Maminka.czOtec

Tátova holčička a mámin chlapeček? Toto jsou 3 nejčastější mýty o otcích

Ivana Ašenbrenerová 16.  5.  2022
Zdroj: istock
Tátova holčička a mámin chlapeček? Toto jsou 3 nejčastější mýty o otcích | Zdroj: istock
Jaká je role otce v moderní rodině? Vydělává "jen" peníze a nikdy nemůže ve výchově nahradit matku? Když není u porodu, nebude mít k dítěti silné pouto? Vždy bude mít lepší vztah k dcerám než k synům? I tyhle mýty se pokusíme zbořit.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

MÝTUS PRVNÍ: 

OTEC SE NIKDY NEMŮŽE PODÍLET NA VÝCHOVĚ TAK JAKO MATKA 

Kdo to říká? Jasně že táta nemůže kojit, ale jen o kojení rodičovství a výchova dětí nejsou. Ženy jsou prý „lepší“, protože za to může hormon oxytocin, který muži neprodukují. Není ale žádný důvod, proč by táta nemohl být při výchově stejně tak dobrý jako máma.

VIDEO: Patří otec k porodu?

„Maminka dítě porodí, maminka ho kojí, ale vše ostatní mohou dělat oba. Někteří tátové se o děti starají dokonce víc než mámy. Existují děti, které vychovává jen táta. Je dost lidí, kteří mají lepší vztah s tátou než s mámou. Výchova dítěte není snadná věc, ale stejně tak pro tátu i pro mámu. Nejlepší je, když jsou na to dva, když se při výchově doplňují. Ale i sólo táta může být skvělý rodič,“ domnívá se psycholožka Tereza Beníšková.

MÝTUS DRUHÝ:

KDYŽ NENÍ U PORODU, NEVYTVOŘÍ SI K DÍTĚTI PEVNÝ VZTAH

Přítomnost otce u porodu je dnes běžná věc. I já jsem měla u všech tří porodů při ruce manžela, který mi byl oporou. Že by ale jen díky tomu byl jeho vztah k dětem silnější, to říct nemůžu. Myslí si to také Tereza Beníšková.

„Jeden den nemůže definovat vztah na celý život. Dříve tátové u porodu nebývali a také mívali se svými dětmi dobré vztahy. Je pravda, že když otec u porodu je, je to velmi specifický zážitek, vidět své dítě od úplného začátku. Ale když to tatínek nestihne, necítí se na to nebo o to nestojí maminka, protože je pro ni porod více ženská záležitost, je to v pořádku,“ říká psycholožka. 

GALERIE: Byli na dítě sami a jsou na to hrdí! Těchto 5 slavných otců vzalo výchovu do vlastních rukou

MÝTUS TŘETÍ: 

TÁTOVÉ MAJÍ LEPŠÍ VZTAH K DCERÁM

Tátova holčička, mámin chlapeček. Nemůžu soudit, mám totiž jen syny. Podle psycholožky je ale naštěstí pryč doba, kdy si tátové přáli jen syna a o dceru nestáli. „Ale také rozhodně neplatí, že mají otcové automaticky raději dcery než syny. Záleží na povaze otců a dětí. Dobrý táta má rád své děti stejně, byť každé jinak. Možná se o dceru táta víc bojí, má pocit, že ji musí víc ochraňovat. Ale k synovi i k dceři může mít táta stejně úžasný vztah,“ říká Tereza Beníšková. 

odborník

Mgr. Tereza Beníšková,

psycholožka, Pedagogicko-psychologická poradna Kadaň, pppuk.cz


 

Témata: Časopis Maminka, Porod, Výchova, Syn, Dcera, tatínek, Matka, Otec, Nejen pro tatínky, Otcové, mýtus, Vztah, Tereza Beníšková, Beníšková, Děti, Kadaň, Táta
Mohlo by vás zajímat
Nebojte se nechat děti ušpinit! Tyhle "bahenní" aktivity je zabaví na hodiny
Formánková Simona
Rodičovství
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Perličky ze žákovských knížek: Tyhle poznámky vás zaručeně pobaví, máte nějakou podobnou?
kog sim
Školák
Jak bolí porod, čím si ulevit a k čemu se dají přirovnat kontrakce? Zeptali jsme se duly
Formánková Simona
dula
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Syn se narodil hodinu po přijetí do porodnice, sama jsem mu nahmatala hlavičku: Jana se s námi podělila o porodní příběh i fotky
Formánková Simona
Vaše porodní příběhy
Markéta a porod miminka koncem pánevním: V hlavě jsem měla nastaveno, že se Anežka narodí přirozeně!
Víchová Tereza
Maminka v porodnici
Rychlá zeleninová polévka s krupičkou. Uvaříte ji za deset minut a děti si ji zamilují
redakce
Recepty
Pippa Middleton čeká třetího potomka: Co si zastánkyně zdravého životního stylu nehodlá odepřít ani u třetího těhotenství?
Mrázková Dita
Slavné maminky