Maminka.czVýchova

Těchto 5 věcí nikdy neříkejte vztekajícím se dětem, budou se vztekat ještě víc. Jak se místo toho zachovat?

Ivana Ašenbrenerová 30.  1.  2024
Pokud jste už někdy zažili, jak se vaše dítě vzteká, pak moc dobře víte, že utišit ho není vůbec snadné. Zastavit vztek je umění. Jak to zvládnout, abyste svého potomka ještě více nerozzuřili? Zapomeňte na následující fráze. Ty totiž situaci ještě zhorší.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Zvládat emoce vlastních dětí je někdy tou největší výzvou pro rodiče. A čím víc zvyšujete hlas, tím víc se situace vyhrocuje. Pokud se vaše dítě vzteká a je vzpurné, rozhodně nepomůžou následující věty. Jak říká psycholožka Jazmine McCoy, která se specializuje na poradenství pro rodiče, existují fráze, které by měly být rodičům zapovězeny. Pokud tedy nechcete, aby se dítě ještě víc vztekalo. Co tedy přestat říkat rozzlobenému dítěti?

VIDEO: Komunikace s dětmi: Zaveďte těchto 6 pravidel a budete si rozumět, radí koučka

Zhluboka se nadechni

Znáte to určitě sami, když se zlobíte a někdo vám řekne: Musíš se uklidnit... Jenže právě to je velice frustrující. Říct tedy dítěti, aby se zhluboka nadechlo, je vlastně ekvivalent fráze „uklidni se“. Jak říká psycholožka Jazmine McCoy: „Nikdo nemá rád pocit kontroly, zvláště když prožívá intenzivní emoce.“ A ano, platí to i pro děti. Seberegulace je dovednost, kterou se děti musí učit a kterou musí procvičovat. Když dítěti řeknete, aby se zklidnilo a zhluboka se nadechlo, očekávejte, že pokud je ještě malé, nedokáže tuto radu zpracovat. Místo toho povzbuďte dítě, aby přemýšlelo o tom, jak se cítí. Když to udělá, reagujte pozitivní zpětnou vazbou a odměnou. Co můžete tedy říct místo toho? „Právě teď prožíváš těžkou chvíli. Je normální, že jsi naštvaný. Zkusím se s tebou nadechnout, abychom pomohli tělu uklidnit se."

Co je to s tebou, proč se tak chováš?

Když se dítě vzteká, něco mu vadí nebo není s něčím spokojené. Nejhorší, co můžete v této chvíli udělat, je zpochybňovat jeho činy. Jak říká Jazmine McCoy: „Tyto typy otázek nevedou k řešení a často vyvolávají stud, odpojení a ochranu.“ Je důležité si uvědomit, že vaše dítě není ještě dostatečně zralé, aby přemýšlelo o svých volbách a základních problémech. Co můžete udělat místo toho? „Já vím, jsi z toho naštvaná. Až budeš připravená, ráda se dozvím víc o tom, co se s tebou děje a co potřebuješ.“ To umožní jednak dítěti zpracovat jeho emoce, jednak mu to dá pocit kontroly.

Reaguješ přehnaně, jsi moc citlivý

I tuhle větu jste už i vy pravděpodobně v životě několikrát slyšeli. Popravdě, když se necítíme dobře, je jasné, že obvykle reagujeme přehnaně nebo jsme přecitlivělí. Natož když jde o malé dítě. „I když je lákavé změnit jejich reakce na věci, které prožívají, není to to, co v tu chvíli potřebují děti slyšet. Jen to přilévá olej do ohně,“ varuje psycholožka. Co je dobré udělat místo toho? Vyjádřete pochopení, buďte zvědaví a zajímejte se o to, proč dítě vnímá situaci tak, jak ji vnímá, i když se ve vašich očích zdá malichernou. „Pro něj triviální není, když na ni reaguje vztekem,“ dodává odbornice. Můžete nabídnout alternativní řešení, například: „Proč místo bušení do židličky nezkusíme poskládat kostky dohromady?“ Tím odvrátíte pozornost, ale taky tím potlačíte jeho hněv.

Pokud nepřestaneš, nebude žádná televize ani zákusek

Stará známá ultimáta. Rodiče je velmi rádi používají, aby rozptýlili výbušnou situaci, ale ve skutečnosti ji zhoršují. Co můžete udělat místo toho? Pokud jde o důsledky, zvažte několik faktorů. „Možné důsledky jsou vhodné jedině tehdy, když jsou naplánovány předem a sdělíte je předem vašemu dítěti. Nesmíte je říkat v hněvu a měly by být v souladu s věkem a vývojovou fází dítěte,“ říká Jazmine McCoy.

Nevztekej se, podívej se na to z lepší stránky

I když se tahle fráze může jevit jako pozitivní, může to na dítě působit spíše opačně. Takže fráze typu "podívej se na to z lepší stránky" jeho vztek nevyřeší. Je mu pět, nemůžete po něm chtít, aby pochopilo obsah tohoto sdělení. Někdy nejlepší, co můžete udělat, abyste dítě zklidnili, je dát mu dostatek prostoru. Co tedy dělat? Vytvořte dítěti „klidný koutek“ ve vaší domácnosti, kam se může jít uklidnit. Do tohoto místa umístěte nějaké uklidňující předměty, které povzbuzují k reflexi a všímavosti. To poskytne dítěti prostor, v němž se může cítit bezpečně a kde může svoje emoce regulovat zdravým způsobem.

Chcete ze svého dítěte vychovat vítěze? Řiďte se těmito pravidly
Témata: Děti, Péče o dítě a jeho výchova, Výchova, Rodiče, Emoce, vztek, psycholožka, umění, Věta, Fráze