Maminka.czČasopis Maminka

Těhotenská abeceda K

Ivana Ašenbrenerová 5.  11.  2010
Těhotenská abeceda K
Zajímá vás, které radosti či problémy začínající písmenem „K“ vás mohou v těhotenství potkat? Abyste nebyla zaskočená, pořádně se na ně podíváme.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Kyselina listová

Jde o velmi důležitý vitamin skupiny B, který se vyskytuje v zelené listové zelenině a má velký význam pro stav těhotné ženy i plodu. Účastní se procesu tvorby krve a nových buněk. Její nedostatečné zastoupení může mít neblahý vliv na vývoj miminka a má nejzávažnější důsledky především na samém začátku gravidity.

Některé ženy mají genetickou vnímavost a zhoršený metabolismus této látky, což může vést k častým samovolným potratům. Z tohoto důvodu se doporučuje užívat ji ještě v době, kdy děťátko teprve plánujete, ale samozřejmě i po otěhotnění. Nedostatečný příjem může bohužel zapříčinit závažné vrozené vady, například na neurální trubici, v „lepším“ případě se může plod pomaleji vyvíjet, nebo dojde k předčasnému porodu.

Proto je její doplňování zejména v prvním trimestru nezbytné, a to ve větších dávkách v podobě tablet. V některých zemích doporučují lékaři budoucím maminkám užívat kyselinu listovou po celou dobu gravidity (v dávce 400 mg denně). Sama ji můžete svému tělu dodat tím, že budete jíst dostatek ovoce a zeleniny – především té košťálové, listové a kořenové, jižní a bobulovité ovoce, lesní plody, ořechy a semínka. Najdete ji však také v luštěninách nebo obilovinách.
A jaké množství těchto dobrot byste měla sníst? Lékaři doporučují asi 400 g denně, přičemž je důležité dbát na pestrost.

Kvasinková infekce

Pokud jste už někdy měla takový svědivý výtok, pak víte, jak dokáže znepříjemnit život. Zvláště pak, když čekáte miminko. Tato infekce bývá nejčastěji vyvolána kvasinkovou houbou Candida albicans.

A jaké jsou první příznaky? Silné svědění v pochvě, bolest a pálení při močení, problémy během pohlavního styku a hustý bílý až tvarohovitý výtok. Za normálních okolností je tato kvasinka běžnou součástí poševní mikroflóry a potíže nastávají tehdy, dojde-li k jejímu přemnožení. Celé těhotenství je provázeno hormonálními výkyvy a zvýšenou tvorbou estrogenu, což může vyvolat nadměrný růst těchto mikroorganismů. Nedá se nic dělat, gravidita může být i o těchto nepříjemných věcech. Máte-li podobné potíže, vězte, že nejste sama. Kvasinkovou infekcí trpí v těhotenství až 25 % žen! A jaká je náprava?

Nutné je infekci přeléčit, někdy postačí lokální aplikace mastiček (po dobu aspoň deseti dní), nutná je také sexuální abstinence až do uzdravení. Z přírodních prostředků je dobré konzumovat čistý bílý jogurt, jenž obsahuje laktobacily, které štěpí cukr výtoku na kyselinu mléčnou, a tím se snižuje růst mikroorganismů. Některé těhulky dokonce praktikují zavádění jogurtu přímo do pochvy. Ovšem na tuto možnost se raději zeptejte svého gynekologa.

Kontrakce děložní

Říká se jim také porodní stahy a dochází při nich k vegetativnímu zkrácení vnější vrstvy vlákna děložního svalu, které pomáhá vypudit miminko ven. Jsou vůlí neovladatelné (což jistě zjistíte na začátku porodu sama).

Mohou se objevovat po celou dobu těhotenství, ale jsou bezbolestné a těhulka je často ani nezaznamená. Pár týdnů před příchodem děťátka na svět se mohou ohlásit tzv. poslíčky, které obvykle bývají předporodním příznakem. Jsou nepravidelné a jejich působením nedochází k otvírání porodních cest. Liší se tak od těch „pravých“ porodních kontrakcí.

Ty se dostavují v pravidelných intervalech, jsou častější a intenzivnější. Obvykle trvají od 30 do 60 sekund a jejich síla s postupujícím porodem narůstá. Mohou být provázeny i průjmem a zažívacími potížemi – bolest lze přirovnat k té při menstruaci (někdo ji pociťuje silnější, jiný zase slabší, je to velmi individuální). Můžete mít také bolesti zad a podbřišku.

Ve druhé fázi porodu (kdy je dítě vypuzováno), dojde k úplnému rozšíření porodního hrdla a žena začíná zapojovat i břišní svaly (cítí potřebu tlačit). Několik minut po narození miminka se ještě kontrakce dostaví, a to proto, abyste porodila placentu. Ovšem děložní stahy můžete někdy cítit i po návratu z porodnice, a to zejména při kojení, kdy dochází k vylučování hormonu oxytocinu. V tomto případě ale slouží pouze k tomu, aby se děloha navrátila do své původní velikosti.

Kleště porodnické

Nemusíte se jich bát, patří ke klasickým porodnickým nástrojům. Řada lidí se bohužel domnívá, že jde o zastaralou věc, která nemá na porodním sále co dělat.

Dnešní kleště ale vypadají docela jinak než kdysi, a pokud je jejich užití nezbytné, pak nehrozí žádné poranění rodičky, ani dítěte. Přistupuje se k němu v těch případech, kdy je ohroženo zdraví ženy, miminka nebo dokonce obou – nejčastěji kvůli nedostatku kyslíku. Použít se smějí jen ve druhé době porodní, kdy již nelze provádět císařský řez.

Podle odborníků je leckdy šetrnější použít porodnické kleště, než zbytečně prodlužovat druhou dobu porodní, nebo se pokoušet „tlačit“ ženě na břicho. Ovšem záleží jen na porodníkovi a jeho rozhodnutí. V České republice se takto narodí asi 2–3 % dětí. Tuto operaci však smí provádět jen zkušený lékař. Novější alternativou kleští je vakuumextraktor – na hlavičku se umístí umělohmotný zvon, pod tlakem se přisaje a tahem za zvon se hlavička porodí.

Kegelovy cviky

Jde o cvičení, jež je pojmenováno po svém autorovi, Arnoldu Kegelovi, a spočívá ve stahování a uvolňování svalů pánevního dna. Jsou prospěšné v případě stresové inkontinence po porodu, kdy může docházet k samovolnému úniku moči.
Důležité ale jsou také v průběhu těhotenství a šestinedělí. A jak cvičit? Nejlepší je docházet na speciální předporodní kurzy, jejichž součástí je i praktikování Kegelových cviků. Pokud chcete ale přesto poradit, pak stáhněte svaly pánevního dna na tři doby a pak je uvolněte na stejnou dobu.

Celkem opakujte patnáctkrát a nejméně třikrát denně – jednou vleže, podruhé vsedě a potřetí vestoje. Po dvou týdnech dávky zvyšte, svaly stahujte na 10 sekund a pak na stejně dlouho povolte. Cvičte opět třikrát denně po patnácti opakováních.
Bude trvat asi osm týdnů, než se dostaví nějaký výsledek. Pokud můžete, zkoušejte to všude – ve frontě, v autě, prostě kdekoli.

Další zajímavé články najdete v aktuálním vydání časopisu Maminka.

Témata: Časopis Maminka, Kegelovy cviky, abeceda, Postupující porod, Nadměrný růst, Kegelových, Lesní plod, Sexuální abstinence, Klasický porod, Pravý porod, Candida albicans, Bobulovité ovoce, Kvasinková infekce, Kegelovy cvik, Praktikování, Silné svědění