Maminka.czKojenec

Těhotenská abeceda U: únava, ultrazvuk, umělé oplodnění...

Ivana Ašenbrenerová 23.  9.  2011
Těhotenská abeceda U: únava, ultrazvuk, umělé oplodnění...
Které neduhy a trápení začínají písmenem „U“? A které slovíčko ve vaší těhotenské průkazce vás ve spojení s ním napadne? Pokud se chcete dozvědět víc, podívejte se jim spolu s námi pořádně na zoubek.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

* Únava

Pocit únavy je jedním z docela prvních projevů právě začínajícího těhotenství. Je spojen s tělesnými a emočními změnami, které provázejí především první měsíce gravidity. Novopečená „těhulka“ se musí vypořádat s hormonálními a fyzickými proměnami, které se v jejím těle odehrávají. Pokud nebudete poslouchat svoje tělo, pak vás únava přemůže a dojde k vyčerpání, což není dobré ani pro vás, ani pro miminko. Největší únavu budete pociťovat pravděpodobně v prvním trimestru - i proto, že jej doprovázejí nejrůznější těhotenské neduhy. Ve druhém trimestru jí sice trošku ubude, ale na konci těhotenství se zase vrátí.

Co tedy dělat? Především to, co chce váš organismus. Jestliže volá po odpočinku, dopřejte si ho a co nejvíc lenošte. Potřebujete-li zvýšit přísun energie, pak se snažte dostatečně spát (aspoň osm hodin denně), zdřímněte si klidně během dne, pokud po tom toužíte (vypněte televizor, telefon a dvě hodiny nekomunikujte s okolním světem), dopřejte si kvalitní stravu (správné a zdravé potraviny způsobují, že budete mít více energie) a snažte se pravidelně hýbat (i když se to zdá kontraproduktivní, opak je pravdou - cvičení je skvělý „dodavatel“ energie).

Dávejte si pozor na to, abyste se zbytečně nepřejídala - ženy, které mají nadváhu, bývají unavenější, stejně tak trpí zvýšenou únavou ty, které už doma mají více dětí. Když se vám ale zdá, že jste extrémně unavená, raději to proberte se svým gynekologem, mohlo by se jednat o příznak anemie. A ještě jedna malá rada na konec: nestyďte se přijmout pomocnou ruku od partnera nebo třeba babičky.

* Ultrazvuk

Ultrazvukové vyšetření dnes patří mezi základní vyšetřovací metody v porodnictví a setkáte se s ním během těhotenství několikrát. První se provádí proto, aby se potvrdila gravidita v děloze (a také k vyloučení toho, že těhotenství je mimoděložní), dále k tomu, aby se posoudila vitalita plodu (srdeční akce a později pohyby), případně i četnost těhotenství. Už na samém začátku lze na ultrazvuku vidět, zda čekáte například dvojčátka (pokud se ovšem jedno neschová).

Základem vyšetření je také stanovení stáří plodu. Kolem 20. týdne se provádí všem ženám ultrazvukové vyšetření - takzvaný 1. těhotenský screening. Je velmi důležitý, protože jeho cílem je mapovat případné odchylky ve vývoji plodu (například rozštěpové vady a podobně). Samozřejmě se při něm také kontroluje srdeční akce, změří se množství plodové vody a uložení placenty. Dalším pravidelným vyšetřením v těhotenství je 2. ultrazvukový screening, který se provádí kolem 30. týdne těhotenství.

Jeho cílem není pátrat po vrozených vývojových vadách, ale zhodnotit růst miminka, určit uložení placenty, polohu plodu, srdeční akci a měření plodové vody. Někteří lékaři také hodnotí průtoky krve pupečníkem, které vypovídají o cévním zásobení plodu (tedy zda miminko dostává dostatečné množství krve a živin). Toto vyšetření ale není povinné. Bojíte se, že ultrazvuk nějak ohrozí vaše děťátko? Nemusíte mít žádné obavy, škodlivý vliv vyšetření nebyl prokázán.

* Úklid domácnosti

Ve třetím trimestru nejednu budoucí maminku přepadne doslova úklidová mánie neboli hnízdící instinkt. Poznáte jej snadno -máte najednou sto chutí vygruntovat celý byt od sklepa až po půdu, rozhodla jste se vymalovat dětský pokojíček a rozjela se do OBI nakoupit nové záclony, závěsy, koberce a tisíce dalších drobností (jistě potřebných). Máte-li tyhle touhy, nebraňte se jim a neposlouchejte svého partnera, že jste se dočista zbláznila.

Po pravdě řečeno, pokud budete mít nějakou práci, aspoň nebudete myslet na porod a na bolesti zad, které se najednou objevily. Samozřejmě že s tím velkým bříškem nebudete stěhovat nábytek, na to máte manžela. Stejně tak nedoporučujeme drhnout podlahu, tapetovat, věšet záclony, mýt okna či rýt zahradu. Na druhou stranu můžete bez obav vyprat dětské oblečení, utřít prach, přerovnávat polštáře, vyluxovat nebo jen tak relaxovat a malovat si, jak by budoucí pokojíček pro vašeho chlapečka nebo holčičku měl vypadat. Jednoduše řečeno - zachovejte si zdravý rozum a s těžkými domácími pracemi to nijak nepřehánějte. Mohla byste ublížit nejen sobě, ale i svému nenarozenému miminku. Co vám brání zavolat nějakou úklidovou firmu a ze svého gauče je komandovat?

* Ucpaný mlékovod (retence)

I po porodu se mohou vyskytnout situace, které vás zaskočí. Například mlékovody se mohou ucpat kdykoli během kojení, zejména pokud je nějak omezujete nebo dítě nesaje správným způsobem. Zadržení mléka znamená, že se mléko v prsu tvoří, ale neodtéká, protože vznikla v mlékovodu nějaká překážka - například ze zaschlého mléka. Na prsu se pak objeví otok, bolestivé zarudnutí a zduření, často provázené horečkou. Ale i tento stav se dá upravit -nejčastější příčinou je totiž špatná technika kojení.

Změňte ji tedy (nevíte-li si rady, nechte si poradit od laktační poradkyně nebo vaší dětské lékařky), najděte si takovou polohu při kojení, aby brada miminka směřovala k postiženému místu, masírujte místo ucpání směrem k bradavce, přikládejte na prsy studené obklady (nebo tvaroh), při teplotě se nebojte užívat Paralen. A hlavně kojte dál, podle toho, jak chce vaše dítě. Retence by se měla upravit během 48 hodin.

* Umělé oplodnění

Pracujete na miminku, ale čáp k vám stále nepřiletěl? Neházejte flintu do žita. Pokud jste už vyzkoušeli všechny možné fígle, jak otěhotnět přirozenou cestou, a pořád se nedaří, máte ještě jednu možnost, a tou je umělé oplodnění. K nejčastějším příčinám neplodnosti ženy patří hormonální poruchy a neprůchodné či poškozené vejcovody. Svou roli může sehrát i věk. U mužů je ve většině případů příčinou porucha tvorby spermií, na kterou má vliv kouření či konzumace alkoholu.

Celý proces probíhá tak, že vás oba vyšetří (nejprve ze vzorku spermatu), u ženy zahrnuje vyšetření prohlídku zevních i vnitřních rodidel, hormonální, ultrazvukové a laboratorní vyšetření, zjištění stavu vejcovodů a jejich průchodnost, laparoskopii a hysteroskopii. Vždy se postupuje od jednodušších vyšetření k těm složitějším. Pokud se prokáže, že početí dítěte je přirozenou cestou nemožné, nastává čas pro některou z metod umělého oplodnění. Léčba však není jednoduchá a může být i dlouhodobá. Volbu metody určí lékaři.

Použitá literatura: Velká kniha o mateřství, Mladá fronta, Kojení - praktické rady pro kojící maminky, Computer Press

Témata: Porod, Těhotenství, Časopis Maminka, Kojenec, Novorozenec, Děti, Umělé oplodnění, Škodlivý vliv, Oplodnění, Únava, Abeceda, Hnízdící instinkt, Velká kniha o mateřství, Špatná technika, Retence, Computer Press, Komando, Ultrazvuk, Velká kniha
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Zpěvačka Katy Perry: 20 kilo navíc, odhalená prsa a neoholené nohy neřeším. Pro naši Daisy obětujeme s Orlandem všechno na světě!
Mrázková Dita
Slavné maminky
Dcera Angeliny Jolie a Brada Pitta Shiloh: Na fotce ji nepoznáte! Z "kluka" je šarmantní teenagerka
Mrázková Dita
Děti slavných
Před dětmi a po nich! Tohle jsou šokující proměny žen, které změnilo mateřství
kog
Rodina a vy
Nora Fridrichová pomáhá samoživitelům. O sbírku Šatník je obrovský zájem!
Zenklová Veronika
Samoživitelky
Emotivní vyznání táty, který přišel o svou těhotnou ženu. Fotografie s dcerkou, která přežila, berou za srdce...
Mrázková Dita
Láska a vztahy
Tahle máma zapsala 41 neuvěřitelných důvodů, proč tříletá dcera dostala záchvat vzteku. Pobavíte se
Procházková Simonakog
Mateřství
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Zenklová Veronika
Porod
Nedávali jí šanci, nakonec má čtyřčata! Neuvěřitelné fotky před a po
Procházková Simona
Rodina