bílý výtok:Na penisu malých chlapců se můžou objevovat bílé, tvarohovité hrudky, které se shromažďují především kolem žaludu, respektive pod ním. Skládají se z tkání, které produkují mazové žlázy, z epitelu, tedy odloupnutých buněk kůže, a podobně. Tato směs se nazývá smegma a podporuje samovolné oddělování žaludu od předkožky.

Tipy pro vás:
1. Nikdy nepřetahujte předkožku násilně. Pro dítě by to mohlo být velice bolestivé.
2. Vždy tak konejte jen pod proudem teplé vody, při koupeli a podobně.
3. Pokud to nejde, genitál pouze omývejte jako ostatní části těla a konzultujte stav s pediatrem.
4. Kojte, kojení předchází vzniku zánětu močových cest.
5. Až se váš syn začne v batolecím věku zajímat o vlastní tělo, nechte ho, úpravě předkožky tak bezbolestně a významně pomůžete.

Přidat příspěvek
Komentáře k článku
Mohlo by vás zajímat
Golfky: Které vybrat a s jakými se vám bude jezdit nejlépe ve městě i v terénu?
Myomy v děloze: Překážka při otěhotnění i sexu. Jak je vyléčit?
Šokující experiment: muž unesl tři děti. Nalákal je na štěňata
Nechce pít z láhve? Zkuste tyto osvědčené tipy jiných maminek

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu