Maminka.czPorod

Těhotenská abeceda

, Časopis Maminka
9. 11. 2009
Těhotenská abeceda
Čekáte miminko? Pak se připravte na několik krásných, ale občas také náročných okamžiků, které s sebou těhotenství přináší. Není to však nemoc, ale pouze jiný stav, ve kterém vás mohou zaskočit některé nepříjemnosti. Díky naší abecedě vás však nic nepřekvapí.

* Amniocentéza

Těhotným ženám, kterým vyjde v rámci vyhledávání vrozených vad a genetických odchylek z krevního testu (tzv. triple test nebo double i quadruplex test, podle zvyklostí laboratoře) pozitivní nález, je doporučen po konzultaci s genetikem odběr plodové vody – amniocentéza (AMC), která na 100 % odhalí případnou genetickou odchylku, například Downův syndrom.
Naprostá většina žen má nakonec výsledek amniocentézy negativní, i když čekání na něj nepatří k příjemným záležitostem. Proto se snažte myslet pozitivně a nestresovat se. Lékaři vám provedou také ultrazvukové vyšetření k vyloučení morfologických vad plodu, jako jsou například vady obličeje, srdce či žaludku. Tohle amniocentéza neumí... Pravděpodobnost „záchytu“ těhotných žen s předpokládanou genetickou odchylkou pomocí odběru krve je relativně nízká, ale procento žen, které podstoupí amniocentézu, je relativně vysoké. Je sice pravda, že při odběru plodové vody může dojít ojediněle k potratu (riziko je asi 1 % a spíše nižší), ale většinou probíhá bez komplikací. Amniocentéza se doporučuje všem ženám nad 35 let a také těm, v jejichž nejbližší příbuzenské linii se vyskytly nějaké vrozené vady – jako je například Downův, Edwardsův, Patauův či Turnerův syndrom.

* Alkohol

Lékařská doporučení jsou v současnosti jasná. V těhotenství se vyvarujte požívání alkoholu. Stejně jako u léků, cigaret, se i alkohol dostává přes placentu k miminku, které tak může poškodit. Častá konzumace alkoholu může vést k alkohol-feta syndromu, který mívají děti alkoholiček (zpomalený růst, poškození nervového systému atd.). Věděla jste, že první, kdo upozornil na neblahý vývoj plodu v případě častého požívání alkoholu, byl starořecký učenec Platon? Tento filozof doslova řekl: „Bylo-li počato dítě v alkoholovém opojení, objeví se u něj slabomyslnost a neposlušnost.“ V Kartágu dokonce platil zákon, který zakazoval novomanželům popíjet před svatební nocí a po ní alkohol! Ovšem na druhé straně, jedna až dvě sklenky piva nebo červeného vína týdně vás ani miminko určitě nezabije.

* Aromaterapie

Víte, že některé těhotenské neduhy se dají zvládnout aromaterapeutickou masáží, případně koupelí? Vybíráte-li si nějaký éterický olej, pak zvolte takový, který vám bude vonět. Existuje jich celá škála a váš nos je nejlepším vodítkem – nenechte se přesvědčovat o vhodnosti levandule, když vám voní růže, meduňka nebo heřmánek. Zkuste si vytvářet sama vhodné kombinace, které pohladí nejen vaši duši, ale i tělo. Aromaterapii lze využít nejen v těhotenství, ale i při porodu a později také v šestinedělí. Pozor, v prvním trimestru raději opatrně – neexistují sice žádné studie, které by naznačovaly, že éterické oleje ovlivňují negativně vývoj plodu v děloze, obecně však odborníci považují za bezpečnější začít s aromaterapií až ve druhém trimestru. Vyberte si takového terapeuta, který ví, jak těhotenství probíhá a jaké změny (fyziologické i emoční) jiný stav provázejí.

A jaké můžete použít éterické oleje? Nejznámější a nejpoužívanější jsou: levandule lékařská, mandarinka, bergamot, benzoe, eukalyptus, heřmánek římský, geránium, zázvor, citron, neroli, majoránka, palmorůžová, ravensara, růže, santal, pomeranč a ylang-ylang.
U citrusových olejů dejte pozor na jejich fototoxicitu, takže nechoďte na přímé slunce aspoň 12 hodin po použití na pokožku (jde o grapefruit, citron a bergamot). Éterické oleje pak lze míchat s vhodnými nosnými oleji lisovanými zastudena (mandlový, meruňkový, jojobový či šípkový).

* Anemie

Při jedné z prvních návštěv v těhotenské poradně vám lékař provede také vyšetření krve na chudokrevnost (anemii). Už na začátku těhotenství totiž mívají některé ženy s nedostatkem železa v krvi potíže. Pokud chybí tělu v malé míře, nemusíte o tom ani vědět, pokud je ale nedostatek velký, mohou se objevit takové příznaky, jako je bledost, únava, slabost, bušení srdce, dušnost, někdy dokonce i mdloby. Proto je nutné stav upravit správným a vyváženým jídelníčkem, případně podáváním železa ve formě tablet. Anemie může totiž způsobit při porodu i po něm velké krvácení. Dávejte také pozor na to, čím železo zapíjíte – pokud pijete například nápoje s kofeinem, množství vstřebávaného železa se sníží, na druhé straně potraviny s obsahem vitaminu C zase vstřebávání usnadňují.

* Auto

Přestože jste těhotná, nemusíte se zříkat svého oblíbeného cestování. Určitá rizika tu ovšem jsou a je dobré o nich vědět a snažit se jim pokud možno předejít. Pokud probíhá vaše těhotenství bez potíží, na kratší vzdálenosti cestujte podle libosti. Pokud máte nějaký ten problém, je lepší, když se cestování vyhnete. Jízda jakýmkoli dopravním prostředkem totiž vyvolává otřesy a větší otřes může dokonce způsobit děložní činnosti. Jste řidička?
Rozhodně pak nezapomínejte na použití bezpečnostních pásů, přestože máte pocit, že rostoucímu bříšku ublížíte. Naopak – riziko potratu je při kolizi v případě, že máte pás, mnohem nižší, než když ho mít nebudete. A jak se správně připoutat? Spodní popruh bezpečnostního pásu nesmí vést nikdy přes bříško maminky, umístěte jej co nejníž pod břichem. Popruh vedoucí šikmo nahoru má směřovat stranou vedle břicha a procházet mezi prsy.

Maminka Roku 2019
Témata: Těhotenství, Děti, Porod, Časopis Maminka, Novorozenec, Kojenec, Celá škála, Svatební noc, Ylang Ylang, Řidička, Turner

Mohlo by vás zajímat
Narodila se bez rukou. Lékaři byli pro potrat, rodiče ho odmítli
Eliánek spí od dvou měsíců ve svém pokojíčku, říká Dominika Mesarošová
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Proč pořád tak zlobí? Možná za to můžete vy! Ovládejte se
Nechci být otrokem dětí. Dva potomci stačí, říká Agáta Prachařová
Těhotenství jim navždy změnilo tělo. Není se za co stydět, vzkazují tyhle matky!
Marta Jandová: Dcera chodí do státní školy, na úkoly jsme připraveni
Kojení strašně bolí! Proč mě nikdo nevaroval, diví se Nikol Moravcová
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter

Horoskopy

Štír Ani finále příjemného říjnového týdne nebude fiasko, ba právě naopak. Seznámíte se s milou osůbkou,…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Lukáš, Lukas, Lucas

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu