Maminka.czTěhotenství

Těhotenská abeceda H

, Časopis Maminka
12. 7. 2010
Těhotenská abeceda H
Chcete vědět, které problémy začínající písmenem „h“ vás mohou v těhotenství potrápit?

Poradíme vám, jak se s nimi vypořádat. S námi budete v obraze a nic vás nezaskočí.

* HCG

Díváte se toužebně každý měsíc na těhotenský test, zda vám ukáže, že jste gravidní? Test pro domácí použití je snadný, proužek totiž obsahuje chemikálie, které ve styku s močí ukážou výsledek už za 1-2 minuty. A co ten zázračný vynález vlastně zobrazuje? Je to přítomnost hormonu, který se vytváří při těhotenství -lidského choriogonadotropinu (hCG).

Výsledek je pozitivní, pokud jste těhotná a ve vašem těle je dostatek hCG. Tento hormon, který oznamuje těhotenství, se začíná uvolňovat do krevního oběhu už ve chvíli, kdy se oplodněné vajíčko zahnízdí do připravené sliznice dělohy. Jeho koncentrace je v těle budoucí maminky zpočátku velmi nízká, ale v průběhu prvního trimestru rychle narůstá. Jeho množství se zpočátku zdvojnásobuje každé 2 až 3 dny, vrchol hladiny dosahuje kolem 9.-10. týdne těhotenství a pak mírně opadá. Zhruba v 16. týdnu se ustálí na určité hladině.

* Hemoroidy

Pokud se u vás objevily, pak vás uklidníme - rozhodně nejste sama.
V těhotenství jimi trpí podle gynekoložky MUDr. Hourové 15-20 % těhulek, podle jiných odborníků dokonce až 40 %. Projeví se především ve vyšších stadiích gravidity (hlavně v posledním trimestru) a jejich výskyt se zvyšuje s tím, jak postupuje těhotenství. Nejhorší je to před porodem.

Jsou způsobeny zvýšeným nitrobřišním tlakem a častou zácpou. Velmi nepříznivou situací, která může ovlivnit jejich vznik, je mechanismus porodu. Při něm totiž dochází k enormnímu tlaku v oblasti malé pánve a konečníku.

Výhodou je, že hemoroidy vzniklé kolem porodu většinou spontánně časem zmizí a vyhojí se. A jak si s nimi poradit? Základem je zvýšená hygiena anální oblasti a rovněž byste se měla vyvarovat zácpy. Hodně se pohybujte a pijte neslazené nápoje. Užívat můžete v případě nutnosti také sirup Lactulosa (raději po poradě s lékařem). Při již vzniklých obtížích můžete používat antihemoroidní mastičky a čípky, například Faktu nebo Preparation H, skvělé jsou dubové koupele.

* Hypertenze

Rozhodně není pro těhotnou ženu dobré, pokud ještě před početím trpí vysokým krevním tlakem neboli hypertenzí. Ta se totiž vyskytuje jako druhotný příznak právě v jiném stavu. Jde o hypertenzi vyvolanou těhotenstvím. K tomuto stavu obvykle dochází po 24. týdnu a pro těhulku i miminko může znamenat vážné ohrožení, zvláště pokud se vysoký krevní tlak vyvine v preeklampsii - tedy kombinaci hypertenze, otoků a bílkoviny v moči.

V některých případech preeklampsie otok nevzniká a vysoký krevní tlak je pak nejvýznamnějším kritériem její diagnózy. Tzv. primární hypertenze je tichou nemocí, o které ani nemusíte vědět a nemusíte mít žádné příznaky. Měření krevního tlaku je však součástí každé návštěvy nejen u praktického lékaře, ale i v těhotenské poradně. Pro jeho měření používají lékaři nejčastěji přístroj sfygmomanometr, který zaznamenává tlak vyvíjený krví proti stěnám tepen. Krevní tlak se liší podle srdeční činnosti, elasticity tepenných stěn a objemu a hustoty krve.

Zjišťuje se tlak systolický (měří se v okamžiku, kdy se levá srdeční komora smršťuje) a tlak diastolický (stanoví se ve chvíli, kdy je srdce v klidu a levá komora se zaplňuje krví). Normální tlak je kolem 120/80, tlak přesahující 140/90 je už považován za vysoký. Ovšem pokud vám lékař naměří zvýšený krevní tlak, ještě to nemusí znamenat, že máte hypertenzi.

Jsou lidé, kteří trpí tzv. syndromem bílého pláště, který způsobí, že jim při kontaktu s lékařem stoupne tlak až do závratných výšek, ale při podrobnějších vyšetřeních je pak naprosto normální.

* Hyperpigmentace

Změny na kůži se začínají objevovat už brzy na začátku těhotenství - a to v důsledku hormonálních výkyvů. Zřetelné jsou v přirozeně pigmentovaných místech, jako jsou prsy, dvorce, podpaží, genitál a oblast kolem pupíku. Tzv. těhotenská maska (melasma) jsou symetrické hnědé pigmentové skvrny na tváři. Na tyto změny má vliv vaše okolí, UV záření (se sluníčkem proto opatrně), hormonální změny a kosmetické a genetické faktory.

Většina (pro vás možná nehezkých) pigmentových skvrn po porodu vymizí, u 20 % žen ale přetrvávají, a pokud jim vadí, je nutné je léčit. Jako téměř u všeho i zde platí, že prevencí můžete zamezit mnohem většímu postižení kůže. Důsledně se chraňte před slunečními paprsky, nechoďte do solária a hodně se mažte krémy s UV faktory.

* Hellp syndrom

Jde o velice nebezpečnou komplikaci v těhotenství - název vychází z počátečních písmen jeho symptomů. Hemolysis neboli rozpad erytrocytů (červených krvinek), Elevated Liver enzymes (zvýšení jaterních enzymů) a Low Platelet count syndrome (snížení hladiny trombocytů - krevních destiček). Laicky řečeno, dochází k vysrážení krve v játrech, čímž se zvýší jaterní enzymy, zároveň klesá hladina trombocytů a rozpadají se červené krvinky. Frekvence je udávaná 1 případ na 300 porodů.

A jaké jsou příznaky? Obvykle se vyskytnou v průběhu třetího trimestru těhotenství, méně často během prvních 48 hodin po porodu. Těhotnou začne bolet břicho v nadbřišku, má bolesti hlavy, zvrací a pociťuje celkovou nevolnost. Neléčený Hellp syndrom může mít závažné následky. Z pohledu miminka jde pak zejména o předčasné odloučení placenty, takže někdy se musí těhotenství okamžitě ukončit císařským řezem.

  • Hlenová zátka

Říká se jí také operkulum. Jde o nahromadění hustého hlenu, který v těhotenství uzavírá otvor děložního hrdla. Můžete si ji představit tak trochu jako špunt od láhve vína. Zůstává v děložním čípku po celou dobu těhotenství a tvoří spolu s plodovým vakem ochrannou bariéru před vniknutím bakterií do dělohy. Na konci těhotenství se začínají otevírat porodní cesty a hlenová zátka odchází ven. To obvykle znamená začátek porodu, ale také nemusí. Někdy odchází s příměsí krve, pokud je ale krve více, raději na nic nečekejte a odjeďte do nemocnice.

Další zajímavé články se dočtete v aktuálním vydání časopisu Maminka.

Témata: Těhotenství, Časopis Maminka, Těhotenská maska, Domácí použití, Hlenová zátka, Předčasné odloučení, Jaterní enzym, Plodový vak

Mohlo by vás zajímat
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Klasické fotky mimin jsou nuda. Tenhle táta proto fotí děti jinak
S manželem jsme se naprosto odcizili. Má cenu zůstávat spolu kvůli dětem?
Manžel začal hodně pít. Vadí mi, že to odnášejí děti. Co mám dělat?
Povzdech znechucené matky: Jak utéct před rodičovskou soutěživostí?
Zavinovačka je skoro nutnost! Jak správně miminko zavinout?
Jak by vypadal svět podle dětských kresbiček? Takhle! Pobavte se s námi
Čekáte miminko? Oznámit to můžete vtipně a s nápadem. Třeba takto
Děti mají náš smysl pro humor, takový drsnější, říká Aňa Geislerová

Horoskopy

Rak Nejraději byste byli zamilovaní každý den. Teplo domova je pro vás v životě to nejdůležitější.…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Lenka, Eleonora, Lena

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu