Maminka.czČasopis Maminka

Tátové nejsou na draka!

, Časopis Maminka
24. 3. 2010
Tátové nejsou na draka!
Chcete si odpočinout, nechat si nabarvit vlasy nebo zajít s kamarádkami někam, kde nebudou překážet žádní chlapi? Nechte děti partnerovi, sbalte jim kufry a pošlete je třeba na hory!

Že si to neumíte představit ani v tom nejhorším snu? „Ani náhodou, ten můj by to v žádném případě nezvládl, děti by nejspíš umřely hlady a určitě by chodily celé dny ve stejných teplákách a mokrých punčocháčích,“ odmítá tenhle nápad rezolutně Zuzana (35) z Příbrami. „To já jsem všemi deseti pro. Praktikujeme to takhle už čtyři roky, vlastně od chvíle, kdy jsem přestala našeho syna Vítka kojit,“ říká naopak s úsměvem Jiřina (38) z Prahy. „Nejdříve jsem nechala tátu se synem odjet na víkend, ale od dvou let jezdí s klukem na hory dokonce na celý týden. Já vím, že se nemusím bát, vzhledem k tomu, že na manžela je spolehnutí.

A Vítek? Ten je nadšený, protože může s tátou dělat takové věci, které se mnou prostě nejdou nebo se mi nechtějí,“ říká Jiřina. Pokud jste ve svém rozhodování „pustit nepustit“ dítě jen s manželem nebo partnerem kamsi do horoucích pekel někde uprostřed a stále ještě váháte, nechte se inspirovat následujícími řádky - možná vám dají ten správný impulz.

K čemu je táta

Rozhodně nejen k tomu, aby chodil do práce a nosil domů peníze. Tátové ale umějí spoustu věcí sami od sebe, a nepotřebují k tomu partnerčiny rady. Ano, podle psychologů si tátové s malými dětmi hrát umějí, a dělají to jinak než mámy, což matkám často vadí. Podle dlouhodobého psychologického výzkumu odborníků z univerzity v Regensburgu (rok ukončení 2000) jsou přitom tátové citlivější, trpělivější, všímavější a pozornější. Děti citlivých otců měly podstatně menší problémy v partnerství než děti mužů, kteří se nechovali tak něžně. A něžnost matek?

Ta nehrála prakticky žádnou roli! „Jezdím už pátý rok se svou dcerkou Simonkou na týden na hory. Je to naprosto dokonalé. Sešli jsme se s partou podobně smýšlejících otců a vždycky si ten týden skvěle užijeme. Těch sedm dnů, co jsme se Simčou sami, považuju za něco naprosto fantastického. Jsem jí jednak více k dispozici, více si o ni dělám starost než v době, kdy je doma máma, přijímám všechny radosti i případné problémy na sto procent. Můj život není v tomto týdnu komplikovanější, jak by si někdo mohl myslet, ale je mnohem intenzivnější,“ říká Štěpán (40) z Prahy.

Tátové, zkuste to!

Je jedno, jestli máte syna nebo dceru, jsou to pořád děti, které vás potřebují. Společně můžete blbnout, prát se, dovádět, dělat si legraci, hrát fotbal, jezdit na kole nebo plavat. Zejména pak kluci potřebují mít ve výchově mužské vztahové osoby -tátové tak působí konstruktivně na jejich citovou rovnováhu, pocit vlastní hodnoty i na tělesné zdraví. Děti potřebují čas a prostor bez matek nebo jiných ženských osob, a také mámy by měly určitý čas trávit bez dětí, aby mohly dělat něco samy pro sebe, načerpaly sílu a vedle mateřství se cítily stále jako přitažlivé ženy. Děti si mezitím mohou vyzkoušet, jaké to je, když se o ně stará jen táta. Tátové si hrají s dětmi intenzivněji, jednají temperamentněji a jsou víc orientováni na pohyb. Měla byste mít na paměti, že spokojené dítě nemusí být v osm večer v posteli a nemusí si tepláky převlékat každý den. Pro dítě je prostě nejdůležitější to, že si může „svého tátu prožít“. Co to znamená? Prožít otce znamená mít příležitost s ním trávit více času, něco s ním dělat, sdílet s ním nejen to pozitivní, ale i negativní. Dítě potřebuje prožít, že tatínek je nejen silný jako Superman, ale že taky občas něco zapomene, že udělá občas něco špatně... i to je pro správný vývoj dítěte důležité.

Více se dočtete v aktuálním čísle časopisu Maminka.

Předplatné časopisu Maminka
Témata: Časopis Maminka, Jen pro tatínka, Příbram, NEJ, Drak

Mohlo by vás zajímat
Těhotenství jim navždy změnilo tělo. Není se za co stydět, vzkazují tyhle matky!
Úzkostné stavy se mohou projevovat různě. A co když je má celá rodina?
Maminka roku: Syn mi holil hlavu, smál se, já brečela, říká Andrea
Vše o preventivní onkologické cytologii. Chodíte pravidelně?
Otázky kolem přebalování: Jak často měnit plenku? Utírat, nebo umývat?
Matky jsou jak elitní vojáci ve výcviku, píše Marie Doležalová
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle nás nenapadlo!
Jsem obézní. V těhotenství jsem cítila ze strany lékařů odpor a styděla se
Proč pořád tak zlobí? Možná za to můžete vy! Ovládejte se

Horoskopy

Ryby Už na první pohled jde vidět, že nejste v dobré formě. Jedná se zejména o psychické strádání. Neberte…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Sáva, Sába

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu