Maminka.czVýchova

Také vás děti zkouší a testují, kam až mohou zajít? To je dobře!

Martina Machová 9.  12.  2019
Proč nás děti testují? Proč někdy ženou situaci do krajnosti? Může to být pro ně i pro rodiče k něčemu dobré?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

„Často nás děti začnou testovat tím, že se začnou chovat nepřijatelně. Buďte na to tedy připravení, očekávejte to. Až k tomu dojde, chápejte tu situaci jako součást vývoje, neberte ji jako něco zvláštního.“  upozorňuje, informuje i uklidňuje psycholožka a pedagožka Patricia H. Berneová. V onom „testování“ našich nervů a výdrže nejde dětem o to dostat nás „do Bohnic“, ale pochopit a poznat hranice toho, kam až mohu dojít. Protože jen v takovém prostoru, který má začátek a konec se již od prenatálního života cítí bezpečně. Výchova, která nemá žádné mantinely a pravidla, anebo se pravidla neustále mění, vyvolává v dětech zmatek a neodolatelně je ponouká k dalšímu testování. Ale to ještě není vše!

Respektovat a být respektován: Proč některým tato metoda nefunguje?

Pravidly a jasnými hranicemi projevujeme také zájem!

„Pokud rodiče nestanoví pravidla a omezení, děti si mohou myslet, že rodičům na nich nezáleží. Chci tím říct, že je důležité, aby nějaká hranice existovala, i když dochází často k jejímu porušování. Děti budou vždycky zkoušet, co si mohou dovolit.“ tvrdí Berneová, a mnohým rodičům nezbývá než souhlasit. U některých dětí je toto nutkání výraznější, u jiných méně, což se odvíjí jak od vrozeného temperamentu, tak od míry absence hranic.

Větší děti by pak už měly obdržet i vysvětlení, proč je důležité stanovená pravidla zachovávat. Dodržovat dohodnutá pravidla by vždy měly obě strany! Pokud kupříkladu vyhlásíte, že se odchází v osm hodin, a nakonec budete vy tím, kdo vždy všechny zdržuje (a pochopitelně vám to bez připomínek projde, jste přeci dospělí…), vysíláte tak signál směrem k dětem, že to s těmi pravidly není zas až tak žhavé. Neméně důležité je, aby deklarovaná pravidla a omezení nebyla vynášena v duchu vyvolávajícím strach a hrůzu – vždyť pravidla dětem dáváte, protože je milujte a chcete je ochránit.

Důslednost není přísnost! Děti, které mají hranice, jsou v životě jistější

Musí vědět, že ho milujete, i když zlobí

„Toho zlobivého kluka neznám, toho nemám ráda!“ slyšíme občas od dospělých, kteří to jistě nemyslí nijak zle. Ale jak by vám bylo, kdyby vám partner řekl: „Ten nepořádek už je hrozný a ta polévka neskutečně slaná, takovou ženskou prostě nemohu milovat!“ nezačaly byste pochybovat o jeho lásce, o jeho vztahu k vám či sami o sobě? Děti by měly vědět, že je máme rádi ať zlobí či ne, měly by chápat, že se naše výtky a rozhořčení netýká lásky k nim, ale jejich nevhodného chování. „Děti potřebují vědět, že je má někdo rád. To je velmi důležité. Také je třeba, aby pochopily, že to, že je má někdo rád, a to, zda je jejich chování přijatelné nebo ne, jsou dvě různé věci.“ vysvětluje psycholožka a pedagožka Berneová.

Líní rodiče mají šťastnější děti. Jak to dělají? Nechají děti být

Malí ďáblové

Z uvedeného je tedy patrné, že to, že nás děti více nebo méně zkouší, je naprosto normální a přirozené. U dětí s velmi výraznou potřebou testovat své okolí bychom se možná měli zamyslet nad tím, proč tuto neodbytnou potřebu mají. Málokdy jde pouze o vrozený temperament. Častěji svým chováním volají po bezpečném místě, kde rozumí pravidlům a chápou, co mohou a co už ne. (Toto místo je nejen zdrojem bezpečí, ale i lásky a zájmu o jejich osobu.)

Témata: Rodiče, Rodina a vztahy, Péče o dítě a jeho výchova, Výchova, Chování a vztahy, Předškolák, nutkání, Rozhořčení, Láska, Temperament, Chování, Hranice, Pedagožka, Pravidlo, TAK, Děti, Omezení, Vaš, Bohnice, Berneová
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Tělo po třech porodech? Děti mezeru mezi stehny neocení. Tato máma za svůj instagramový post sklidila uznání
Formánková Simona
Po porodu
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
První vteřiny po porodu na 30 fotkách: Tohle jsou největší emoce v životě žen!
Víchová Terezaswp
Galerie
Rodiče, těchto 7 věcí přestaňte dělat. Nejlépe hned, přejí si pediatři
Procházková Simona
Děti a nemoci
Úsměvná realita těhotenství! Pobavte se nad snímky, které sdílely nastávající maminky na sociálních sítích
Formánková Simona
Galerie
5 důvodů, proč miminka doopravdy potřebují zavinovačku
Procházková Simona
Novorozenec
Rodiče sdíleli hrůzu z restaurací: Těchto 20 bizarně naservírovaných pokrmů hlava nebere!
Mrázková Dita
Galerie