Maminka.czOtec

Tátové jsou aktivnější než před deseti lety. Děti vodí na kroužky i k lékaři

19. 6. 2020
Dobrá zpráva! Vypadá to, že otcové se více zapojují do péče o děti i domácnost. Své potomky daleko častěji vodí na kroužky a pečují o ně, třeba je i večer ukládají ke spánku. Víc než dřív je můžete potkat i v ordinaci dětských lékařů. Vyplývá to z unikátního výzkumu Ligy otevřených mužů.

V neděli opět oslavíme Den otců a dobrou zprávou je, že čeští tatínkové se za posledních deset let daleko aktivněji zapojují do péče o děti: „Ukazuje se, že tátové se v poslední dekádě začali významně více zapojovat do péče o děti a jejich životní prostor. A to už od nejútlejšího věku. Například podíl mužů doprovázejících děti k lékaři se za posledních deset let zdvojnásobil,“ říká Lukáš Talpa z Ligy otevřených mužů, která provedla výzkum v dubnu 2020 ve spolupráci s agenturou Nielsen Admosphere. Zúčastnilo se ho 839 mužů – otců nezletilých dětí ve věkové kategorii 25–54 let. 

Tátové daleko častěji (oproti roku 2010) vodí děti na kroužky, nakupují potraviny, navštěvují s dětmi praktického lékaře, starají se o večerní hygienu dětí nebo o nemocné děti pečují. "Slábne jejich přesvědčení, že o nemocné děti se nejlépe dovede postarat matka, i když s tímto tvrzením stále souhlasí 77 % českých otců (v roce 2010 to však bylo 89 %)," uvádí výzkum. 

Pět obyčejných věcí, které by měli dělat dobří tátové se svými syny

Lepší se i zapojení otců do péče o nejmenší děti do dvou let. Ve větší míře se podílejí na takových činnostech, jako jsou koupání dětí, noční vstávání k dětem, přebalování nebo uspávání. Noční vstávání k dětem vůbec nevadí 64 % oslovených tatínků (v roce 2010 jich bylo jen 47 procent, kteří s tím neměli problém). 

„Za posledních deset let došlo k významnému posunu k modernímu pojetí otce jako angažovaného pečovatele. Více otců si dnes dovede představit, že by zůstalo s dítětem na rodičovské dovolené, a významně ubylo otců, kteří jsou pro tradiční dělbu práce, kdy se žena stará o děti a domácnost a muž vydělává,”  popisuje zjištění Hana Friedlaenderová z Nielsen Admosphere. 

Role dnešních mužů a otců: Co by se od nich měly děti naučit?

Muži stále zůstávají hlavními živiteli rodin. Příjem většiny z nich zůstává vyšší než příjem jejich partnerek. Přesto otcové více než dřív deklarují, že svým dětem dají nejvíce, pokud s nimi budou trávit svůj čas. Slábne přesvědčení, že dětem nejvíce pomohou, pokud je finančně zajistí. 

Otcovské volno vítají!

  • Od roku 2019 mohou otcové do šesti týdnů od narození svého dítěte čerpat týden státem placeného volna. Téměř 9 respondentů z 10 se domnívá, že otcovská dovolená je dobrým prostředkem pro upevnění pouta mezi otcem a dítětem.
  • Muži projevili zájem o rozšíření otcovské. Pouze 26 % otců stávající úpravu považuje za dostatečnou a 70 % by ji naopak nějakým způsobem rozšířilo. Ať už ve formě prodloužení nebo vyššího finančního krytí. 
  • Téměř čtvrtina otců také uvedla, že jejich firma žádné benefity v oblasti podpory péče o děti a pracovní flexibility nenabízí.
Den otců už za týden: Tipy na dárky, které udělají radost každému tátovi!
Mužství je v krizi. Potřebuje obnovit a zmoudřet, říká kouč Jan Bílý
Témata: Péče o dítě a jeho výchova, Otec, Slavní tatínci, Nejen pro tatínky, Dětský lékař, Výzkum, Táta, Nielsen Admosphere, Kroužky, Liga otevřených mužů, Dobrá zpráva, Lékař, Děti, Den otců, Lukáš Talpa, Péče

Mohlo by vás zajímat
Bez cenzury a hlavně vtipně: Život s malými dětmi přesně takový, jaký je
Dětem stačí jen třetina hraček. S čím si hrají jejich vrstevníci ve světě?
Marie Doležalová: Celé léto jsem tajila, že znovu čekáme zázrak
Nejkrásnější fotky porodů? Vyhrála holčička koukající na novorozeného bratra
Kdysi a teď: Po letech se znovu nafotili, veselé i dojemné snímky vás dostanou
Vendula Pizingerová: Těhotná ve dvaadvaceti a v osmačtyřiceti? V čem má být rozdíl?
Tohle nejím! 40 vážně podivných důvodů, kvůli nimž děti odmítají jídlo
To se nedá jíst, stěžují si mámy v porodnicích. Co jste dostaly na talíř vy?
Retro krása! Mateřská láska byla před 50 lety stejně sladká jako dnes

Horoskopy

Panna Pro nadřízeného jste atraktivní pracovníci, protože se dokážete i covidové době přizpůsobit. Extra to…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Svatoslav, Svatomír, Javier

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné