Maminka.czJen pro tatínka

Táta není máma, každý má svůj styl

4. 6. 2013
Táta není máma, každý má svůj styl
Přestože u nás stále ještě většinou o děti do 3 let věku pečuje matka, ani tatínkové v této roli nejsou žádnými nováčky. Rozhoduje spousta faktorů, ať už ekonomických či kariérních. Různost pohlaví a tím ovlivněný přístup k dětem a jejich potřebám je základem rodinného života a dětem velmi prospívá. Nic tedy není dobře ani špatně, stejně jako není problém, pokud některý z typicky ženských přístupů uplatňuje otec či naopak. Důležité je, že se oba přístupy doplňují, prolínají a respektují, i když to nezřídka může vést ke konfrontacím. Ale i ty ke zdravému rodinnému prostředí patří.

Péče o zdraví

Zatímco maminky většinou studují knihy péče o miminko a batole, radí se s kamarádkami a zapojují se do internetových diskusí, tatínkové obvykle zachovávají větší nadhled a detaily tolik neřeší. Jak například dokázal nedávný průzkum Poradenského centra Výživa dětí, v oblasti podpory imunity považují maminky za nejúčinnější kojení, a shodují se tak s názorem pediatrů. Tatínkové naopak podporu imunity příliš neřeší a sází na sportovnější přístup, který kombinuje přirozený kontakt s okolím a pobyt na čerstvém vzduchu. Nebezpečně často ale u obou rodičů shodně přetrvává v tomto směru mylná představa, že o imunitu dítěte je nutné se aktivně starat jen v prvním roce života.

Jak ale vysvětluje imunolog prof. Jan Krejsek z Fakultní nemocnice v Hradci Králové, imunitní systém se vytváří ještě mnohem déle a je žádoucí jeho rozvoj intenzívně podporovat i nadále: „V batolecím věku, tedy mezi ukončeným 1. a ukončeným 3. rokem života se dítě stále více pohybuje mimo rodinné prostředí, setkává se s vrstevníky i cizími dospělými, a to s sebou samozřejmě nese daleko vyšší expozici poškozujícím prvkům, především infekčním podnětům.“ Navíc je imunitní systém zatěžován již zmiňovaným očkováním. „Tyto okolnosti vedou ke zvýšené náchylnosti batolat k infekcím s následnou aplikací antibiotik. Ty samotné, spolu s infekcí, mohou imunitní systém batolete dále oslabit. Obrazně se uzavírá bludný kruh infekcí a léčby antibiotiky, který může oslabení dále prohlubovat“, upřesňuje prof. Krejsek.

Samostatnou kapitolou péče o zdraví je prevence úrazů. Obzvláště úzkostnější maminky mají často tendenci dítě chránit před všemi možnými riziky, což může dítěti bránit v rozvoji obratnosti, rychlosti a schopnosti reagovat. Samozřejmě není dobré riskovat a nad možným nebezpečím mávnout rukou, bránit ale tříletému dítěti v přirozeném dovádění jen proto, aby náhodnou neupadlo a neuhodilo se, má spíš negativní dopad. V tomto směru jsou rozdíly mezi mámou a tátou asi nejpatrnější. Tatínek je pro každou klukovinu a nějaké to rozbité koleno ho z míry nevyvede.

Strava

V období mezi 4. – 7. měsícem života už přestává k pokrytí všech potřebných živin stačit mateřské mléko a je nutné začít zařazovat první příkrmy. Zatímco maminka obvykle velmi pečlivě zvažuje pořadí a způsob zavádění nových potravin do jídelníčku, tatínek by zpravidla preferoval přestup rovnou k jídelníčku dospělých. Postupné rozšiřování jídelníčku je ale velmi důležité, a to především z hlediska vytváření vhodných chuťových preferencí a vysledování případných alergických reakcí.

Samozřejmostí by mělo být připravovat jídla bez dosolování a jakýchkoliv výrazných koření. Jestliže totiž dítěti začnete jako první nabízet přesolená a chuťově velmi výrazná jídla, těžko přijde na chuť např. zelenině. Jak vysvětluje nutriční terapeutka Hana Knížková z Poradenského centra Výživa dětí, příkrmy by se měly zavádět v přesně stanoveném pořadí. „Od ukončeného 6. měsíce bychom měli začít postupně zařazovat nemléčné příkrmy. Jako první by měl přijít na řadu zeleninový, poté maso-zeleninový, následně ovocný a nakonec ovocno-mléčný příkrm.“

Postupně se tak dítě opravdu propracuje k jídelníčku shodnému s dospělými členy rodiny, potrvá to ale řadu měsíců a není kam spěchat – obzvlášť pokud jídelníček zbytku rodiny není právě ukázkový. Pozor ale na častou chybu – ani po ukončení kojení a zařazení příkrmů nezapomínejte na mléčnou složku potravy! Měla by tvořit podstatnou část jídelníčku i v batolecím věku. Pokrývat ji můžete podáváním nedoslazovaných mléčných výrobků, vhodnými druhy sýrů, kaší nebo vhodně zvoleným batolecím mlékem (vyberete-li si takový, který obsahuje směs prebiotik GOS/FOS a LCP mastných kyselin, podpoříte tak navíc rozvoj imunity svého dítěte).

Oblékání

Oblékání je jednoznačně doménou žen! Vybírat minišatičky a k tomu padnoucí minibotičky je pro maminky opravdová radost. Nastrojené batole je prostě neodolatelné. Tatínek to ale neocení. Volil by spíš tepláky a triko, často bez ohledu na počasí. Potvrzuje to i paní Vlaďka, učitelka v pražské mateřské škole: „Tatínkové jsou ve vztahu k dětem naprosto úžasní. Pravda ale je, že pokud dítě do školky přivede táta, můžeme si být téměř jistí, že mu bude něco chybět – svetr, tepláky, rukavice…“, u maminek je to prý jinak: „U maminek se často setkáváme s opačnou situací – dítěti vše vzorně připraví, poskládá a předá přesné instrukce, který kousek oblečení je vhodný ke které činnosti. Někdy se bojíme hrát si v zahradě, protože si nejsme jistí, jestli běháme v tom správném kousku oblečení“, směje se Vlaďka.

Hraní, zábava

Jestliže oblékání je doménou žen, v oblasti hraní a zábavy rozhodně vedou tátové. Jejich bezprostřednost, nadhled a přirozená soutěživost je pro děti nenahraditelná. Zatímco s maminkou dítě splní všechny povinnosti – jídlo, hygiena, prohlídka u lékaře, s tátou si může bez zábran zasoutěžit, zasmát a přiučit se něco z dosud nepoznaných her. Pochopitelně to hodně záleží také na rozdělení rolí v domácnosti, není samozřejmé, že s dítětem do 3 let věku zůstává doma maminka a leží tak tíha každodenních povinností právě na ní.

Témata: Děti, Jen pro tatínka, Opravdová radost, Máma, Jan Krejsek, Nedávný průzkum, Táta, Cizí dospělý, Rozdělení rolí, Styl, Přirozený kontakt, Kaz, Bludný kruh, Hana Knížková, Rozbité koleno

Mohlo by vás zajímat
Maminkou roku 2020 je Kateřina Tichá! Kdo vyhrál jednotlivé kategorie?
Kdy mít další dítě: Brzo, nebo počkat? Pro a proti různých věkových rozdílů
Jak se konečně rozloučit s dudlíkem? Stačí jednoduchý trik. Inspirujte se!
Za tři dny bez plenek! Snadná a rychlá metoda, která stojí za vyzkoušení
Tři oříšky pro Popelku: Kuriozity z natáčení nejslavnější české pohádky
Maminka roku: Miluši Smékalové bylo 23, když se rozhodla postarat se o sourozence
Nejvyšší čas vytřídit hračky. Proč vadí, když jich mají děti moc?
Marie Doležalová: Celé léto jsem tajila, že znovu čekáme zázrak
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter

Horoskopy

Štír Nyní v sobě neskrýváte uměleckého ducha a děláte moc dobře, setkáte se nejen s ohlasem rodiny. Pokud se…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Miloš, Milouš, Saul

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné