Maminka.czRodičovství

Táta, nebo děda? Čím starší otec, tím vyšší riziko autismu u dítěte, ukázal výzkum

Barbora Vajsejtlová 15.  9.  2021
Táta, nebo děda? Čím starší otec, tím vyšší riziko autismu u dítěte, ukázal výzkum
Máte pocit, že ženy by měly mít děti ve výrazně časnějším věku, zatímco muži mohou otcovství odkládat, jak dlouho chtějí? Tak jednoduché to ale není. Otcovství v pokročilejším věku je spojeno se spoustou otazníků.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Ze všech stran slyšíme, že ženy by neměly mateřství odkládat, protože pak stoupá pravděpodobnost problémů s otěhotněním a riziko vrozených vývojových vad. Často se k tomu také dodává, že ženy mají v tomto ohledu nevýhodu, protože muži mohou plodit děti klidně až do sta let. Jenže situace vůbec není tak jednoduchá a to, že je muž prakticky v jakémkoli věku schopen zplodit dítě, ještě neznamená, že je to dobrý nápad.

Početí je týmový sport 

Obvyklým argumentem obhajujícím starší otce je tvrzení, že zatímco plodnost žen je omezená věkem, muži mohou zplodit dítě v podstatě kdykoli a vzhledem k tomu, že dítě nenosí ve svém těle, nehrozí riziko vrozených vad a komplikací. Bohužel, i když tento předpoklad vědci mnohokrát vyvrátili, stále v obecném povědomí přetrvává. Například v roce 2018 udělali odborníci ze Stanfordu obrovský výzkum, během kterého prověřili čtyřicet milionů porodů. 

VIDEO: Patří otec k porodu?

Vrozené vady, porodní a zdravotní komplikace dávali do souvislosti s věkem rodičů a zjistili, že vyšší věk otců je spojen s větším rizikem komplikací, jako je třeba nízká porodní váha dětí či nutnost plicní ventilace po porodu. Pokud je otec starší než pětačtyřicet let, o čtrnáct procent stoupá riziko, že se jeho dítě narodí předčasně. U otců starších padesáti let existuje osmadvacetiprocentní pravděpodobnost, že bude dítě po porodu potřebovat intenzivní lékařskou péči. „Doposud se neustále mluvilo o vlivu mateřských faktorů na vrozené vady a zdravotní komplikace, ale náš výzkum jasně ukazuje, že zplození zdravého dítěte je týmový sport, ve kterém hraje důležitou roli i věk otců,“ uvedl Michael Eisenberg, jeden z autorů studie. 

Otcové stárnou 

Kromě toho vědci prokázali souvislost s odkládáním otcovství a rizikem vzniku autismu u dětí. Studie z roku 2016, která zkoumala téměř dva miliony dětí a jejíž výsledky byly publikovány v odborném magazínu Evolution, Medicine, and Public Health, zjistila, že čím starší je otec, tím vyšší existuje riziko, že se u jeho potomků rozvine autismus (dlouho se ještě spekuluje o možné souvislosti věku otců s rozvojem schizofrenie u jejich dětí, ale na tu zatím mezi odborníky neexistuje jednotný názor). 

Přestože se stále upozorňuje na zvyšující se věk matek a odborníci před tímto trendem varují, stejně tak stoupá v průběhu času i věk otců. Zatímco před čtyřiceti lety tvořili otcové starší čtyřiceti let pouhá čtyři procenta, v roce 2017 už to bylo deset procent. Podle odborníků to souvisí jednak s měnící se strukturou populace, jednak s „nastavením“ společnosti, která žije v dostatku a blahobytu. Páry proto odkládají rodičovství na dobu, až budou mít vybudovanou kariéru, budou zajištěné a dostatečně si užijí „svobodného“ života, cestování a podobně. Tento vzorec přitom platí nejen pro ženy, ale i pro muže. 

Vyčlenění z kolektivu 

Fyzická a zdravotní stránka otcovství v pokročilém věku však představuje pouze jeden z možných úhlů pohledu. „Otcovství v pokročilém věku je rozhodně dvousečné,“ říká psycholožka Eva Malá. „Na jednu stranu mají starší muži více zkušeností, a dá se tedy očekávat, že budou moudřejší a budou mít srovnané priority. Na druhou stranu už nemají tolik sil a často ani trpělivosti. Navíc mají zažité své stereotypy, které se mění tím hůř, čím je člověk starší.“

Častým argumentem pro podporu starších otců je tvrzení, že díky tomu, že jsou lépe finančně zajištění, tráví mnohem více času se svými dětmi než mladší tátové. Je sice pravda, že podle provedených průzkumů tráví současní otcové se svými dětmi nejvíc času v celé sledované historii (dokonce v průměru třikrát více času než předchozí dvě generace), ale tato skutečnost platí pro otce všech věkových kategorií. 

Děti starších matek jsou chytřejší! A další mýty o mateřství ve vyšším věku

Problémem přitom může být nejen věková propast mezi starším otcem a dětmi, ale i situace, kdy se má otec v pokročilém věku začlenit mezi ostatní otce. „Je zcela normální, že každá generace má své vlastní zájmy i úroveň aktivity. Ačkoli to samozřejmě není obecně platné pravidlo, starší otec může mít problémy s naladěním se na otce, kteří jsou mladší. Může se cítit z jejich společnosti vyřazen, těžce hledat společná témata a odmítat společné aktivity – a tím vlastně do jisté míry vyřazovat z kolektivu i své potomky,“ upozorňuje psycholožka. 

Zlom v pubertě 

Dokud jsou děti malé, obvykle si neuvědomují, že mají výrazně staršího otce než jejich vrstevníci, ale to se časem změní. „Nejpozději na počátku dospívání si děti uvědomí, že je jejich otec starší, než jsou otcové jejich kamarádů. Bohužel se dá očekávat, že k tomu přispějí i necitlivé poznámky ostatních dětí, které ten věkový rozdíl samozřejmě také vidí a vnímají a často i netaktně komentují,“ tvrdí psycholožka.

Puberta potomků bývá, podle odborníků, vůbec pro starší rodiče velmi problematickým obdobím. Nejde jen o klasické vymezování se dospívajících vůči autoritám, se kterými se pochopitelně potýkají všechny věkové kategorie rodičů. U starších rodičů k tomu ale často přistupuje poměrně specifická záležitost – a totiž, že se rodiče jen obtížně vyrovnávají s tím, že jejich potomci přestávají být malými dětmi. Často už mají dospělé (nebo téměř dospělé) děti z předchozího manželství a další dítě si pořídili s novou, mladší partnerkou.

Malé dítě je pro ně částečně potvrzením toho, že ještě nepatří „do starého železa“, a také si chtějí často vynahradit to, co u starších dětí třeba zanedbali. Mají proto tendenci věnovat dítěti přehnanou pozornost a těžce snášejí, že dítě dospívá a osamostatňuje se. To se zase zpětně může negativně odrazit na vývoji jejich potomka a průběhu jeho dospívání. Je proto mimořádně důležité povznést se nad své vnitřní strachy a omezení a nechat dítěti dostatečný prostor k osamostatňování a odpoutání se od rodičů. 
 

Tipy pro starší otce

Rodičovství v pokročilejším věku není vždycky jednoduché. Následující pravidla mohou starším tátům pomoct:

  • Neporovnávejte se s mladšími rodiči: Každý věk s sebou nese svá specifika, která nezměníte. Nebojujte s nimi a nesnažte se porovnávat s mladšími rodiči. Místo toho se stavte na těch pozitivech, která se k vašemu věku vážou, jako jsou například zkušenosti. 
  • Zůstaňte otevření: I když můžete mít vzhledem ke svému věku tendenci k jisté pohodlnosti, nedovolte, aby u vás převážila. Pokud máte udržet tempo se svými potomky, snažte se zůstat otevření vůči novým podnětům. Zajímejte se o aktuální dění a trendy. Vaše děti to rozhodně ocení. 
  • Zůstaňte fyzicky aktivní: S postupujícími roky je to sice čím dál tím těžší, ale rodičovství v pokročilém věku s sebou v tomto ohledu nese mnohem víc závazků. Udržujte se ve formě nejen sami pro sebe, ale především pro své děti. Čím dřív začnete, tím lépe. 
  • Buďte realističtí: Některé věci nezměníte, respektujte proto limity svého věku. Tím, že ze sebe budete dělat „diblíka“, rozhodně neomládnete. 
  • Žijte přítomností: Jednou z výhod vašeho věku by měla být schopnost rozlišovat podstatné věci od těch, na kterých tolik nezáleží. Využijte ji a snažte se vychutnat přítomné okamžiky. 


 

Témata: Časopis Maminka, Rodina, Výchova, Rodičovství, Otec, Autismus, Otcové, Výzkum, Blahobyt, Děd, Průběh času, Věk, Otcovství, Eva Malá, Děti, Táta, Pokročilý věk, Riziko
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Dcera Angeliny Jolie a Brada Pitta Shiloh: Na fotce ji nepoznáte! Z "kluka" je šarmantní teenagerka
Mrázková Dita
Děti slavných
Zpěvačka Katy Perry: 20 kilo navíc, odhalená prsa a neoholené nohy neřeším. Pro naši Daisy obětujeme s Orlandem všechno na světě!
Mrázková Dita
Slavné maminky
Před dětmi a po nich! Tohle jsou šokující proměny žen, které změnilo mateřství
kog
Rodina a vy
Gabriela Soukalová: Moc si přeji, aby dcera byla kliďas po tatínkovi
Mrázková Dita
Slavné maminky
Zpěvačka Rihanna porodila! S rapperem A$AP Rockym se raduje z prvního potomka
Formánková Simona
Rihanna
Od děvčátka k bohyni: Podívejte se na osm neskutečných proměn ženské sexuality
Zenklová Veronika
Fotografie
Rodiče, těchto 7 věcí přestaňte dělat. Nejlépe hned, přejí si pediatři
Procházková Simona
Děti a nemoci
Martina Pártlová otevřeně o mateřství: Podívejte se na její rozkošnou Stellu ve videu!
Víchová Tereza
Časopis Maminka