Maminka.czJen pro tatínka

Táta na mateřské: Jaké to má výhody a co je nevýhodou?

Stále jich v ČR není moc, ale jsou! Jaké výhody a nevýhody „otcovská dovolená“ skýtá?
11. 8. 2014
Táta na mateřské: Jaké to má výhody a co je nevýhodou?

Stále se zdá, že česká společnost se svými 1 až 3 % mužů na rodičovské dovolené není tomuto trendu nakloněna (ve Skandinávii nastupuje na určitou část rodičovské dovolené až 90% mužů!). Důvodů je více, některé spolu souvisí a navzájem se prolínají.

Jedním z nich je přírodou daná fyziologie – těhotné jsou ženy, ženy rodí a kojí, probíhá u ní šestinedělí, ženské tělo je díky těhotenství a porodu přirozeně ovlivněno „mateřskými hormony“. Svou roli samozřejmě hraje i tradice a po staletí pěstované pojetí mužské a ženské role v partnerském svazku. Nemalou úlohu hraje i zaměstnanecká politika (malá možnost zkrácených úvazků, práce z domova a obecně méně oceňovaná práce žen).

VÝHODY:

Pevnější a užší vztah dítěte s otcem, což je v minulé i současné generaci vychované převážně matkami neocenitelnou službou pro zdravou mužskou i ženskou psychiku. „Děti bezesporu potřebují ženský i mužský vzor. A právě mužský vzor často současným dětem chybí. I když nejsou rodiče rozvedeni, otcové často tráví v zaměstnání prakticky veškerý čas a děti je vidí téměř jen o víkendech,“ tvrdí například psycholožka Marcela Vojířová.

Pokud jste se rozhodla nepřerušit kariéru, vzdělávání apod., je skvělé, že o miminko pečuje velmi blízká osoba a ne najatá chůva.
Muž má jedinečnou šanci zjistit, jak náročná může být role ženy v rodině. Je-li vnímavý a uznalý, bude si opravdu vážit ženské (vaší) práce.

Pokud je otec zaměstnanec s nižším příjmem a matka dobře prosperující OSVČ, je vhodné dopředu zjistit, zda matka splňuje podpínky pro finanční podporu od státu! Jestliže ne, bývá mnohem výhodnější, nastoupí-li na rodičovskou dovolenou otec – zaměstnanec (podrobnosti v odkazech na konci článku).
Dle názorů některých odborníků mají rodiny, kde je otec na rodičovské dovolené nižší rozvodovost.

Velmi cenný je i postupný celospolečenský dopad; na „mateřskou“už nemusí odcházet jen žena! Tato skutečnost může ženy pozvolna „zrovnoprávňovat“ na trhu práce.

Svému muži poskytnete jedinečnou možnost „zastavit se“ a přemýšlet nad svou kariérou a profesním směrováním. Mnoho žen po mateřské, nebo přímo na ní, profesi změní – dovzdělávají se, absolvují různé kurzy apod. Proč nedat tuto šanci i muži?

NEVÝHODY:

Muž může dítě zručně nakrmit, nikoliv však kojit. Bude tedy nutné mléko ostříkávat nebo krmení řešit jiným způsobem.

U nesebevědomého a nevyrovnaného muže hrozí další pokles jeho sebevědomí a sebepřijetí. Zvláště v případě, že občas slýchá uštěpačné a rádoby vtipné poznámky a nemá širokou podporu i ocenění rodiny a přátel (mnohé ženy to důvěrně zají).

Žena, jejíž muž je na rodičovské dovolené, se může setkat s opovržlivými poznámkami typu „krkavčí matka, šílená kariéristka“ apod.

Muži na rodičovské dovolené bývají zábavnými a velmi kreativními rodiči, neplatí to však v domácnosti. Málokterý muž na „mateřské“ vám poskytne takový servis, jako byste poskytovala vy jemu. Zkrátka a dobře – uvařeno, vypráno, vyžehleno a svačinu do práce (spíše) nečekejte.

Možná vás někdy instinktivně píchne u srdce, když vaše ratolest poběží s každou bolístkou za tátou. Ale ruku na srdce, co bychom za to mnohé z nás daly, kdybychom měly takovéto vzpomínky.

Muž na rodičovské dovolené přerušuje kariéru, což může být u některých typů povolání problém. Někdy není tento problém faktický, ale spíše „papírový“ – jakási pomyslná kaňka na životopise.

Partnera vám budou na hřištích i pískovištích obletovat houfy maminek, zvláště je-li mužem zábavným, vtipným a pozorným. Jste-li žárlivá, připravte se na to, že bude mít nové kamarádky.

Po porodu bude v případě otce na rodičovské dovolené o něco více „papírování“ na úřadech.

Témata: Jen pro tatínka, Mužský vzor, Blízká osoba, Krkavčí matka, Česká společnost, Táta, Mateřský hormon, Marcela Vojířová
Mohlo by vás zajímat
Tyto zdravé vánoční recepty si děti zamilují. Vyzkoušejte perníčky nebo kokosové kuličky
Porod syna byl můj nejsilnější zážitek v životě, říká zpěvák Jan Smigmator
Proč nemůžeme rodit doma? A co vlastně chtějí domorodičky?
Jak naučit dítě správně a bezpečně bruslit. S výukou začněte po čtvrtém roce

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu