Maminka.czČasopis Maminka

Tátové nejsou na draka!

, Časopis Maminka
24. 3. 2010
Tátové nejsou na draka!
Chcete si odpočinout, nechat si nabarvit vlasy nebo zajít s kamarádkami někam, kde nebudou překážet žádní chlapi? Nechte děti partnerovi, sbalte jim kufry a pošlete je třeba na hory!

Že si to neumíte představit ani v tom nejhorším snu? „Ani náhodou, ten můj by to v žádném případě nezvládl, děti by nejspíš umřely hlady a určitě by chodily celé dny ve stejných teplákách a mokrých punčocháčích,“ odmítá tenhle nápad rezolutně Zuzana (35) z Příbrami. „To já jsem všemi deseti pro. Praktikujeme to takhle už čtyři roky, vlastně od chvíle, kdy jsem přestala našeho syna Vítka kojit,“ říká naopak s úsměvem Jiřina (38) z Prahy. „Nejdříve jsem nechala tátu se synem odjet na víkend, ale od dvou let jezdí s klukem na hory dokonce na celý týden. Já vím, že se nemusím bát, vzhledem k tomu, že na manžela je spolehnutí.

A Vítek? Ten je nadšený, protože může s tátou dělat takové věci, které se mnou prostě nejdou nebo se mi nechtějí,“ říká Jiřina. Pokud jste ve svém rozhodování „pustit nepustit“ dítě jen s manželem nebo partnerem kamsi do horoucích pekel někde uprostřed a stále ještě váháte, nechte se inspirovat následujícími řádky - možná vám dají ten správný impulz.

K čemu je táta

Rozhodně nejen k tomu, aby chodil do práce a nosil domů peníze. Tátové ale umějí spoustu věcí sami od sebe, a nepotřebují k tomu partnerčiny rady. Ano, podle psychologů si tátové s malými dětmi hrát umějí, a dělají to jinak než mámy, což matkám často vadí. Podle dlouhodobého psychologického výzkumu odborníků z univerzity v Regensburgu (rok ukončení 2000) jsou přitom tátové citlivější, trpělivější, všímavější a pozornější. Děti citlivých otců měly podstatně menší problémy v partnerství než děti mužů, kteří se nechovali tak něžně. A něžnost matek?

Ta nehrála prakticky žádnou roli! „Jezdím už pátý rok se svou dcerkou Simonkou na týden na hory. Je to naprosto dokonalé. Sešli jsme se s partou podobně smýšlejících otců a vždycky si ten týden skvěle užijeme. Těch sedm dnů, co jsme se Simčou sami, považuju za něco naprosto fantastického. Jsem jí jednak více k dispozici, více si o ni dělám starost než v době, kdy je doma máma, přijímám všechny radosti i případné problémy na sto procent. Můj život není v tomto týdnu komplikovanější, jak by si někdo mohl myslet, ale je mnohem intenzivnější,“ říká Štěpán (40) z Prahy.

Tátové, zkuste to!

Je jedno, jestli máte syna nebo dceru, jsou to pořád děti, které vás potřebují. Společně můžete blbnout, prát se, dovádět, dělat si legraci, hrát fotbal, jezdit na kole nebo plavat. Zejména pak kluci potřebují mít ve výchově mužské vztahové osoby -tátové tak působí konstruktivně na jejich citovou rovnováhu, pocit vlastní hodnoty i na tělesné zdraví. Děti potřebují čas a prostor bez matek nebo jiných ženských osob, a také mámy by měly určitý čas trávit bez dětí, aby mohly dělat něco samy pro sebe, načerpaly sílu a vedle mateřství se cítily stále jako přitažlivé ženy. Děti si mezitím mohou vyzkoušet, jaké to je, když se o ně stará jen táta. Tátové si hrají s dětmi intenzivněji, jednají temperamentněji a jsou víc orientováni na pohyb. Měla byste mít na paměti, že spokojené dítě nemusí být v osm večer v posteli a nemusí si tepláky převlékat každý den. Pro dítě je prostě nejdůležitější to, že si může „svého tátu prožít“. Co to znamená? Prožít otce znamená mít příležitost s ním trávit více času, něco s ním dělat, sdílet s ním nejen to pozitivní, ale i negativní. Dítě potřebuje prožít, že tatínek je nejen silný jako Superman, ale že taky občas něco zapomene, že udělá občas něco špatně... i to je pro správný vývoj dítěte důležité.

Více se dočtete v aktuálním čísle časopisu Maminka.

Témata: Časopis Maminka, Jen pro tatínka, Příbram, NEJ, Drak

Mohlo by vás zajímat
Pět holek na krku! Jak se žije rodině s paterčaty?
Maminka roku: Čekala holčičku a věděla, že nepřežije!
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
VIDEO: Tohle těhotenství bylo největší překvapení mého života, říká herečka Petra Hřebíčková
Autismus u dětí: Pozor na první příznaky již u kojenců a batolat
Nechce se vám v noci vstávat k miminku? Nechte se inspirovat trikem téhle maminky!
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno

Horoskopy

Rak Povídání s rodinou bude vaší nejsilnější stránkou. Jeden člen se vám svěří s bolístkou a vy mu…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Květa, Rafael, Kveta

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné