Maminka.czČasopis Maminka

Tátové, nástup na porodní sály!

Adam Suchý 7.  7.  2009
Tátové, nástup na porodní sály!
Přítomnost mužů u porodu je dnes již něčím samozřejmým. Moderní trendy a osvěta dokonce způsobily, že se lidé pozastavují spíše nad tím, když některý z tatínků svou roli porodní asistentky s díky odmítne. Pravda ovšem je, že zdaleka ne všichni muži jsou na podobný zážitek připraveni.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Zatímco ještě před dvaceti lety se u nás přistupovalo k těhotným ženám podobně jako k těžce nemocným a porod zůstával striktně lékařskou záležitostí, dnes se z něj stala v podstatě věc veřejná. Rodící maminky jsou doprovázeny na sál nejen budoucími tatínky, ale i tchyněmi, babičkami a kamarádkami, přičemž možná není daleko doba, kdy bude pupeční šňůru přestřihávat trenér volejbalového týmu, jehož je rodička reprezentantkou. Ostatně, přednedávnem odrodil kdesi ve Španělsku svou vlastní matku šestiletý chlapec. Je skutečně přítomnost otce či jiného člena rodiny u porodu vždy přínosem? Osobně se domnívám, že i zde by mělo platit ono pověstné: všeho s mírou.

Jestli mě miluješ…

Říkává se, že těhotenství je rozhovor a těhotný je vždy pár, nejen žena. V první řadě by proto mělo platit, že účast muže u porodu by měla vyplynout ze vzájemného partnerského dialogu a měla by být dobrovolná. Pánové by měli zpozornět zvláště ve chvílích, kdy uslyší věty typu „Jestli miluješ mě a naše dítě, půjdeš k porodu!“, a dámy by si měly uvědomit, že podobnou manipulací sice možná dosáhnou svého, ale k rodinnému štěstí to příliš nepřispěje.

Muži by neměli podléhat ani stereotypům, i když jsou ve své podstatě chvályhodné a prospěšné: „U porodu byl kolega z práce, soused a brácha, tak to bych asi měl jít taky, jinak nebudu chlap a v hospodě se mi budou posmívat…“ Trendy se evidentně proměnily, ale k základním pravidlům by za každých okolností měla patřit svobodná volba. Jen muž, který k porodu opravdu chce jít, může být pro svou ženu skutečnou oporou a může přispět k větší pospolitosti a prohloubení vzájemných vztahů. Účast z povinnosti se jen málokdy ukázala jako prospěšná.

Ona mě tam nechce!

Stejně dobře ovšem může nastat i situace, kdy žena svého partnera u porodu jednoduše netouží mít. Muži, vězte, že to není projev sobectví či necitlivosti. Těhotná je vaše partnerka a dítě bude muset odrodit nakonec také ona a nikdo jiný. Chcete-li jí být tedy oporou, bude lepší respektovat její přání - samozřejmě ale i v tomto případě po domluvě a vzájemném probrání a pochopení svých postojů a potřeb. Pravda, zapáleného budoucího otce se takové rozhodnutí může dotknout, ale žena ho jistě nemyslí ve zlém a má pro něj své důvody. Ty ovšem na druhou stranu nemusí být vždy racionální nebo založené na realitě, takže vždy stojí za prozkoumání a za rozhovor!

Zastoupení otců u porodu dosahuje podle statistik v naší zemi až 80 %, což je natolik vysoké číslo, že podle mého názoru nemůže odrážet reálný zájem partnerů o vzájemnou porodní zkušenost. Jinak řečeno, je velmi pravděpodobné, že mnoho mužů chodí k porodu, aniž by to oni sami chtěli, nebo aniž by si to skutečně přály jejich partnerky. Někdy chce žena rodit úplně sama, jindy se bude cítit pohodlně spíše v přítomnosti své sestry nebo kamarádky. Ani na jedné z těchto variant není nic špatného, pokud rodičce pomůže a vyjadřuje její svobodnou vůli.

Zrození ve dvou

Jestliže se ovšem oba nastávající rodiče shodnou na tom, že není nic lepšího, než se při zrození nového života držet za ruku, nemělo by jim v tom už nic bránit. Potřebujete ještě další povzbuzení? Podle průzkumů si údajně otcové, kteří se zúčastnili porodu, vytvořili k dítěti intenzivnější vztah a více se podíleli na jeho výchově a péči. Přítomnost muže také pomáhá mírnit stres a lépe snášet kontrakce - a to nemusí být zdaleka všechno. Zatímco některé malé nemocnice se již právem pyšní nálepkou „Baby Friendly“ a atmosféra je v nich vpravdě rodinná, velké fakultní nemocnice svým přístupem ještě stále připomínají doby minulé, kde pevnou rukou a sytým hlasem všemu velela „Velká sestra“. A protože rodící žena nemá sílu ještě čelit protivnému personálu, je příjemné, když se může spolehnout na manžela, který usměrní nerudnou sestru do patřičných mezí. Většinou jde ale o „pouhou“ přítomnost. Jistě, je milé, když muž ženě podá pití, promluví s ní, namasíruje jí bolavé části těla. Ale pánové, mějte na paměti, že rozumné ženy od vás žádné zázraky nečekají a často se shodují v tom, že nejdůležitější pro ně byl pocit, že „ten chlap tam někde prostě byl“.

Co vás čeká?

Rodící pár by si měl nejen předem ujasnit své představy a očekávání, ale dobré je také vymezit si jistá pravidla fungování a seznámit se předem s nemocnicí, ve které se ten dlouho očekávaný zázrak nakonec stane. Některé nemocnice mají předem sestavená vlastní pravidla pro otce na porodním sále, jiné požadují předporodní kurz a podle jeho absolvování také vyměřují výši poplatků za účast u porodu. Ty osvícenější umožňují rodičkám přijít s vlastním porodním scénářem, ale není rozumné na něm trvat vždy a za všech okolností, protože někdy musejí zdravotníci improvizovat podle aktuálního zdravotního stavu matky a dítěte. Nezapomeňte, že se vždy jedná o dva životy a rozhodovat mohou vteřiny. Buďte připraveni na to, že některé věci nelze naplánovat. Porod může proběhnout rychle a bez potíží, ale například u prvorodiček se může protáhnout klidně na 24 hodin a vy budete zažívat roztodivnou směsici pocitů, která bude postupem času na hony vzdálená romantické představě usmívajícího se páru při zrození nového života.

Méně je někdy více

Odhodlaní otcové se někdy pokoušejí svou nejistotu a nervozitu maskovat tím nejméně vhodným způsobem - buďto poletují po celé nemocnici jako zuřiví reportéři CNN a snaží se zaznamenat na své kamery a fotoaparáty cokoli, co jen vzdáleně souvisí s porodem, nebo vystupují v roli odborných poradců, kteří pod vlivem kurzů a dostupné literatury předpokládají, že vědí o porodu více než přítomný zdravotnický personál. V každém případě tak svými aktivitami způsobují zmatek a přidávají starosti své ženě i všem okolo. Snažte se proto podobných situací vyvarovat a držte se při zdi. Vaše přítomnost a pohotovost zakročit bohatě stačí, víc se po vás nežádá.

Podobně kontraproduktivně působí i přítomnost otce-rodičky, tedy takového, který tvoří se svou ženou jedno tělo i jednu duši natolik, že s ní prožívá identicky celý průběh porodu. Skáče po balonu, prodýchává svou neexistující dělohu, hlasitě sténá a mnohdy upoutává víc pozornosti než rodící žena. Vždy si proto snažte uvědomit, že jste muž a důvod vaší přítomnosti je zcela odlišný od důvodů vaší ženy.

Mýty a realita

Účast mužů u porodu je opředena řadou pověr a historek, které běh času a lidová tvořivost natolik vepsaly do povědomí lidí, že je těžké se jich zbavit. Oblíbené jsou ty s omdlévajícími tatínky, ale přehnaný důraz se také klade na rovnítko mezi účastí u porodu a následnou ztrátu zájmu o sex ze strany muže. Jistě, je možné, že někteří muži hůře snášejí pohled na krev, a pokud opravdu chtějí vidět vše a do detailu, jejich první myšlenka po porodu se asi sexu týkat nebude, ale podobným nehodám lze velmi snadno předejít. Jedno z důležitých pravidel totiž praví, že mužovo místo je u hlavy partnerky, protože tam toho nejvíc zmůže a nejméně pokazí. A podle dalšího důležitého pravidla navíc platí, že být u porodu neznamená být tam po celou dobu a bez přestávky.

Z porodního sálu lze kdykoli odejít, o což můžete být nakonec požádáni i personálem v případě komplikací (klešťový porod, resuscitace a podobně). Po zvládnutém porodu budete společně prožívat neopakovatelný a nenahraditelný zážitek, který vašim vzájemným vztahům jistě prospěje, ale mějte na paměti i to, že být mužem u porodu zároveň automaticky neznamená být dobrým otcem a šťastným manželem. Otevřená vzájemná komunikace a respektování přání druhého jsou přinejmenším stejně důležité.


Maminčin odborník

PhDr. Adam Suchý klinický psycholog a psychoterapeut, vystudoval FF UP, pracuje ve FN v Olomouci, je šťastně ženatý, otec dvou dětí

Mezi námi muži

  • Účast muže u porodu by měla být dobrovolná a na základě přání obou partnerů
  • Nebýt u porodu není selhání
  • Důležitější, než být přímo u porodu, je být v dosahu
  • Držte se zpátky, respektujte požadavky své ženy a personálu
  • Účast u porodu nemusí zahrnovat jen příjemné pocity, může se objevit bezmoc, strach, stres a rozčarování
  • Mějte předem dostatek informací a proberte všechny možné alternativy
  • Prožít společně porod je úžasný, posilující a stmelující zážitek, ale není nutné jeho funkci přeceňovat
Témata: Časopis Maminka, Jen pro tatínka, Nástup na, Nástup, Běh času, CNN, Svobodná volba, Vysoké číslo, Adam Suchý, Pór, Náš, První myšlenka, Porodní sál, Vzájemná komunikace