Maminka.czČasopis Maminka

Těhotenská abeceda D

Ivana Ašenbrenerová 18.  2.  2010
Těhotenská abeceda  D
Připadá vám, že víte o těhotenství a porodu téměř vše? Nenechte se zmást, i vás může někdy překvapit něco nečekaného, s čím si nebudete vědět rady. Abyste ale byla připravená, podívali jsme se tentokrát na „déčkové“ záležitosti.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

* Děloha

Hlavní funkcí dělohy je zajistit vašemu miminku bezpečné prostředí pro růst a vývoj přibližně do 38.-40. týdne. Tedy do doby, kdy je už plod zralý pro samostatný život. Děloha je vlastně dutý orgán složený hlavně z hladké svaloviny a je uzavřena čípkem (hrdlem) děložním. Děložní čípek je válcovitý útvar, který ční do pochvy a jehož stav posuzuje lékař-gynekolog při pravidelném vyšetření. Děloha je do pánve zavěšena několika vazivovými pruhy. Krátce po vzniku těhotenství se začíná děloha zvětšovat, a to můžete pociťovat jako nepříjemné bolesti v bříšku. Růst dělohy také způsobuje napínání závěsného aparátu, především oblých vazů. To mohou někdy ženy vnímat jako píchavé nebo křečovité bolesti v podbřišku, které se podobají menstruačním křečím.

Jak děloha roste, bolesti se mohou stupňovat, což vůbec nemusí znamenat nějaké nebezpečí. Mohou se objevit v kterékoli fázi těhotenství, jsou způsobeny tím, jak děloha „pracuje“, a gynekologové je obvykle považují za normální. Ovšem bolesti nesmí být časté a většinou by měly pominout, když si na chvíli odpočinete. Pokud vám však bříško tvrdne častěji (asi 10x a častěji během dne, a to i v klidu, v první polovině těhotenství a zhruba 15x a vícekrát za den v druhé polovině), raději navštivte lékaře, mohlo by jít o něco jiného než o děložní činnost, například o zánět slepého střeva. A ještě malá zajímavost - víte, že děloha vyroste z původní velikosti hrušky do délky 30 centimetrů a její hmotnost se zvýší z 50 na 900 gramů?

* Dvojčata

V posledních letech přibývá těhulek, které čekají dvojčátka, a to také v důsledku asistované reprodukce. I proto považují lékaři takové těhotenství spíše za komplikované a rizikové. Mimo jiné s sebou přináší i možnost předčasného či komplikovaného porodu. Jednovaječná dvojčátka jsou „rizikovější“ než dvojvaječná. U jednovaječných je nutný zvýšený lékařský dohled, a to už v raném těhotenství. Dvojvaječná miminka se častěji sledují od 20. týdne, a to minimálně každé 4 týdny ultrazvukem, aby se lékaři přesvědčili, že se miminka vyvíjejí tak, jak mají, a v jejich vývoji nejsou žádné disproporce. Zajímá vás, kdy už gynekolog může s jistotou určit, že čekáte děťátka dvě? Pomocí ultrazvuku to lze stanovit asi v 8. týdnu gravidity (někdy dokonce i dříve). Pokud tedy čekáte dvojčátka, připravte se, že těhotenství bude trochu náročnější, takže uberte svoje aktivity, více odpočívejte a myslete na to, že maminkám vícečat hrozí častěji preeklampsie, těhotenská cukrovka či jiné komplikace.

* Dentální hygiena

V těhotenství nezapomínejte ani na své zuby. Pravidelné čištění pomocí kartáčku i zubní nitě či mezizubních kartáčků by mělo být dokonce samozřejmostí spolu s kontrolou u vašeho zubního lékaře. Ideální je, když navštívíte svého stomatologa ještě před otěhotněním a necháte si chrup pořádně zkontrolovat, opravit případné kazy a provést všechna možná vyšetření. Ví se, že v těhotenství vaše hormony kolísají, a to se projeví i ve změnách parodontu. Zánět dásní se může objevit už od druhého měsíce a svého vrcholu dosahuje v 8. měsíci. Výraznější problémy mají samozřejmě ty těhulky, které trpěly zánětem dásní ještě před otěhotněním. Věděla jste, že u maminek s onemocněním dásní dochází častěji k předčasnému porodu?

Častější potíže se zánětem dásní mívají také těhotné diabetičky. Pamatujte ale, že návštěva zubaře není nic nebezpečného - snad jedině rentgenovému vyšetření byste se měla vyhnout. Jinak je spousta zažitých tvrzení naprosto nepravdivá. Například že amalgám je škodlivý (jde o naprosto bezpečnou výplň) nebo že dítě připravuje maminku o vápník (ten je čerpán výlučně z potravy, kterou matka přijímá). Čistěte si zuby dvakrát denně 2-3 minuty měkkým kartáčkem a pastou s fluorem, používejte mezizubní kartáčky a dentální nitě a aspoň 2x po dobu těhotenství byste měla navštívit ordinaci svého zubaře.

* Dula

Ne všechny nastávající maminky vědí, že v tradici porodních bab pokračují nejen porodní asistentky a porodníci, ale také duly. Dula je starý řecký název, který se používá pro speciálně vyškolenou ženu, která poskytuje především psychickou (ale i fyzickou) oporu těhotným a rodícím ženám. Hlavním těžištěm její práce není poskytovat zdravotnickou službu ani suplovat práci porodníků či sester na sále (dula s nimi „jen“ spolupracuje), ale zejména psychicky podporovat maminku, která se právě chystá rodit. Samozřejmě jí také může poskytovat informace týkající se těhotenství a porodu i doby po něm, ale největší přínos duly je v tom, že maminky mají kromě personálu a partnera někoho, kdo je s nimi nepřetržitě a chápe, co se s nimi děje. Práce duly je práce placená, takže za ni musíte zaplatit.

Více se dočtete v aktuálním čísle časopisu Maminka

Témata: Časopis Maminka, abeceda, Největší přínos, Pravidelné čištění, Dentální hygiena, Pravidelné vyšetření, Menstruační křeč, Zubní nit, Rané těhotenství, Dentální nit, Rentgenové vyšetření