Maminka.czTěhotenství

Těhotenská cukrovka. Víte, jaké jsou hodnoty a co vás při její diagnóze čeká?

Těhotenská cukrovka. Víte, jaké jsou hodnoty a co vás při její diagnóze čeká? | istockphoto.com
Čeká vás orální glukózový toleranční test, tedy OGTT? Zajímá vás, co může odhalit a jaké jsou případné důsledky pozitivního výsledku? Chcete se dozvědět, jak udělat maximum pro zdraví své i miminka? Přinášíme odborné informace, které lépe pomohou vyznat se v problematice a tím i zmírnit případné obavy.

Sladkou skleničku musí vypít každá těhule!

Pokud gynekolog nezachytí zvýšenou hladinu glukózy v krvi z vyšetření krve dříve, odesílá těhotné na povinný glukózový test až mezi 24. a 28. tt. Každá maminka při testu nalačno vypije 75 g glukózy rozpuštěné ve vodě. „Pro toto vyšetření jsou určeny hraniční hodnoty hladiny krevního cukru.

Na počátku testu 5,1 mmol/l, v první hodině 10,0 mmol/l a 8,5 mmol/l ve druhé hodině. Pokud je dosaženo i jedné z uvedených hodnot nebo jsou vyšší, jedná se o těhotenskou cukrovku,“ dodává MUDr. Marta Klementová, vedoucí lékařka diabetologického centra DIAvize.

Tvrdí přitom, že při lékařském dohledu a péči není nutné mít zásadní obavy o zdraví plodu ani maminky. To je ohroženo při neléčené těhotenské cukrovce.

Jak se stravovat při těhotenské cukrovce?

Jak k onemocnění dojde? 

Začátkem je rostoucí inzulinová rezistence. V těle matky začínají kolovat hormony vytvářené placentou, oslabující účinnost vlastního inzulinu – hormonu snižujícího hladinu glukózy v krvi. V krvi matky se pak hromadí nadmíra glukózy, kterou utlumený inzulin nestačí snížit a dochází k hyperglykémii.

Ta se pak přes placentu dostává i k miminku a jeho hodnoty krevního cukru rostou také. Jak už to tak bývá, nadmíra cukrů se ukládá formou tuků a v prenatálním období tomu není jinak, navíc vede k většímu růstu miminka.

Výsledkem je příliš vysoká novorozenecká váha, která s sebou nese celou řadu porodních rizik. Po odpojení se od matky pak zase u dítěte hladina glukózy v krvi rapidně klesá. Mohou se u něj objevit hypoglykémie – snížené hladiny cukru, mohou nastat dechové komplikace. Vyšší je také předpoklad novorozenecké žloutenky, ale i možnost předčasného úmrtí.  

Těhotenská cukrovka: Počítejte sacharidy a všechno bude v pořádku

Můžu něco ovlivnit?

Přestože jasná příčina vzniku gestační diabetes zjištěna není, existuje několik faktorů, které její vznik předvídají. Často se rozvine u žen s rodinnou anamnézou cukrovky 2. typu, které jsou obéznější, nebo když byla předchozí porodní váha u dítěte kolem 4 kg či těhotenskou cukrovku již prodělaly.

V diabetologickém centru DIAvize radí maminkám, jak se riziku vyhnout: „Předcházet těhotenské cukrovce před i během těhotenství je možné udržováním optimální tělesné váhy, pravidelnou lehkou až středně intenzivní pohybovou aktivitou a zdravým, pestrým stravováním.“ 

Pozitivnější zprávou je i to, že těhotenská cukrovka neboli gestační diabetes je choroba, která se objevuje jen během těhotenství a po porodu mizí. Přesto odbornice na toto onemocnění MUDr. Klementová poukazuje na vysoké riziko pro vznik diabetu v dalších letech a dodává:

„Po 20 letech po porodu je riziko rozvoje až 60%, proto by měla každá žena s těhotenskou cukrovkou půl roku po porodu absolvovat opět glukózový toleranční test. Celoživotně by pak žena měla být sledována, ideálně diabetologem, každoročně podstoupit vyšetření glykémie a jednou za 3 roky opět glukózový toleranční test.“

Dieta, hodnoty glykémie, velikost miminka... Přečtěte si vše o těhotenské cukrovce

Vlastní zkušenost

Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že i když nepatříte do žádné z výše uvedených rizikových kategorií, tak to neznamená, že se vám těhotenská cukrovka vyhne.

Přestože u prvních dvou těhotenství mi těhotenská cukrovka nebyla diagnostikována, u třetího naprosto nečekaně (pro mě) ano. První dva synové navíc nevážili více než 3 100 g, já sama jsem štíhlá a v těhotenství jsem razantně nepřibrala. Je pravdou, že po porodu jsem docházela pravidelně na kontroly krevního cukru a vše bylo v normě.

Nyní, necelé dva roky po posledním těhotenství, jsem opět těhotná a OGTT mě čeká za pár týdnů, tak už teď se hrozím toho, že budu opět na dietě. I když to je asi to nejmenší...

A jak jste to měli s těhotenskou cukrovkou vy? Opakovala se vám při dalším těhotenství?

VIDEO: Cukrovka vám ze sladkostí nehrozí. Dejte si ale pozor na uzeniny a tuky

Může se mi s dalším těhotenstvím vrátit těhotenská cukrovka?
Těhotenská cukrovka: Víte, co to pro vás znamená?
Když má maminka cukrovku
Speciál časopisu Maminka Back to school
Témata: Těhotenství, Zdraví, Miminko, Inzulín, První těhotenství, Hladina glukózy, Pozitivní zpráva, Předčasné úmrtí, První hodina, Vedoucí lékařka, Cukr, Rodinná anamnéza, Snížená hladina, Cukrovka, Krevní cukr, Gestační diabet, První syn, Jake, Gestační diabetes, Pozitivní výsledek, Diabetes, Těhotenská cukrovka, Novorozenecká žloutenka, Prenatální období, Zdravé stravování

Mohlo by vás zajímat
Nechci být otrokem dětí. Dva potomci stačí, říká Agáta Prachařová
Kristýna Leichtová skončila s kojením. A obrečela to! Co se stalo?
Víte, kolik má vypít kojenec, batole a školák? Pozor na minerálky a džusy
Růstový spurt: Období nenasytného kojence vás potká několikrát
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
Má rozštěp, řekl lékař a navrhl potrat. Dítě si nechala. Jak vypadá teď?
Mají to těžší ženy, nebo muži? Marie Doležalová má jasno!
Příliš plná plenka i připoutání lezce do kočárku! To vše škodí vývoji. Co ještě?
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají

Horoskopy

Váhy Dokážete být příjemní a vlídní, což se vám podaří i dnes. Popadne vás chuť změnit svůj šatník.…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Luděk, Luďka, Ludiše

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu