Maminka.czTěhotenství

Těhotenská abeceda F

Ivana Ašenbrenerová 21.  5.  2010
Těhotenská abeceda F
Zajímá vás, které problémy či radosti začínající na písmenko „f“ vás mohou během gravidity potkat? Abyste na ně byla připravená, pořádně se na ně podíváme.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

* Falešná gravidita

Jsou ženy, které vykazují příznaky těhotenství, ale ve skutečnosti gravidní nejsou. Jak se to projevuje? Nedostaví se menstruace, ubývají na váze, trpí ranní nevolností a citlivostí prsů. Některé ženy dokonce pociťují pohyby plodu.

Ovšem po vyšetření ultrazvukem jsou její pánevní orgány bez jakékoli známky gravidity a děloha má naprosto normální velikost. Tyto příznaky někdy znamenají mimoděložní těhotenství, cystu nebo zamlklý potrat. Vždy je tedy nutné lékařské vyšetření, abyste měla jistotu, o co jde. Tento syndrom také velmi často pociťují ženy, které si toužebně přejí otěhotnět a mít vlastního potomka, ale nedaří se jim to. Pak je načase vyhledat odbornou pomoc buď psychologickou, nebo navštívit kliniku, kde se specializují na léčbu neplodnosti.

* Farmakologické metody

U porodu je možné vybrat si mezi farmakologickými a nefarmakologickými formami tišení bolesti. Záleží jen na vás, jak si přejete svůj porod prožít. Důležitý faktor je i práh vaší bolestivosti. Mezi „přirozené“ metody patří kromě jiných audioanalgezie, akupunktura, akupresura, masáže, hydroanalgezie (porod do vody) a různé alternativní polohy. Rozhodnete-li se pro terapii medikamentózní, vybírat můžete například mezi inhalační analgezií, fytoterapií, aromaterapií, intravenózní analgezií, epidurální analgezií a řadou dalších.

Ke každé rodičce je nutné přistupovat individuálně. Ideální je, když máte ještě před porodem nějakou představu o tom, jaké možnosti tišení bolesti existují a které byste chtěla při porodu využít. Porodní sály jsou dnes většinou vybaveny tak, že mohou nabídnout téměř vše z toho, co byste si přála. Vždy byste měla mít možnost svou představu během porodu změnit.

Nikdo učený z nebe nespadl, takže ani nemůžete dopředu vědět, jak budete bolest snášet. Většina analgetik podávaných během porodu má poměrně vysokou účinnost – pohybuje se mezi 40 a 90 % (nejvyšší má epidurální analgezie).

Rozhodnutí je tedy na vás. Informujte se předem například u své porodní asistentky, duly nebo na porodním kurzu, co všechno je možné využít.

* Falešné kontrakce

Zejména na konci těhotenství vás mohou překvapit pravidelné nebo nepravidelné děložní kontrakce, které však neznamenají začátek opravdového porodu. Jsou samozřejmě podobné „skutečným“ kontrakcím, jen se liší v tom, že se při nich nerozšiřuje děložní hrdlo. Bývají relativně bezbolestné a často nepravidelné. Hlavním znakem je, že nenabývají na intenzitě, délce trvání a frekvenci. Říká se jim Braxtonovy-Hicksovy kontrakce a pomáhají stažení a rozšíření děložního hrdla. Tím jej připravují na začátek porodu.

* Fenylketonurie

Jde o dědičnou metabolickou poruchu, k níž dochází zhruba u jednoho z 12 000 živě narozených dětí (a to na celém světě). Je charakterizována neschopností organismu přeměňovat nadbytek fenylalaninu na tyrosin. Fenylalanin se tak hromadí v krvi a vyvolává vážnou postupující mentální zaostalost. Naštěstí lze tuto vadu zjistit pomocí jednoduchého rozboru krve a krevního testu, jakmile začne novorozené miminko trávit potravu. Testování se provádí ve většině zemí hned po porodu, a to automaticky u všech dětí. Poruchu lze také zjistit ještě v těhotenství při odběru choriových klků.

Jak probíhá léčba? Nasadí se dieta s nízkým obsahem fenylalaninu – a někdy ji musí postižený dodržovat až do doby dospívání. Pokud u vás byla zjištěna v novorozeneckém věku fenylketonurie, musíte začít dodržovat dietu ještě před otěhotněním a až do narození miminka se musíte vyhýbat všem potravinám, které obsahují Aspartam(umělé sladidlo).

Pokud byste to nedodržela, hrozí, že se vám narodí malé miminko s abnormalitami a fyzickými defekty, nebo dokonce děťátko, které bude mentálně zaostalé.

* Flegmazie

Tohle cizí slovíčko znamená „obyčejný“ zánět žil v nohou v šestinedělí. Jedná se o zánět jedné z hluboko uložených žil (buď stehenní, podkolenní nebo holenní) a mezi příznaky patří otok kotníku, případně celé nohy, horečka a zimnice. Pokud se tedy v šestinedělí u vás něco takového vyskytne, na nic nečekejte a běžte rychle k lékaři. Naštěstí k tomuto zánětu dochází dnes již zřídka, protože se maminkám po porodu podávají antikoagulancia, tedy léky, které zabraňují vzniku krevních sraženin. Jako prevenci vám můžeme doporučit hlavně klid na lůžku, podložené nohy a nošení speciálních punčoch.

* Fetální alkoholový syndrom

Mírné požívání alkoholu se u žen mimo období těhotenství nepovažuje za škodlivé, těhulky by si už na popíjení vínečka nebo piva měly dát pozor. Samozřejmě že jedna sklenka piva týdně vám neublíží, ale pokud se v požívání alkoholu nekontrolujete, zbystřete. Alkohol totiž přechází placentou k miminku v bříšku, a pokud budete popíjet skutečně hodně (šest a více sklenek denně), může to mít za následek narození dítěte postiženého tzv. FAS, což je fetální alkoholový syndrom. Příčinou tohoto syndromu je etylalkohol. Jde o souhrn vážných vrozených vývojových vad, mezi něž patří mentální zaostalost, opoždění růstu, srdeční vady, malá hlavička či malformace obličeje a problémy s jemnou motorikou. Rovněž může způsobit rozvoj alkoholové závislosti u nanarozeného dítěte.

Více se dočtete v aktuálním vydání časopisu Maminka.

Témata: Těhotenství, Časopis Maminka, fenylketonurie, Malformace, abeceda, Malá hlavička, Zamlklý potrat, Pánevní orgán, Alkoholový syndrom, Abnormalita, Braxton-Hicksovy, Umělé sladidlo
Mohlo by vás zajímat