Maminka.czČasopis Maminka

"Víkendoví" tátové na baterky: Mohou být dobrými otci i partnery?

Jana Potužníková 7.  5.  2022
Ráno odejdou, večer se vrátí a únavou leda tak padnou na gauč. Jako partneři a tátové fungují především (nebo alespoň) o víkendech. Tátové na baterky. Jak se s nimi žije nám, jak našim dětem a jak i v takovém případě můžou být otci na maximum?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Na jedné straně se mluví o „evoluci českého otce“ a faktu, že naši muži nikdy nebyli zapojení do výchovy a chodu rodiny víc. Pravdou ale zůstává, že některé z nás mají vedle sebe partnera, který je spíš než cokoli jiného takový… „táta na baterky“. Jeho hlavním posláním se – dobrovolně, ale i nuceně, ve snaze zabezpečit rodinu – stala práce. Tráví v ní tolik času, že se pak sice těší domů, na rodinnou idylku, ale nemá čas ani energii ji spoluvytvářet.

Jenže pokud je muž takhle oddělený a doma všechno visí na jeho ženě, která se stará o děti, byt/dům, nedejbože i svou práci, tu vysněnou idylku po příchodu jen tak nenajde. Stane se spíš to, že se unavený chlap potká s unavenou ženskou. Přitom si obě strany spojují okamžik večerního setkání s vidinou nějaké úlevy a idealizují si moment setkání. On se těší na pohodlí, vypnutý telefon, klid, protože právě tahle vize ho motivovala vydržet celý den. Ale místo sladké náruče domova často narazí na podrážděnou „paní“, brečící děti, plus spoustu pokynů, které ho mají do chodu domácnosti zapojit. Protože ona se přece těší na to, až po celém dni kojení, žvatlání, vaření a uklízení, odevzdá alespoň děti muži, který měl tu výsadu a byl celý den pryč.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Více informací
Témata: Časopis Maminka, Výchova, Rodina, Otec, postava, Otcové, Kariéra a zaměstnání (poradna), revoluce, partnerka, partner, vzory, Děti, Aperio, Lom, Liga otevřených mužů, Baterka, Tíha, Únava, Táta, Dobrý otec, Lukáš Talpa
Mohlo by vás zajímat