Maminka.czTěhotenství

Těhotenská abeceda S - sex, spánek, sport, strie

, Časopis Maminka
5. 7. 2011
Těhotenská abeceda S - sex, spánek, sport, strie
Máte pocit, že víte o jiném stavu a porodu skoro všechno? Může se však vyskytnout něco, co vás překvapí a s čím si nevíte rady. Poradíme vám v našem seriálu – tentokrát se zaměříme na písmeno „S“.

* Sex v těhotenství

Pro mnohé ženy je gravidita skvělou možností, jak si naplno užít milování se svým partnerem. Řada budoucích maminek dokonce tvrdí, že teprve v těhotenství zažily poprvé orgasmus.

Ani podle odborníků není žádná překážka, proč se vyhýbat pohlavnímu styku (pokud je tedy všechno v pořádku a vaše těhotenství není rizikové). Jiný stav může být díky pozitivním fyzickým a psychickým změnám dokonce sexuálně velmi bouřlivé období. To, že žena otěhotní, může znamenat velké posílení její sebedůvěry, což se může pozitivně projevit v partnerském sexu.

Na druhou stranu jsou i budoucí maminky, které v těhotenství hodně přiberou, z toho důvodu si připadají méně přitažlivé a o sexu nechtějí ani slyšet. Proto je dobré o tom obdobím i po stránce sexu – budoucí maminka netrpí ranními nevolnostmi (obvykle), není už tolik vyčerpaná a unavená a ještě jí nepřekáží zvětšující se bříško. Údajně rovněž sexuální fantazie bývají v tomto období pestřejší, takže se rozhodně milování nebraňte, pokud na něj s partnerem mluvit a na rovinu si říct, co vlastně oba chtějí.

Nemusí přece za každou cenu dojít k pohlavnímu styku – někdy stačí pocit vzájemné blízkosti a v řadě případů i autoerotika. Také ta má přece něco do sebe. Určitě však platí, že by nikdo z partnerů neměl toho druhého k sexu nutit. Máte strach se milovat, abyste neublížila svému miminku v bříšku?

K tomu není žádný důvod – plod je perfektně chráněn plodovým vakem s plodovou vodou, takže mu při pohlavním styku nehrozí žádné nebezpečí. Opatrnost je ale vždy namístě – vyhněte se raději divokému sexu a experimentům, které by mohly ohrozit zdraví. Obecně je vyšší riziko infekcí (zvláště mykotických) a při krvácení v prvním trimestru se mohou potíže s mykózami zhoršit. Podle odborníků je druhý trimestr relativně bezproblémovým máte chuť, a užívejte si ho!

* Spánek

Pokud máte v těhotenství problémy se spaním, nejste jediná. S přibývajícími týdny se totiž zvětšuje bříško a pak není divu, že se v noci v posteli převalujete a nejste schopná usnout. Kromě toho vás může budit nucení na močení, což na kvalitě spánku také nepřidá. V pozdějších fázích vás také mohou zaskočit nejrůznější sny, někdy příjemné, jindy dokonce strašidelné. Ty obvykle vypovídají o vašich obavách z porodu či o představách o tom, jak budete zvládat mateřství. Nenechte se těmito sny znervóznit, jsou naprosto přirozené a normální. Snažte se o správný spánkový režim. Naučte se spát na levém boku, s jednou nohou položenou křížem přes druhou a mezi ně si dejte třeba polštářek.

Záda si podložte dalším polštářem (skvělý je anatomický), abyste se nepřekulila. Pokud se divíte, proč spát právě na levém boku a ne třeba na zádech nebo na boku pravém, je to proto, že děloha leží v naprosté většině případů v pravé polovině břicha. Vpravo „běží“ hlavní céva, která odvádí krev z dolní poloviny těla, tzv. dutá žíla. Pokud byste tedy spala na pravém boku nebo na zádech, mohlo by dojít k útlaku této důležité žíly a zpomalil by se odtok krve z placenty.

Na to by plod reagoval snížením tepové frekvence. Jakmile je tok krve zpomalen, sníží se i žilní návrat k vašemu srdci, takže dojde ke sníženému srdečnímu výdeji do cévního oběhu těhotné a také do mozku. Výsledkem pak je, že musíte často měnit polohu, protože se vám nedokrvuje mozek a necítíte se dobře. K lepšímu spánku také pomůže relaxace (uvolnění dolních končetin, nácvik správného dýchání nosem). Když se naučíte uvolnit i svoje myšlenky (kterých jistě není málo), je pravděpodobné, že usnete snáze a příjemněji. Máte-li možnost, před spaním se ještě projděte a dopřejte si koupel nohou. Večer už moc nepijte (rozhodně ne silný čaj) a nejezte nic těžkého. Spousta budoucích maminek si pochvaluje před spaním sklenici teplého mléka.

* Sport

Pokud jste patřila před otěhotněním k aktivním sportovkyním, pak vám asi ani gravidita nebude bránit v tom, abyste ve sportu pokračovala. Ostatně, není třeba se těmto aktivitám vyhýbat, samozřejmě jestliže jste v pořádku. Ovšem na druhou stranu sport v těhotenství může přinášet určitá rizika a vy byste o nich měla vědět. Nejdůležitější ze všeho je, abyste poslouchala svoje tělo a reagovala na signály, které vám dává.

Odpočívejte, jste-li unavená… Je prokázáno, že ženy, které v jiném stavu sportují, mají snadnější porod a lépe se po něm zotavují. Zdokonalí se činnost srdce, plic a krevního oběhu, zmírní se zažívací obtíže, uvolní se vám ztuhlé svaly a lépe budete snášet bolest (třeba zad). Kromě toho sport pomáhá uvolňovat chemické látky v mozku, například dopamin, serotonin (hormon štěstí) a endorfiny, které zcela zaručeně zlepší vaši náladu.

Vždy ale vybírejte vhodné sportovní aktivity, přece jen v těhotenství asi nebude vhodné, abyste zlézala skály, potápěla se nebo lyžovala. Jízdu na kolečkových bruslích či skateboardu také lékaři nedoporučují, stejně jako cvičení v posilovně se závažím. Ideální fyzickou aktivitou je plavání (třeba těhotenský aquaaerobik), nenáročná turistika (rozhodně se tím nemyslí výstup na Mount Everest), cykloturistika v rovinatém terénu (pravděpodobně jen ve druhém trimestru, ve třetím by vám už asi bříško překáželo), těhotenská jóga (skvělá pro relaxaci, protažení i nácvik dýchání) a na výběr máte z řady speciálních kurzů tělocviku pro budoucí maminky.

Cvičte pro radost, nikoli pro výkon. A pro jistotu vše konzultujte se svým lékařem nebo odborným instruktorem. Cílem není totální zhroucení, ale dobrý pocit.

* Strie (pajizévky)

Tyhle ošklivé červené až fialové jizvičky nemá ráda žádná žena. Bohužel až 90 % těhotných se s nimi setká. Strie jsou nebolestivé, jenom mohou někdy svědit.

Nejsou projevem zdravotních komplikací a vznikají jako důsledek zvětšení tělesného objemu, kdy se svrchní část kůže nedokáže rychle napínat a praská – na vině je nejčastěji právě těhotenství a rychlý nárůst váhy. Jak s nimi zatočit? Nejlepším řešením je samozřejmě prevence, protože už vzniklé strie nejdou žádným způsobem odstranit, pouze časem vyblednou a zjemní se, ale stopy po nich na kůži prostě zůstanou.

Některé ženy je berou jako „krásnou“ připomínku těhotenství, na které se těšily, jiné se s nimi nechtějí smířit. Na jejich vzniku se podílí především genetika (strie mají i ženy velmi štíhlé) a hormonální a mechanické změny. Jako prevence je nejlepší pravidelné ošetřování pokožky bříška, hýždí a stehen kvalitními přípravky proti striím, a to už od 4. měsíce gravidity. A je téměř jedno, jak drahý přípravek koupíte, nejvíce vám pomůže pouze pravidelná péče promašťováním pokožky, a to i obyčejným hydratačním krémem.

Fungují také masáže některými éterickými oleji (nechte si poradit od certifikovaného aromaterapeuta). Léčba strií je obtížná a lze využít laserovou terapii, při které dojde ke zlepšení stavu či barevného kontrastu. Laserové zákroky jsou ale poměrně drahé (počítejte s částkou kolem 1500 Kč) a obvykle nestačí jedno sezení.

Další zajímavé články najdete v aktuálním vydání časopisu Maminka.

Maminka Roku 2019
Témata: Těhotenství, Časopis Maminka, Láska a vztahy, Sex, Spánek, Sport, Svrchní část, Těhotenská jóga, Sexuální fantazie, Pravidelná péče, Mount Everest, Bouřlivé období, Strie, Plodový vak

Mohlo by vás zajímat
Nechci být otrokem dětí. Dva potomci stačí, říká Agáta Prachařová
Kojení strašně bolí! Proč mě nikdo nevaroval, diví se Nikol Moravcová
Dcery Karla Gotta: Která zdědila tátův talent? A která se mu nejvíc podobá?
Kristýna Leichtová skončila s kojením. A obrečela to! Co se stalo?
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Marta Jandová: Dcera chodí do státní školy, na úkoly jsme připraveni
Jsem obézní. V těhotenství jsem cítila ze strany lékařů odpor a styděla se
Herečky, které otěhotněly během natáčení! Podařilo se to zamaskovat?
Přiznání: Nenávidím mateřství. Dceru miluji, ale být matkou mě štve!

Horoskopy

Vodnář Půlka pracovního týdne je tady jako nic a vy se v plnění náročných pracovních úkolů doslova vyžíváte.…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Hedvika, Heda, Despina

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu