Maminka.czČasopis Maminka

Tátou v každém věku

, Časopis Maminka
11. 8. 2010
Tátou v každém věku
Příroda je k ženám „nespravedlivá“. Jejich reprodukční období je narozdíl od mužů poměrně striktně omezeno. Jenže, opravdu je jim co závidět? A jak svou roli vnímají novopečení tatínkové ve věku dědečků?

Mezi celebritami je to poměrně rozšířená móda. Manželku, kterou si pořídili v mládí, kolem padesátky vyměňují za mladší model.

Opouštějí své děti-studenty vysokých škol proto, aby doma znovu měnili plenky a chlubili se při procházkách luxusními kočárky, které mohli své nové ratolesti pořídit. Jenže opravdu si tito pánové uvědomují, že třeba své potomky neuvidí vyrůstat, nepovedou je do školy a o promoci si mohou nechat jen zdát?

Co je vede k tomu, aby předávali svou genetickou informaci dál a místo zasloužené pohody si užívali bezesných nocí, starostí s prvními zoubky a další neuvěřitelný zmatek, který s sebou narození dítěte přináší?

Kdo udává styl?

Samozřejmě ti, co jsou nejvíc vidět - celebrity, politici a další hvězdy. Pokud tedy společnost uzná, že se tito VIP chovají vlastně normálně, budou tak chtít jednat i ti, o kterých se v bulváru nepíše.

Možná i váš otec nebo za čas váš manžel. Psychologové se shodují v tom, že pánové nad padesát let ale občas za odchod od své rodiny nemohou tak docela.

„Představte si muže, který se pomalu chystá na roli dědečka, jak mu přes cestu přeběhne dlouhonohá laň, něco málo nad dvacet, začne obdivovat jeho životní rozhled, zkušenosti a v neposlední řadě taktéž majetek, kterým její vrstevníci disponovat nemohou. Je pak jasné, že velice snadno podlehne volání lásky a pudů a přípravu na roli prarodiče velice ochotně vymění za pozici novopečeného tatínka,“ tvrdí psycholog Michal Koucký.

„Je také fakt, že jejich stávající manželky moc dané situaci nepomohou, protože se naopak do rolí babiček, byť akčních, vžívají poměrně snadno. Jako kdyby nevěděly, že jejich partneři jsou jako malí kluci (a takoví přece odjakživa byli), hraví a zkoumající, takže zestárnout se jim opravdu nechce.

Nejjednodušší recept? Omládnout s novou rodinou. Jen by si měl každý muž spočítat, kolik bude muset do takového nápoje mládí investovat finančně a emočně, a jestli se mu podobný extravagantní výstřelek na „stará kolena“ vlastně vůbec vyplatí...“

Jaká stará kolena?

Pravdou je, že čas, který je nám zde vyměřen, se stále prodlužuje. Výjimkou nejsou ani aktivní osmdesátníci, kteří pravidelně cestují. Díky dokonalé medicínské péči je padesátiletý muž vlastně ve středním věku a je pravděpodobné, že s trochou snahy překoná osmdesátku.

Možná tak své pozdní dítě uvidí nejen promovat, ale i zakládat vlastní rodinu.
Situace je tak vlastně stejná, jako když si například v devatenáctém století třicátník pořídil rodinu. I on byl od smrti vzdálen zhruba dvacet let a nikomu to nepřišlo zvláštní. Otázkou zůstává, jestli bude mít takový otec dost sil se svým potomkem jezdit na kole, na výlety apod., shodují se poradci pro mezilidské vztahy.

A realita?

Dámám, kterým zůstanou jen oči pro pláč a prázdné hnízdo proto, že odešly nejen děti, ale i manžel, doporučují psychologové investovat volný čas do sebe. Cestovat, bavit se, studovat. A hlavně nepropadat panice, že zůstaly samy. Pro snazší posun dál je dobré odchod partnera pojmout jako definitivní - v duchu mu vystrojit pohřeb a skončit tak jednu životní etapu.

Pánům, kteří odešli za hlasem svého zázrakem omládlého srdce, odborníci radí pravidelně navštěvovat svého lékaře a uvědomit si, že pokud nechtějí ze své mladé trofeje udělat v brzké době ošetřovatelku, měli by o sebe začít více dbát. Dnes je možná situace růžová, bude vás ale vaše třicátnice milovat i v okamžiku, kdy vám bude sedmdesát?

Nabídnete jí sex a peníze, nebo nudu a důchod? Nebojíte se, co si jednou vybere? Máte na to všechno opravdu sílu, nebo se jen chcete pochlubit před svými kamarády a kolegy v práci?

  • Odrážky
  • Odrážky
  • Odrážky
  • Odrážky

Odstavec mezi.

  1. Číslovaný seznam
  2. Číslovaný seznam
  3. Číslovaný seznam
  4. Číslovaný seznam

Indexy: O2, 23

Více se dočtete v aktuálním vydání časopisu Maminka.

Témata: Časopis Maminka, Jen pro tatínka, Výstřelek, Věk, Kaz

Mohlo by vás zajímat
Růstový spurt: období nenasytného kojence vás potká několikrát
Manžel začal hodně pít. Vadí mi, že to odnášejí děti. Co mám dělat?
Zavinovačka je skoro nutnost! Jak správně miminko zavinout?
Holky kradou krásu, s klukem přiberete! Opravdu se ta těhotenství liší?
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Miminko v manželské posteli? Nedělejte to, varuje tahle máma. Proč?
Mateřská dovolená 2018 – vše, co potřebujete vědět
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
11 symptomů, které prozradí, že jste těhotná

Horoskopy

Kozoroh Měli byste se více zajímat o stav svého bankovního účtu. Nebudete-li opatrní, brzo se dočkáte…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Miloslava, Grace, Fiona

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu