Maminka.czTěhotenství

Těhotenská abeceda G

, Časopis Maminka
14. 6. 2010
Těhotenská abeceda G
Máte pocit, že už víte o těhotenství vše? Jen si nemyslete, někdy může váš ošetřující lékař vyslovit slovíčko, které jste nikdy v životě neslyšela. Proto jsme se tentokrát podívali v naší abecedě na „géčkové“ záležitosti.

* Gestace

Lékaři tak nazývají období nitroděložního vývoje od početí až po narození miminka. V normálních případech trvá gestace 9 a 1/3 měsíce, tedy 40 týdnů. Kojenec, který se narodí ke konci čtyřicetitýdenního období, se nazývá donošený, pokud přijde na svět před 36. týdnem gestace (gestačním týdnem), označuje se jako nedonošený.

Po 42. týdnu se hovoří o přenášeném těhotenství. Obvykle je poměrně nesnadné přesně určit, který pohlavní styk vyústil v těhotenství, proto se gestace vypočítává z termínu poslední menstruace (PM), i když klidně mohla proběhnout dva týdny před vlastním početím. Termín porodu se tak stanoví na 9 měsíců a 7 dní od prvního dne poslední menstruace.

Během těhotenství vám lékař také zaznamenává do vaší dokumentace i tzv. gestační stáří plodu - což je počet ukončených týdnů vývoje plodu počítaný od prvního dne poslední menstruace.

* Glukózový toleranční test

Provádí se mezi 26. a 28. týdnem těhotenství a poznáte jej pod zkratkou „oGTT“, tedy orální glukózový toleranční test (neboli zátěžový). Vůbec se ho nebojte, nebolí a je velmi důležitý pro zjištění případné těhotenské cukrovky. U většiny budoucích maminek je naštěstí negativní. A jak se provádí? Test spočívá v odběru krve a moči po zátěži glukózou, nejčastěji vypitím přesně stanoveného množství sladkého čaje nebo přímo rozpuštěné glukózy.

Ráno přijdete nalačno do specializované laboratoře a přinesete s sebou ranní moč.
Pak vás třikrát píchnou do prstu - poprvé se odebere krev nalačno, pak vypijete čaj s glukózou (někde vám ho trochu vylepší citronem, čímž se sladká chuť otupí) a po hodině se odebere krev podruhé. Po další hodině se odběr opakuje potřetí.

Teprve pak se budete moct normálně najíst a napít - ovšem pouze v případě, že vám test vyšel negativně, jinak vás čeká dieta a přísnější jídelní režim. V horším případě si budete muset přechodně píchat inzulin.

* Genetické poradenství

Je velmi důležité pro poskytnutí odborné pomoci, která se týká zjištění rizika výskytu nebo opakování dědičných chorob v rodině. Mnoho manželských párů vyhledá pomoc genetiků ještě před otěhotněním (zejména v případě, že v rodině byla nějaká vrozená vývojová vada apod.).

Pokud je vám více než 35 let, pak můžete navštívit genetickou poradnu a zjistit, jaká je pravděpodobnost, že se vám narodí dítě s chromozomální poruchou. Ovšem někdy je lepší se zbytečně nenervovat a počkat až na výsledky krevních testů. Genetické poradenství slouží i ženám, které už třeba potratily nebo se pohybují v rizikovém prostředí.

V současnosti lze naštěstí mnoho genetických poruch zjistit prenatálními testy. Na základě jejich výsledků a následné konzultace s genetiky se můžete společně s partnerem rozhodnout, zda budete v těhotenství pokračovat, či nikoli. Je to vždy vaše volba a rozhodnutí je čistě na vás. Klíčovým prvkem genetického poradenství je ucelená rodinná a osobní anamnéza obou rodičů - současně se také provádí speciální diagnostické testy včetně metabolického rozboru moči a analýzy chromozomů.

Teprve pak vás odborný lékař seznámí se zjištěnými výsledky a navrhne vhodnou léčbu, prevenci či postup.

* Gynekologické vyšetření

Jde o vyšetření zaměřené na pánevní oblast a také prsy, které provádí lékař-gynekolog. Během těhotenství si jich užijete poměrně hodně (do 23. týdne každé 4 týdny, 24.-32. týden každé 3 týdny, 33.-36. týden každé 2 týdny a 37.-40. týden každý týden). Vyšetření pánve obvykle nebolí, ale může být pro některé ženy nepříjemné. Pokud nejste těhotná, vnitřní vyšetření probíhá tak, že lékař vsune dva prsty jedné ruky do pochvy, druhou ruku položí na břicho pacientky a prohmatá zevnitř i zvnějšku velmi opatrně umístění, velikost, tuhost a pohyblivost dělohy, umístění vejcovodů a vaječníků, případně cokoli, co tam „nemá“ být.

Pokud jsou zapotřebí vzorky pro diagnostické testy, odebere je pomocí smotku vaty nebo špachtličky vsunuté spekulem (gynekologickým zrcátkem).
V době těhotenství gynekolog provádí tzv. porodnické vyšetření vaginální cestou, při němž zkontroluje uzavření děložního hrdla. Bude vám také provádět tzv. kultivaci (zjištění mikrobů) z pochvy, hrdla dělohy, a to pomocí odebrání vzorku, aby se vyloučila infekce, později pak přítomnost streptokokových bakterií.

* Gestóza

Rozděluje se na ranou a pozdní gestózu. Raná představuje zdravotní komplikace v 1. a 2. trimestru těhotenství, které se projevují nevolností, zvracením a zvýšenou tvorbou slin. Objevují se koncem prvního měsíce a mizí ve čtvrtém měsíci. Závažnost je různá, záleží na síle projevů. Pozdní gestóza se pak může projevit i u těhulky, která byla až dosud naprosto zdravá. Mívají s ní problémy spíše starší ženy (které budou rodit poprvé), ženy s vícečetným těhotenstvím, ale také těhotné, u nichž dochází k nadměrné tvorbě plodové vody.

Často se vyskytuje také u nastávajících maminek s vysokým krevním tlakem, cukrovkou apod. Pozdní gestóza se objevuje ve 3. trimestru a projevuje se otoky, bílkovinou v krvi a zvýšeným krevním tlakem. Na tyto příznaky mohou navazovat další nepříjemnosti (bolest hlavy, nevolnosti, zvracení apod.).

Těhulky s pozdní gestózou by měly být pečlivě sledovány, neboť se u nich může předčasně odloučit placenta, může dojít k poruchám srážlivosti krve a horšímu prokrvení placenty. Při těžších formách musí být žena hospitalizována a velmi často se musí těhotenství ukončit (většinou císařským řezem). Hrozí totiž, že pozdní gestóza (preeklampsie) vyústí v eklampsii, což je záchvat křečí s následným bezvědomím.

Jakmile se vám tedy zdá, že vaše nohy a ostatní končetiny otékají víc, než je zdrávo, raději vše konzultujte s lékařem.

Více se dočtete v aktuálním vydání časopisu Maminka.

Témata: Těhotenství, Časopis Maminka, Sladká chuť, Vnitřní vyšetření, Stanovené množství, Odborný lékař

Mohlo by vás zajímat
Klasické fotky mimin jsou nuda. Tenhle táta proto fotí děti jinak
Upečte si měkké a voňavé perníčky. Dají se jíst hned po vyndání z trouby
Od narození do puberty. Táta točil své děti každý týden. Výsledek je skvělý
S manželem jsme se naprosto odcizili. Má cenu zůstávat spolu kvůli dětem?
Jakub dceru rozmazluje, tak jsem to zakázala, říká Agáta Prachařová
Manžel začal hodně pít. Vadí mi, že to odnášejí děti. Co mám dělat?
Tak dlouho jsem omlouvala manželovy nevěry, až jsem se zhroutila
Nemůžeme si dovolit bohatého ježíška. Děti jsou nespokojené
Čekáte miminko? Oznámit to můžete vtipně a s nápadem. Třeba takto

Horoskopy

Rak Vaše sociální cítění se slabšími a ubližovanými bude nepřehlédnutelné. Ocení ho i vlivný člověk, v…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Jiřina, Jorika, Jorga

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu