Maminka.czČasopis Maminka

Těhotenská abeceda D

Ivana Ašenbrenerová 18.  2.  2010
Těhotenská abeceda  D
Připadá vám, že víte o těhotenství a porodu téměř vše? Nenechte se zmást, i vás může někdy překvapit něco nečekaného, s čím si nebudete vědět rady. Abyste ale byla připravená, podívali jsme se tentokrát na „déčkové“ záležitosti.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

* Děloha

Hlavní funkcí dělohy je zajistit vašemu miminku bezpečné prostředí pro růst a vývoj přibližně do 38.-40. týdne. Tedy do doby, kdy je už plod zralý pro samostatný život. Děloha je vlastně dutý orgán složený hlavně z hladké svaloviny a je uzavřena čípkem (hrdlem) děložním. Děložní čípek je válcovitý útvar, který ční do pochvy a jehož stav posuzuje lékař-gynekolog při pravidelném vyšetření. Děloha je do pánve zavěšena několika vazivovými pruhy. Krátce po vzniku těhotenství se začíná děloha zvětšovat, a to můžete pociťovat jako nepříjemné bolesti v bříšku. Růst dělohy také způsobuje napínání závěsného aparátu, především oblých vazů. To mohou někdy ženy vnímat jako píchavé nebo křečovité bolesti v podbřišku, které se podobají menstruačním křečím.

Jak děloha roste, bolesti se mohou stupňovat, což vůbec nemusí znamenat nějaké nebezpečí. Mohou se objevit v kterékoli fázi těhotenství, jsou způsobeny tím, jak děloha „pracuje“, a gynekologové je obvykle považují za normální. Ovšem bolesti nesmí být časté a většinou by měly pominout, když si na chvíli odpočinete. Pokud vám však bříško tvrdne častěji (asi 10x a častěji během dne, a to i v klidu, v první polovině těhotenství a zhruba 15x a vícekrát za den v druhé polovině), raději navštivte lékaře, mohlo by jít o něco jiného než o děložní činnost, například o zánět slepého střeva. A ještě malá zajímavost - víte, že děloha vyroste z původní velikosti hrušky do délky 30 centimetrů a její hmotnost se zvýší z 50 na 900 gramů?

* Dvojčata

V posledních letech přibývá těhulek, které čekají dvojčátka, a to také v důsledku asistované reprodukce. I proto považují lékaři takové těhotenství spíše za komplikované a rizikové. Mimo jiné s sebou přináší i možnost předčasného či komplikovaného porodu. Jednovaječná dvojčátka jsou „rizikovější“ než dvojvaječná. U jednovaječných je nutný zvýšený lékařský dohled, a to už v raném těhotenství. Dvojvaječná miminka se častěji sledují od 20. týdne, a to minimálně každé 4 týdny ultrazvukem, aby se lékaři přesvědčili, že se miminka vyvíjejí tak, jak mají, a v jejich vývoji nejsou žádné disproporce. Zajímá vás, kdy už gynekolog může s jistotou určit, že čekáte děťátka dvě? Pomocí ultrazvuku to lze stanovit asi v 8. týdnu gravidity (někdy dokonce i dříve). Pokud tedy čekáte dvojčátka, připravte se, že těhotenství bude trochu náročnější, takže uberte svoje aktivity, více odpočívejte a myslete na to, že maminkám vícečat hrozí častěji preeklampsie, těhotenská cukrovka či jiné komplikace.

* Dentální hygiena

V těhotenství nezapomínejte ani na své zuby. Pravidelné čištění pomocí kartáčku i zubní nitě či mezizubních kartáčků by mělo být dokonce samozřejmostí spolu s kontrolou u vašeho zubního lékaře. Ideální je, když navštívíte svého stomatologa ještě před otěhotněním a necháte si chrup pořádně zkontrolovat, opravit případné kazy a provést všechna možná vyšetření. Ví se, že v těhotenství vaše hormony kolísají, a to se projeví i ve změnách parodontu. Zánět dásní se může objevit už od druhého měsíce a svého vrcholu dosahuje v 8. měsíci. Výraznější problémy mají samozřejmě ty těhulky, které trpěly zánětem dásní ještě před otěhotněním. Věděla jste, že u maminek s onemocněním dásní dochází častěji k předčasnému porodu?

Častější potíže se zánětem dásní mívají také těhotné diabetičky. Pamatujte ale, že návštěva zubaře není nic nebezpečného - snad jedině rentgenovému vyšetření byste se měla vyhnout. Jinak je spousta zažitých tvrzení naprosto nepravdivá. Například že amalgám je škodlivý (jde o naprosto bezpečnou výplň) nebo že dítě připravuje maminku o vápník (ten je čerpán výlučně z potravy, kterou matka přijímá). Čistěte si zuby dvakrát denně 2-3 minuty měkkým kartáčkem a pastou s fluorem, používejte mezizubní kartáčky a dentální nitě a aspoň 2x po dobu těhotenství byste měla navštívit ordinaci svého zubaře.

* Dula

Ne všechny nastávající maminky vědí, že v tradici porodních bab pokračují nejen porodní asistentky a porodníci, ale také duly. Dula je starý řecký název, který se používá pro speciálně vyškolenou ženu, která poskytuje především psychickou (ale i fyzickou) oporu těhotným a rodícím ženám. Hlavním těžištěm její práce není poskytovat zdravotnickou službu ani suplovat práci porodníků či sester na sále (dula s nimi „jen“ spolupracuje), ale zejména psychicky podporovat maminku, která se právě chystá rodit. Samozřejmě jí také může poskytovat informace týkající se těhotenství a porodu i doby po něm, ale největší přínos duly je v tom, že maminky mají kromě personálu a partnera někoho, kdo je s nimi nepřetržitě a chápe, co se s nimi děje. Práce duly je práce placená, takže za ni musíte zaplatit.

Více se dočtete v aktuálním čísle časopisu Maminka

Témata: Časopis Maminka, abeceda, Rané těhotenství, Pravidelné čištění, Největší přínos, Dentální nit, Zubní nit, Menstruační křeč, Pravidelné vyšetření, Rentgenové vyšetření, Dentální hygiena
Mohlo by vás zajímat
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
GALERIE: Naštvaní důchodci, kteří snědli všechnu moudrost světa. Tato miminka vás dostanou!
Mrázková Dita
Galerie
Vyroste z toho? Zploštělá hlavička miminka není jen vada na kráse
Láchová Michaela
Psychomotorický vývoj
První těhotný muž světa porodil 3 děti. Nechtěl jsem zůstat lesbickou ženou, opačné pohlaví je pro mě přirozenější, říká
Formánková Simona
transgender
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Použitý kondom nebo ojetá pneumatika? Tyhle těhotenské fotky jsou kreativní až za hranu! Posuďte sami
Formánková Simona
Galerie
Tajemná linea nigra: Co znamená hnědá čára uprostřed těhotenského bříška?
Machová Martinasim
Těhotenství
Princ George nebo princezna Charlotte jako dospělí: Jak se promění tváře dětí z královských rodin za několik let?
Formánková Simona
Galerie
Nejmladší matka ve Velké Británii otěhotněla už v 11 letech! Dceru jí odebraly úřady, dodnes se s tím nevyrovnala
Mrázková Dita
Životní příběh