Maminka.czVýchova

Těchto 9 dovedností naučte děti co nejdříve. Usnadní jim celý život

Simona Procházková 14.  8.  2023
Jak zvládat běžné situace a dokázat se o sebe postarat, to se spousta dětí začne učit až v době dospívání. A to je pozdě. Nečekejte, až vaše ratolesti nastoupí na střední školu, a udělujte jim cenné lekce už od raného věku. Poděkují vám. Které praktické věci by děti určitě měly umět?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Umění rozhodování

Správné rozhodovací schopnosti patří mezi nejdůležitější životní dovednosti, bez kterých se nikdo z nás neobejde, pokud chce být úspěšný a spokojený jak v práci, tak v osobním životě. Dokázat vyhodnotit svá rozhodnutí, umět je obhájit a nést zodpovědnost za jejich důsledky, to naučte potomky klidně již v předškolním věku. Jak začít? Od základů.

Začněte trénovat s úplně jednoduchými rozhodnutími, například čokoláda versus vanilková zmrzlina, výlet na kole, nebo hřiště, hrát si s vláčky, nebo se stavebnicí? U školáků pak můžete využít systém odměn za správná a dobrá rozhodnutí a zároveň systém trestů za ta špatná. Raďte jim, proveďte je všemi důležitými kroky, pomozte důkladně zvážit všechny možnosti a zhodnotit klady i zápory. Konečné rozhodnutí ale nechte vždy na nich, aby na vlastní kůži potomci poznali, jak to všechno funguje.

VIDEO: Komunikace s dětmi: Zaveďte těchto 6 pravidel a budete si rozumět, radí koučka

Zdraví a správná hygiena

Vaše dítě není nikdy dost malé na to, abyste ho začali učit správným hygienickým návykům a tomu, jak pečovat o své zdraví. Ať je váš každodenní život sebehektičtější, důsledně dbejte na to, aby se děti vykoupaly, měly vyčištěné zuby, dohlížejte na to, aby si po použití toalety navykly mýt si ruce a aby měly každý den čisté spodní prádlo. Povídejte si o tom, co jíst a čemu se raději vyhýbat, zdůrazňujte, proč sladkosti nejsou tím nejlepším, co by si měly denně dopřávat, a tak dále. A od nejútlejšího věku jim nezapomeňte vysvětlovat (a do omrzení opakovat), proč je to vše tolik důležité pro jejich život.

Organizace času

Každý rodič dobře ví, jak nezbytné je umět dobře a účelně nakládat s časem, aby nestrádala rodina a zároveň abyste nezanedbávali zaměstnání ani vlastní potřeby a zájmy. Proto není na škodu zahájit co nejdříve výuku rozeznávání hodin. Dítě by mělo vědět, že musí dodržovat určitý časový rozvrh, je potřeba vstávat v určitou dobu, aby se ráno stihlo vypravit včas do školky nebo školy, že potřebuje vyšetřit čas na přípravu domácích úkolů, a když se to nepovede, nezbyde už žádná chvilka na hraní nebo sledování pohádek v televizi…

Příprava jídla

Dokonce i ty nejmladší děti se mohou naučit, jak připravit samostatně jídlo. Nemluvíme samozřejmě o večeři o pěti chodech, ale předškolákům už můžete s klidem svěřit například přípravu sendviče, prvňákům nebo druhákům ukažte, jak se ovládá mikrovlnná trouba. Poté, co děti získají v kuchyni určité sebevědomí, mohou začít zkoušet připravit jednoduchý rodinný oběd, udělat si vlastnoručně svačinu, kdy si vyberou suroviny, které uznají za vhodné, a zkombinují je podle své chuti. Nechte je připravit a naplánovat jídelníček na celý týden.

Nakládání s penězi

S výukou finanční gramotnosti začněte formou hry. Učte své děti počítat, pořiďte jim kasičky a vysvětlujte, jak je důležité šetřit, ukládat si finance stranou a mít o nich přehled. Se správou finančních prostředků mají občas potíže i dospělí, proto je už v raném dětství ten správný čas zdůraznit dětem hodnotu peněz, vysvětlit jim, k čemu jsou důležité, kde se berou, jak s nimi uvážlivě hospodařit, jak moudře a s rozvahou utrácet a proč je dobré dělat si rezervu pro všechny případy. Měly by co nejdříve pochopit, že když v obchodě neplatíte penězi, ale vytáhnete platební kartu, neznamená to, že nákup vlastně nic nestál. Budou pak mnohem lépe připraveny na dobu, kdy začnou vydělávat.

Jak vychovat šťastné dítě? S množstvím kroužků a podnětů štěstí nesouvisí, radí odbornice

Úklid jako návyk

Ano, někdy je pro rodiče mnohem jednodušší, když veškeré rozházené hračky, špinavé prádlo i nádobí uklidí sami. Nedělejte to! Pěstujte v dětech odmala smysl pro povinnost a nešetřete je, pokud jde o pomoc s úklidem a domácími pracemi. Nepromarněte tuto příležitost dříve, než si ratolesti zvyknou, že se nemusí snažit, protože nakonec stejně půjdete a uděláte všechno za ně. Je důležité, aby věděly, jak udržovat dům v čistotě, vždyť jednou budou mít svou vlastní domácnost, o kterou se budou muset starat.

Vypracujte rozvrh, který bude zahrnovat povinnosti a úkoly všech členů rodiny a také termíny, kdy mají být splněny. Samozřejmě s ohledem na věk potomků. Vyndat nádobí z myčky nebo prádlo z pračky, utřít po sobě rozlitou vodu v koupelně... Naházet hračky do koše, roztřídit lego nebo autíčka, to všechno dokáže už ani ne tříleté batole. Snažte se, aby u vás doma brali všichni denní úklid jako rutinu.

Prádlo se samo nevypere

Čím víc dětí, tím vyšší hory prádla, které v podstatě nikdy nezmizí. Nechcete se stát otrokem pračky, sušičky a žehlicího prkna? S praním a věšením prádla vám mohou pomáhat už batolata. Dítě ve školkovém věku už můžete naučit, jak prádlo složit, roztřídit podle barev a uklidit do skříně, školák zvládne již sám ovládat pračku a sušičku, zpočátku samozřejmě pod vaším dohledem. Ukažte mu, co znamenají potřebná tlačítka, kde se zastavuje přívod vody a jak se dávkuje prací prostředek.

Objednávání v restauraci

Jako rodiče, kteří jsou zvyklí dennodenně řešit vše, co souvisí s dětmi, vyřizovat za ně běžné provozní věci a starat se o jejich pohodlí, máme často sklon za ně také mluvit a rozhodovat. Platí to i v případě, kdy si zajdete společně na oběd do restaurace. Abyste vše zjednodušili a urychlili, bezmyšlenkovitě prostě objednáte rovnou také pro potomka. Nečekáte, až si rozmyslí, co by chtěl, neptáte se, přečtete bleskově menu, vyberete něco z jídel, se kterými nemá problém, a pak to objednáte. Zkuste ho nechat, ať to udělá sám. Bude to zábavné, bude se cítit důležitě, zvýší si sebedůvěru a získá další cennou zkušenost. Zároveň uvidí, že mu věříte a spoléháte na něj. Jen není na škodu připomenout, že je důležité pozdravit, slušně požádat a poděkovat.

Ranní vypravování

Již od batolecího věku se může dítko učit sebeobsluze. Vám to zjednoduší každodenní život a potomek bude lépe připraven na nástup do mateřské školy. Nechte ho (i za cenu pošramocených nervů, protože to někdy trvá) připravit a vybrat oblečení, přinést nočník (aby mu připomněl, že si na něj má před odchodem dojít). Ať se pokusí samostatně navlékat si ponožky, přetáhnout tričko přes hlavu, obout capáčky, učesat vlasy, pomůže vám nastavit budík nebo dát pastu na zubní kartáček.

 

Témata: Děti, Rodičovství, Rodina a vztahy, Rodina, Výchova, Péče o dítě a jeho výchova, Rodina a vy, Dospívání, Peníze, Střední škola, Prádlo, Pračka, Lego, Věk, Dovednost, Ratolest, Potomek
Mohlo by vás zajímat