Maminka.czPodcasty

Tam budu chodit i povlékat postele! Veronika Arichteva pomáhá s projektem, který bude sloužit rodinám dlouhodobě nemocných dětí

Tereza Víchová 2.  6.  2022
Zažili jste už noc vedle lůžka svého hospitalizovaného dítěte na křesílku nebo židli? A co když jsou z jedné noci týdny, nebo dokonce měsíce? To se změní aspoň pro některé rodiny. A pomůže tomu jeden skvělý projekt Dům Ronalda McDonalda. S ním se spojila i oblíbená herečka Veronika Arichteva.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Aby rodiny mohly být spolu, i když je dítě vážně a dlouhodobě nemocné, to je snahou Nadačního fondu Dům Ronalda McDonalda. A na podzim se otevřou dveře speciálního domu v motolské nemocnici – prvního v České republice – určeného pro rodiče i celé rodiny vážně nemocných dětí, které tu jsou hospitalizovány.

„Rodina řeší všechno pohromadě, i tyhle těžké chvilky,” říká ředitelka fondu Ivana Pešatová. „Dům bude mít 21 rodinných pokojů a velkolepé společné zázemí. Hlavní je, aby se tu rodiny cítily jako doma." Pro rodiny nemocných dětí tak bude k dispozici důstojné zázemí, kde se budou moct rodiče i střídat nebo pracovat na home office.

Proč pomocnou ruku podala právě Veronika Arichteva? Vlastně to byla trochu náhoda, lidé z nadačního fondu ji oslovili poté, co i ona sama zažila chvíle strachu o malého syna Luku, který byl v roce věku hospitalizován v motolské nemocnici.

„Naštěstí to byl jeden den a nic vážného. Ale jako matka, vystrašená a vystresovaná, bojící se o své dítě, si to všechno už dovedu lépe představit, jaké to musí být pro rodiče, kterých se to týká na týdny i měsíce,” říká Veronika. „Myslím, že je zásadní, aby se i rodiče v těžké situaci cítili lépe. Já měla na noc rozkládací křesílko, ale nespala jsem vůbec. Nejde zdaleka jen o komfort, je jasné, že nemocnice je hlavně pro pacienty. Ale aby se rodiče mohli v soukromí  třeba i vyplakat nebo si popovídat s ostatními, prožít tu situaci, to je důležité.”

Koho se možnost využití Domu Ronalda McDonalda bude týkat? Jak se chystá Veronika, která není „jen” jeho tváří, se do pomoci aktivně zapojit? A odkud se vlastně vzala myšlenka na tuhle důležitou formu pomoci rodinám nemocných dětí? Podívejte se na video nebo si najděte podcast třeba na Spotify.

Jak může pomoct každý?

  • Dům Ronalda McDonalda se otevře už na podzim.
  • Na jeho stavbu a provoz může přispět každý – třeba vhozením peněz do sbírkových kasiček ve všech restauracích McDonald’s. 
  • Veškeré peníze z kasiček jsou součástí registrované veřejné sbírky a jejich využití kontrolují úředníci Magistrátu hl. města Prahy.
  • Další možností, jak v restauracích celoročně přispívat, je příspěvek 20 Kč před závěrečnou platbou na samoobslužných kioscích.  
  • Další aktuální možností po celý červen bude přispění zakoupením samolepek ručiček.
  • Přispět můžete i on-line, na účet nebo můžete pomáhat jako dobrovolník.
  • Veškeré informace najdete na https://www.drmcd.cz

Témata: Rodiče, Podcasty, Rodina, Slavné maminky, Děti a nemoci, Rozhovor, Nejlepší video, Veronika, pomoc, projekt, Veronika Arichteva, Postel, Ron, Post, Spotify, Praha, Česká republika, Židle, Ronald McDonald, Motolská nemocnice, Nemocné děti, Děti, McDonald's
Mohlo by vás zajímat
Moderátorka Eva Hecko Perkausová se stala maminkou. Jaké netradiční jméno dala svému synovi?
Mrázková Dita
Slavné maminky
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
První těhotný muž světa porodil 3 děti. Nechtěl jsem zůstat lesbickou ženou, opačné pohlaví je pro mě přirozenější, říká
Formánková Simona
transgender
Použitý kondom nebo ojetá pneumatika? Tyhle těhotenské fotky jsou kreativní až za hranu! Posuďte sami
Formánková Simona
Galerie
Princ George nebo princezna Charlotte jako dospělí: Jak se promění tváře dětí z královských rodin za několik let?
Formánková Simona
Galerie
Intimněji už to nejde: Tyhle fotky zachycují první vteřiny dítěte na světě. Podívejte se na dechberoucí detaily
Víchová Tereza
Porod
Upečte si dokonale vláčný perník. S nastrouhanými jablky bude nepřekonatelný
redakce
Recepty
Dejte „to” do ústavu, řekli jí o dceři. Jana se nevzdala a z „hadrové panenky” Johanky křeše denně zázraky
Víchová Tereza
Příběhy