Maminka.czPorod

Tanec rodiček jako jeden ze způsobů, jak přivést dítě na svět. Co na to říkají odborníci?

Lenka Brožová 8.  3.  2022
Tancovat u porodu zní trochu podivně. Ve skutečnosti ale nejde o to, že byste na sále předváděla nějaké taneční kreace. Jedná se o využití jemných pohybů, které vám pomohou uvolnit pánevní dno a ulehčí miminku příchod na svět.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Porod, to opravdu je – nebo by mělo být – jedno velké sólo. Na place se sice pohybuje nějaký štáb, komparzisté, možná herci vedlejších rolí. V té hlavní jste tu ale vy a vaše dítě. Ne nadarmo domorodé africké ženy říkají doslova „vytančit dítě na svět“.

VÁBENÍ ČÁPA 

Jako „tanec rodiček“ se označuje především orientální tanec. Vyvinul se ve střední Africe z kultů plodnosti starověkých kultur. Porod byl tehdy nejen biologickým, ale i sociálním aktem a společnost dalších tančících žen z kmene dodávala rodičce odvahu a důvěru. Při orientálním tanci se klade zvláštní důraz na břicho. Proto se mu v Česku říká břišní tanec, v Americe belly dance, ve Francii danse du ventre, na Balkáně ciftetelli a v Egyptě raqs sharqi. 

VIDEO: Jak poznat začátek porodu?

Ostatně arabské přísloví praví, že žena bez bříška je jako nebe bez hvězd. Hollywoodský sexsymbol Marilyn Monroe použila v této souvislosti výraz „dům bez balkonu“. Příroda ženské tělo na pekáč buchet prostě nedesignovala, i když se nám instafitnessky snaží dokázat opak. Napříč kulturami, staletími a navzdory momentální (doufejme, že dočasné) módě vysekaných břišáků bylo a je vyklenuté ženské bříško symbolem plodnosti. I proto se břišní tanec někdy nazývá „vábení čápa“. Představte si svou pánev jako vystlanou kolébku pro miminko – význam pánevní a břišní oblasti pro těhotenství i porod a v prazákladu i pro ženství je přece evidentní! 

AŽ NA PÁNEVNÍ DNO 

Břišní tance má většina lidí spojené se sexualitou. Meher Malik, indická břišní tanečnice a populární účastnice soutěže India’s Got Talent, prohlásila: „Břišní tanec vypadá jako zábava pro muže, ale není to pravda. Ve skutečnosti je to umění, které ženy předávají dcerám, aby připravily svoji dělohu na porod.“ Porodní asistentka Magdaléna Ezrová to konkretizuje: „Krouživé pohyby pánví, které při orientálním tanci žena provádí, skvěle uvolňují svaly pánevního dna, pomáhají jeho prokrvení, zpevnění, ale zároveň i uvolnění. Navrch posilují svaly zad a stehen a také svaly hlubokého stabilizačního systému.“

Uvolňují? Asi jste spíš slýchala, že byste měla své pánevní dno „zpevňovat“ nebo „posilovat“. Ano, možná měla, ale to je jen jedna strana mince. Stejně tak důležité je umět tyto svaly uvolnit. Přílišná ztuhlost svalů pánevního dna totiž může mít na fungování těla podobně špatný vliv jako jejich přílišné oslabení.

„Problémy se špatně fungujícím pánevním dnem se mohou objevit už při snaze o otěhotnění. Zvýšené napětí je i jednou z příčin funkční sterility u žen. A pokud je oslabené, nebo naopak ve zvýšeném napětí, má to vliv i na těhotenské bolesti zad, spony stydké a kyčlí, na postavení miminka v pánvi. A může to ovlivnit i průběh porodu, otevírání porodních cest a schopnost dítěte sestoupit pánví,“ vypočítává Magdaléna Ezrová.

Mezi další problémy patří bolestivá menstruace, bolestivý pohlavní styk nebo močová inkontinence. Takové ženy by vůbec neměly pánevní dno posilovat, ale naopak uvolňovat. A k tomu je právě třeba břišní tanec ideální. 

KDYŽ TANČIT, TAK KLIDNĚ I ZPÍVAT 

Odborná asistentka v Ústavu zdravotnických věd Masarykovy univerzity Radka Wilhelmová se v učebnici Vybrané kapitoly porodní asistence mimo jiné věnuje i porodnímu tanci. Vedle jeho fyzických benefitů mluví o vyrovnávání se s bolestí a o napojení se na dítě: „Prostřednictvím klouzavých a houpavých pohybů vycházejících z pánve dochází k uvolnění nejen na fyzické, ale i na psychické úrovni, čímž jsou jemným způsobem odstraňovány překážky bránící přirozenému porodu. Zásadním bodem porodního tance je vědomé propojení se s dítětem.

Kristýna Leichtová otevřeně o domácím porodu: Byla to procházka růžovou zahradou, strach jsem si nepřipouštěla. Ale pro každou ženu to není

Porodním tancem je tak podpořena spolupráce a vzájemná vazba ženy a rodícího se dítěte.“ Upozorňuje ovšem také na to, že k tomu je potřeba, aby žena vnímala i své vlastní tělo, naslouchala mu a pohybovala se v rytmu, o který si tělo říká. Doporučuje kombinovat tanec se zpěvem nebo jiným vydávaným zvukem, například vokalizací. Společné působení pohybu a zvuku totiž pomůže vyřadit z činnosti šedou kůru mozkovou, „čímž je možné rychleji vstoupit do žádoucího změněného stavu vědomí, ve kterém již vše plyne přirozeně a instinktivně“. 

Na tomto místě bychom rádi zdůraznili, že se jedná o doporučení z učebnice pro porodní asistentky, takže nic nereálného nebo v současných porodnicích neuskutečnitelného. „Záleží na ženě a na jejích obavách z toho, že bude vypadat nějak ‚ezo‘. Znám rodičky, které zpívaly u porodu třeba i s dulou, a bylo to krásné,“ vzpomíná prezidentka Unie porodních asistentek Magdaléna Ezrová a v této souvislosti cituje významného francouzského porodníka Michela Odenta: Porod není záležitostí intelektu! „Pokud žena dokáže ‚vypnout hlavu‘, neanalyzuje, co se děje, a naopak se poddá porodnímu procesu, zvyšuje se pravděpodobnost, že dobře – a třeba i s poměrně malou bolestí či bezbolestně – porodí,“ říká Magdaléna Ezrová, prezidentka Unie porodních asistentek unipa.cz 

PÁNOVÉ, ZADEJTE SE! 

I když váš partner výslovně netančí, u porodu mu možná nedáte na výběr – spousta žen se totiž do muže během kontrakcí, ale i mimo ně instinktivně zavěsí: ruce ovinou muži kolem krku, kolena pokrčená, chodidla v širokém postoji. Rodící žena se intuitivně pohupuje, kývá a krouží pánví, takže párek nastávajících rodičů opravdu vypadá, jako by tančil.

Prožijte svůj porod v bezpečí. Tyto 3 jednoduché kroky vám v tom mohou pomoct

„Benefitem takzvaného porodního tance v páru je především vertikální poloha, která umožňuje pohybovat pánví bez omezení, takže není utlačována oblast kosti křížové a kostrč jako například v poloze vleže. Gravitace a pohyb pánve podporují rotaci a sestup hlavičky. Navíc i blízkost s partnerem, doteky, hlazení, polibky… To vše pomáhá ženě se uvolnit a vyplavovat oxytocin,“ vypočítává porodní asistentka Magdaléna Ezrová, která se i z těchto důvodů rozhodla angažovat se v novém projektu Na porodu záleží (naporoduzalezi. cz). 

V RYTMU ŽENY 

Ať už je váš vztah k řekněme alternativnějším praktikám jakýkoli, tanec je prostě pohyb a jako každý pohyb prokrvuje tkáně a uvolňuje svaly. Tělo při něm produkuje endorfiny, díky nimž se odbourává stres a napětí. U samotného porodu samozřejmě nejde o nějakou ladnou choreografii, ale o úlevné prvky, které si díky orientálnímu alias břišnímu tanci osvojíte už před porodem. 

„Pro dobrý porod je zásadní, aby se žena cítila v bezpečí, aby jí bylo příjemně. Jedním z nejdůležitějších hormonů při něm je totiž oxytocin, hormon lásky, bez kterého děloha nedokáže kontrahovat, stahovat se. Ten tělo vyplavuje během první doby porodní, jen pokud zároveň nevyplavuje adrenalin, tedy hormon obav, strachu, nepohody. A pro to celé jsou taneční pohyby a celkové naladění se na sebe velmi přínosným nástrojem,“ shrnuje Magdaléna Ezrová.

Témata: Porod, Časopis Maminka, Miminko, Tipy a rady porod, Porodní asistentka, Pánevní dno, Pohyb, tanec, Egypt, přísloví, UNIPA, Rodička, Bell, Prokrvení, Česká republika, Balkán, Michel Odenta, Francie, Magdaléna Ezrová, Břišní tanec, Orientální tanec, Afrika, Amerika, Prezidentka, Pánev