Maminka.czRodina

Tak trochu jiní rodiče: Jaké je to být za „exoty“?

18. 4. 2013
Tak trochu jiní rodiče: Jaké je to být za „exoty“?
Nikdy jsem ji neviděla s kočárkem, miminko nosila v šátku, nákupy v batohu, na balkóně měla v létě nádherná rajčata, jahody, bylinky a minikompost s kalifornskými žížalami. Její manžel chodil skoro celý rok v sandálech a z kola neslézal ani v prosinci. Časem se odstěhovali na venkov a mně se stýská.

Romča byla osobnost, přírodní žena se vším všudy, s Tomem si razili svou originální cestu životem, a ač působili klidně a skromně, myslím, že si svou výlučnost a nápadnost docela užívali. Když šli spolu, nešlo je přehlédnout, Tom nosil do prvních mrazů výhradně pruhované triko z armádního výprodeje, kraťasy, sandály a úctyhodný fous. Ona vedle něj křehce poletovala v jakýchsi doma šitých a ručně barvených šatech (křehká ale rozhodně nebyla), po zádech se oběma plazil dlouhatánský cop.

Dcerka Jolanka přišla na svět doma, což samozřejmě spustilo mezi místními vítané pozdvižení a Tom s Romčou se definitivně na nějaký čas stali vděčným tématem hovorů. Oba jsem měla moc ráda, dělali svět barevnější. Některé jejich zásady mi přišli velmi naivní, v něčem mi byli naopak inspirací.

Mají to jednoduší i těžší zároveň

Jolanka byla nadšený nošenec a zuřivý kojenec. Romča ji od narození nosívala v šátku, po sídlišti se pohybovala s neskutečnou rychlostí, nákupy i domácí práce zvládala i s Joly s obdivuhodnou obratností, ochotná se byla zastavit snad jen na kojení.

To ale provozovala kdekoliv a kdykoliv, což okolí občas poněkud znervózňovalo. Život dvojice byl jednoduší i těžší zároveň, hodnoty měli pevně ukotvené, neměnné, nedělali kompromisy a peníze pro ně byly druhořadé. První byly jednoznačně vztahy, duchovní růst a kontakt s přírodou.

Na druhou stranu jim jejich životní styl běžný život bez mnoha moderních vymožeností značně komplikoval. Pouhé praní plen a prádla v mýdlovém slizu, vaření, příprava jogurtů, marmelád i sýra, pečení chleba, klíčení semínek a výroba nejrůznějších semínkových a luštěninových pomazánek a ořechového, sojového a obilného „mléka“ i další domácí práce zabraly mnoho času. Jeho dostatek jim částečně kompenzovalo to, že nevlastnili televizi, tudíž večery měli naprosto volné.

Nestarali se jen o sebe

Ač byl přístup Romči i Toma k životu i k výchově Jolanky velmi svérázný a nové přátele by v místě bydliště hledali jen těžko (stálé přátele samozřejmě měli), nedal se jim upřít zájem o druhé. Starali se o zeleň v okolí svého paneláku a každý týden nechávali místnímu sběrači papírů úhledný balík před domem (na balíku občas trůnila i malá domácí bábovka nebo marmeláda).

Jednou jsem byla svědkem toho, jak Tomovi „sběrač“ předával jakousi nalezenou hračku pro Jolanku. Tom poděkoval a Joly si dál hrála s doma šitými panenkami, dřívkovou stavebnicí a krabicí plnou oblázků, mušlí, ulit, šišek a dalších přírodnin.

Nakonec nám zmizeli

Dalo se to čekat, našli levný domek nedaleko Orlických hor a odstěhovali se do svého „ráje“. Byt prodali svému kamarádovi, na balkóně mu nechali kompost i obrovské dřevěné truhlíky na zeleninu. Vypadá to, že bude zase o kom mluvit…

Témata: Rodina, Přírodní žena, Rodiče, Tomo, Jake, Běžný život, První mráz, Dřívko, Byt

Mohlo by vás zajímat
Děti, které po narození vypadají jako naštvaní staříci! Nebo filmové hvězdy
Tohle rozhodně musíte zažít před příchodem (prvního) dítěte
Bolest zad v těhotenství? Tyhle rady vám konečně pomohou!
Dojemný příběh: Týraný pes se bojí všech kromě malého chlapce

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu