Maminka.czŠkolák

Táta je taky jenom člověk aneb 9 oblíbených otcovských prohřešků

Dita Mrázková 13.  11.  2011
Táta je taky jenom člověk aneb 9 oblíbených otcovských prohřešků
Ruku na srdce, kolikrát jste už s partnerem řešili, že tu čokoládu v osm večer váš potomek jíst prostě nebude? Nebo že jako otec rozhodně nejde příkladem svým ostrým slovníkem? A kolik těchto neshod musíte denně vyřešit?

Nemějte obavy, nejste v tom sami. V každé rodině se najde něco, co se může líbit jednomu a nezdát druhému. Všichni si myslíme, že na výchovu svých ratolestí máme patent.

A přitom slovy klasika své potomky nemáme vychovávat, ale máme je nechat „jen“ žít… Ten, kdo tuto větu vyslovil, ale asi neměl děti, napadá vás. Je to prostě dřina sladit své výchovné záměry s těmi partnerovými. „Konzilium matek odbornic“ dalo hlavy dohromady a usneslo se na devateru nejčastějších otcovských prohřešků ve výchově. Tak schválně, v kolika případech se vaše drahá polovička pozná?

1. Diagnóza: Dovolí, co máma zakázala

Malých (ne)výchovných „podpásovek“ se otcové dopouštějí většinou nevědomky. Tedy v tom lepším případě… Vy zakážete, táta dřív nebo později povolí. Ještě pořád se divíte, proč vaše dcera všude říká, že tatínek je její princ a je nejhodnější na světě?

Jak na to: V tomto případě zkuste společně (ovšem mimo dětská ouška) probrat pravidla a jednotně se za ně pak postavit. Podrývat autoritu druhého je jeden z nejhorších příkladů, jaké dítě může poznat. Vzájemný respekt, a především společná dohoda usnadní život vám i vašim dětem.

2. Diagnóza: Neodolají žádnému přání svého potomka

Co naplat, že má vaše dcera dvacet barbín, ta jednadvacátá má ještě krásnější vlasy než všechny její předchůdkyně! „Ale ona tak hezky prosila celých těch 20 minut, co jsme stáli před obchodem,“ omlouvá se za své „selhání“ partner…

Jak na to:Ano, tatínkové prostě své děti rádi rozmazlují. Jestli je to dáno tím, že s nimi netráví tolik času jako jejich máma, nebo prostě je jejich inklinací lehce odolat, to už ví jenom pánbůh, každopádně i v tomto případě platí pravidlo: svou případnou nespokojenost řešte bez přítomnosti potomka. Partnerovi vysvětlete, že láska se nerovná rozmazlování a že mnohem větší službu svým dětem prokáže, když s nimi bude trávit o trochu víc času než doposud…

3. Diagnóza: Kupují hračky, ale nehrají si s dětmi

Zmíněná barbína se pyšně nese v dceřiných rukou, synátor za sebou táhne poslední typ nejmodernějšího bagru.
Po příchodu domů se děti chtějí o svou radost podělit a do hry zapojit i otce mecenáše. Jenže ten je odbude slovy: „Hračku jsem vám koupil, teď si běžte hrát, táta si musí přečíst noviny…“

Jak na to: Nebylo by, tatínkové, lepší místo materiální hračky vzít děti pouštět draka nebo zajít na zmrzlinu? Anebo se jen vrátit do dětských let, odhodit konvence a pustit se společně s potomky do té stavebnice pod postelí? Uvidíte, jak báječně si při tom odpočinete!

4. Diagnóza: Nefungují na plný plyn

Musí přece vydělávat korunky. Ano, to je sice pravda a je to šlechetné, ale upřímně – pochopí to vaše dítě v momentě, když ho potřebuje nejvíc? Když mu chce ukázat právě postavený hrad z lega nebo namalovaný obrázek? A jak to, že chybí, když se hraje „Člověče“?

Jak na to:Tátové by si měli především uvědomit, že naši nejmenší rostou jako z vody a že pak budou jenom těžko dohánět ztracený čas… Co takhle zkusit žít podle hesla: Tady a teď?

5. Diagnóza: Mají přehnané požadavky na své děti

V mládí chtěl být úspěšným fotbalistou, ale kvůli tomu, že hodně přibral, se sen rozplynul, zatímco kila zůstala… Tak teď natruc vychová ze syna druhého Davida Beckhama. Zeptal se však svého potomka, jestli ho fotbal vůbec baví? A jestli má pro něj předpoklady?

Jak na to: V případě, že ne, připomeňte mu jeho vlastní zkušenost a taky to, že dítě by mělo mít do výběru svých potenciálních koníčků taky co mluvit. Dětská spokojenost plodí úspěch snáz…

6. Diagnóza: Neřeší hygienu

Tedy u svých ratolestí, jak jinak… Že se zuby čistí i před spaním? A ruce myjí po každé návštěvě toalety? Ale vždyť dítě musí být odolné, ne žít pořád ve sterilním prostředí! Tato „pravidla“ děti milují především, když se vyráží na expedici typu Apalucha.

Jak na to:V tomto případě buďte velkorysá a nechte svým miláčkům prostor, je to přece jen občasná „antihygiena“, kterou si děti z (ne)pochopitelného důvodu tolik užívají!

7. Diagnóza: Nevnímají, co jim potomek říká

„Tatíí, jak jsem se narodil? Tatíí, proč je sluníčko žluté? Tatíí, řekneš mi pohádku?“ Nebylo by fér házet kamenem pouze po otci svých dětí, přiznejte, že i vy máte po náročném dnu opravdu minimum sil a energie na stoprocentní pozornost vůči svým ratolestem.

Jak na to:V takových chvílích je to mnohdy otázka tréninku a sebezapření, ale zkuste jim to vynahradit ve dnech volna. Věnujte se JENOM sami sobě, v nejužším rodinném kruhu, naslouchejte, pozorujte a inspirujte sebe i svoje děti.

8. Diagnóza: Nedávají si pozor na zakázaná slovíčka

„Kde mám tu vrtačku, sakra práce…“ Tohle snad ještě rozdýcháte, ale když dojde při televizním sportovním přenosu k ostřejšímu výrazu, zasahujete a nakonec začnete nadávat taky.

Jak na to: Zkuste zavést pokladničku za sprostá slovíčka, co jedno, to třeba dvacetikoruna. Na konci roku se pak budete divit, kolik jste „našetřili“…

9. Diagnóza: Neřeší čas

Tvrdě pracujete na tom, aby vaše ratolesti měly jakýs takýs režim, chodily spát v osm, na televizi se dívaly jen hodinku denně a z hřiště přišly vždycky v pět. Tatínci jsou často benevolentní i v tomto ohledu. Tolik neřeší, že už je dávno po osmé nebo že s nimi koukají na kriminálku i jejich potomci.

Jak na to:I tady je potřeba nastavit pravidla, která se prostě neporušují, obzvlášť když není maminka doma. Zkrátka buďte s partnerem parťáci a táhněte za jeden provaz. Plody ovoce pak budete sklízet dvojnásob…

Témata: Časopis Maminka, Děti, Předškolák, Batole, Školák, Jen pro tatínka, Vzájemný respekt, JENOM, Tata, Sportovní přenos, Drahá polovička, Táta, Plný plyn, David Beckham, Člověk, Barbína, JEN, Stoprocentní pozornost
Mohlo by vás zajímat
GALERIE: Přáli si pro dceru sourozence a dočkali se paterčat! Jak žije rodina, kterou milují celé Spojené státy?
Formánková Simona
Instagram
Mezi matkami a dětmi vzniká bariéra v podobě mobilního telefonu, tvrdí psycholožka
Vajsejtlová Barbora
Mateřství
Dceru nebudeme učit ani uzbecky, ani romsky, říká Monika Bagárová
Láchová Michaela
Časopis Maminka
Dojemnější fotku jste neviděli! Náhradní matka doma porodila syna nové rodině
kog
Porod
Miminko v manželské posteli? Nedělejte to, varuje tahle máma. Proč?
Prachařová Kateřina
Vaše příběhy
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky
Neuvěřitelné "skóre"! Krásná Michaela Salák se stala po páté maminkou!
Zenklová Veronika
Slavné maminky
Tohle napsal muž o břichu své ženy! Na internetu z toho byl poprask!
kog Blesk pro ženy
Po porodu
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
kog
Slavné maminky