Maminka.czMaminka v porodnici

Takhle jsem rodila u Apolináře: Maminka se podělila o svou zkušenost

Maminka Lenka zažila v pražské Porodnici U Apolináře dva porody – jeden ještě v budově před rekonstrukcí a druhý už v novém. Poznala, že je ve velké porodnici? A jaké byly oba dva její porody? Podívejte se na video.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Pražská Porodnice U Apolináře je jednou ze tří největších porodnic v ČR. Ročně se zde narodí až 4 tisíce dětí. Porodnice prošla v uplynulém roce první částečnou rekonstrukcí. Rodičkám jsou tu k dispozici dva porodní sály s celkovou kapacitou 12 porodních lůžek, jeden ze sálů je po kompletní rekonstrukci, jsou zde čtyři moderní samostatné porodní pokoje, které poskytují soukromí. 

A jak se tam rodilo mamince Lence? „Porod probíhal rychle, na porodním sále se mnou byl manžel, porodní asistentka a porodník. Kdybychom chtěli, tak tam s námi ze začátku mohla být i mladší dcera, které je rok a půl. My jsme si ale říkali, že ji radši pošleme za babičkou. Ale nabídli nám, že tu můžeme být celá rodina,“ vypráví dvojnásobná maminka.

Porod s porodníkem, nebo jen s porodní asistentkou?

Lenka si přála u svého porodu porodníka, ale pokud ženy chtějí, mohou zde rodit jen s porodní asistentkou. „Zcela zdravé budoucí maminky často vítají možnost rodit pouze s porodní asistentkou, která je doprovází během celého pobytu v porodnici,“ říká přednosta GPK VFN a 1. LF UK prof. MUDr. David Cibula, CSc., a zdůrazňuje: „Jsme první pracoviště v republice, které se může pochlubit porodními asistentkami s akreditací ministerstva zdravotnictví pro samostatnou práci v případě fyziologických porodů.“ Pocit bezpečí ženám zaručuje stálá dostupnost špičkového týmu perinatologů, neonatologů, anesteziologů a specialistů intenzivní medicíny.

Porodní přání

Lenka mohla dle libosti do vany, sprchy, na gymnastický míč… Mohla si zvolit jakoukoli úlevovou polohu. S porodní asistentkou se domluvila, že ji vyšetří, když bude cítit, že se děje něco „jiného“. Jakmile začala mít velké bolesti, požádala o epidurál. „Myslím, že epidurál je nejlepší z variant tlumení bolesti. Během 15 minut, co jsem řekla, že už nechci mít takové bolesti, přišel anesteziolog píchnout mi epidurál. Kdybych nechtěla, tak ho nemám, ale já jsem si ho přála, takže moje přání bylo velice rychle vyslyšeno,“ vypráví. S porodníkem se domluvila, že to zkusí bez poranění, protože to byl její druhý porod. A vyšlo to.

Jak byla spokojená s komunikací u porodu? Vnímala, že je ve velké nemocnici? Jaký byl rozdíl mezi oběma porody? Podívejte se na video v úvodu článku.

Maminka v porodnici

Vydáváme se za vás do porodnic celé České republiky, natáčíme tu videa, abyste viděli realitu, ptáme se na všechno, co vás zajímá. S námi si vyberete tu nejlepší porodnici.

Témata: Porod, Maminka v porodnici, Porodnice, Porodní asistentka, Bolest, Nejlepší video, reportáž, Apolinář, Lenka, David Cibula, Rod, Česká republika, Maminka, LF UK, Porodník, Pražská porodnice, Lenc, Rekonstrukce

Video