Maminka.czČasopis Maminka

Těhotenská abeceda C

Ivana Ašenbrenerová 26.  1.  2010
Těhotenská abeceda C
Nevíte, co znamená to či ono slovíčko v těhotenské průkazce? Nevadí, my vám vše rádi vysvětlíme. Tentokrát pokračujeme písmenem C.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

* Cervix skóre

Tak tohle cizí slovo budete asi v těhotenství slýchat poměrně často. Cervix neboli děložní hrdlo bude vašeho gynekologa zajímat pokaždé, když do poradny přijdete. Pomocí tohoto vyšetření lékař posoudí stav vašeho děložního hrdla. Není totiž důležitá jen jeho délka či prostupnost. Proto se zavedlo tzv. cervix skóre (nemá vážně nic společného se sportovním utkáním), pomocí kterého je možné číselně ohodnotit jednotlivé faktory - délku čípku, konzistenci, prostupnost, směřování a rozšíření dolní části dělohy. Jedná se o důležitý ukazatel. Skóre se sečte a sledují se hlavně jeho dynamické změny v čase. Pokud vám však někdo řekl, že cervix skóre neodpovídá týdnu těhotenství, nemusíte ještě začít panikařit. Tohle měření je spíše méně přesné, lékaři ho doplňují ultrazvukovým vyšetřením. Máte-li tedy jednu hodnotu cervix skóre „mimo tabulku“, nemusí to nutně znamenat, že vám hrozí předčasný porod. Nicméně, zřejmě vás bude váš ošetřující lékař častěji sledovat a hlídat. Obvykle ale bývá ještě v 7. lunárním měsíci cervix skóre „nulové“ -tedy nález na děložním čípku je klidový.

* Cukrovka

Těhotenská cukrovka vzniká v průběhu těhotenství a ve většině případů po porodu vymizí. Jakýkoli typ cukrovky v těhotenství zvyšuje riziko komplikací - a to nejen pro budoucí maminku, ale také pro plod. Důležité je tedy sledovat průběžně hladinu cukru v krvi, aby nedošlo k silné hypoglykemii, která se projevuje křečemi, chvěním, pocením, dokonce blouzněním. Je to stav, který se musí hned ošetřit, jinak by mohlo dojít k úmrtí plodu nebo i matky. Žena, která trpí těhotenským diabetem, je vystavena riziku vysokého krevního tlaku, preeklampsie a eklampsie, různých infekcí, obtížného porodu. Onemocnění může vést také k narození přerostlého miminka s abnormálně velkými, avšak nezralými orgány. A kdy se na ni přijde?

Objeví se většinou po 15. týdnu těhotenství a zjistí se při tzv. „zátěžovém testu“, který by se měl provádět automaticky u každé těhotné ženy. Pokud vám lékař řekne, že trpíte těhotenskou cukrovkou, je důležité dodržovat určitá preventivní opatření, mezi něž patří zejména dieta. Měla byste vypustit sladkosti a denně nepřijmout více než 250 g sacharidů. Ale pozor, nejsou to jen dortíky a sušenky, ale také vše, co je z mouky. Jídelníček by měl být pestrý a racionální. Pokud tuhle dietu dodržíte, žádná rizika pro dítě ani pro vás nehrozí. Budete pravidelně docházet do diabetologické poradny a budou vám zjišťovat hodnotu glykemie před jídlem a po něm. Pokud vám dietní režim nezabere, budete si muset po přechodnou dobu píchat inzulin.

* Cvičení v těhotenství

Víte, že ženy, které pravidelně cvičí v prvním trimestru, lépe zvládají hormonální změny, únavu, nevolnosti a dokonce i změny nálad? Pokud jste patřila mezi náruživé sportovkyně, je lepší s tím nepřestávat, ale naopak pokračovat, protože v opačném případě byste mohla více přibírat na hmotnosti. Necvičila jste předtím? Poraďte se s lékařem o vhodné tělesné aktivitě - ideální je těhotenská jóga (tzv. gravijóga), obyčejná chůze (spojte např. s procházkami s partnerem) či plavání (pozor na výběr bazénu!). Gravijóga je skvělá věc, protože vás naučí meditovat a dýchat, což určitě využijete při samotném porodu. Ať už si vyberete cokoli, myslete ale na své miminko v bříšku. Těhotenství pak rozhodně není dobou pro rizikové sporty - takže skoky, rychlý běh, spinning, sjezdové lyžování nebo snowboard, to raději vynechejte a vraťte se k tomu až po porodu. Z lyžování lze snad doporučit jen běžky -a to skutečně jen lehkým tempem v dobře upravené stopě. Kochejte se a dělejte jen to, co vás baví a co vám a vašemu bříšku dělá dobře! Nevíte, co si vybrat? Pro těhulky existuje řada speciálních kurzů, které nabízejí cvičení jako přípravu na porod, jógu nebo cvičení ve vodě.

* Citlivé prsy

Určité znaky vám již brzy na začátku prozradí, že jste těhotná. Například bolestivé prsy jsou jedním z příznaků počínajícího těhotenství. Mnohdy bývají spolehlivým ukazatelem hormonálních změn v těle, ovšem bolestivost prsů se vyskytuje i u žen, které právě menstruují. Zhruba v 5. lunárním měsíci začíná mléčná žláza těhotné ženy pracovat -zvyšuje se prokrvení prsů a na kůži jsou vidět prosvítající žilky. Prsy jsou zduřelé a velmi citlivé. O měsíc později pak začíná mléčná žláza produkovat tzv. mlezivo (neboli kolostrum), což je vodnatá tekutina, která se objevuje především při masáži prsů. Prsy tedy při masážích raději vynechejte, stimulací bradavek si můžete „přivolat“ kontrakce. Pokud máte vpáčené bradavky, poraďte se s lékařem, jak je správě stimulovat, abyste po porodu mohla bez problémů kojit.

* Císařský řez

Je dnes nejčastějším tzv. operačním porodem u nás. Pro maminku je asi šestkrát rizikovější než samovolný porod. Důvodem pro císařský řez je pouze ohrožení zdraví maminky, dítěte nebo obou současně. Pokud jste poprvé rodila „císařem“, neznamená to nutně, že byste podruhé musela rodit stejně. Tzv. plánovaný císařský řez se provádí v době, kdy ještě nenastaly porodní bolesti. Výhodou je, že znáte přesně den i hodinu, kdy porodíte.
V případě neplánovaného císařského řezu vlastně ani nevíte, že tak porodíte - ale bát se nemusíte. Pokud nebudou žádné jiné problémy, můžete rodit při vědomí, tedy jen v částečné anestezii (s epidurálem). Je to fajn hlavně proto, že můžete vidět své miminko v okamžiku narození a radovat se z něj. V případě „epidurálu“ může být přítomen i tatínek (stojí u hlavy rodičky). Nekomplikovaný císařský řez trvá asi 45 minut, po skončení je každá maminka sledována na JIP, kam jí nosí dětské sestry miminko k přikládání. Zhruba po 24 hodinách je pak maminka přeložena na normální oddělení šestinedělí. Domů se po císařském řezu chodí čtvrtý nebo pátý den.

Témata: Časopis Maminka, Sportovní utkání, Cizí slovo, Mléčná žláza, Skvělá věc, Těhotenská jóga, Cervix skóre, Sjezdové lyžování, Prostupnost, Počínající těhotenství, Abeceda
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Dcera Angeliny Jolie a Brada Pitta Shiloh: Na fotce ji nepoznáte! Z "kluka" je šarmantní teenagerka
Mrázková Dita
Děti slavných
Galerie: "Pneumatiky", strie, celulitida? Známé i neznámé mámy ukázaly svá těla v plavkách a nedostatky neřeší
Mrázková Dita
Mámy v plavkách
Rodiče, těchto 7 věcí přestaňte dělat. Nejlépe hned, přejí si pediatři
Procházková Simona
Děti a nemoci
Adoptovala tři děti, aby si splnila sen o velké rodině. Co o nich potom zjistila, je k neuvěření!
Formánková Simona
Příběhy
Před dětmi a po nich! Tohle jsou šokující proměny žen, které změnilo mateřství
kog
Rodina a vy
GALERIE: Princezna Charlotte nebo princ George jako dospělí? Neuvěříte, jak budou vypadat děti královských rodin za pár let
Formánková Simona
Galerie
Od děvčátka k bohyni: Podívejte se na osm neskutečných proměn ženské sexuality
Zenklová Veronika
Fotografie
Tahle máma dala svému synovi ďábelské jméno. A teď jí vyhrožují smrtí!
Mrázková Dita
Netradiční jména